Neoklasicista, milovník českého a moravského folkloru, jeden ze čtyř největších českých skladatelů a noblesní kuřák Bohuslav Martinů by dnes oslavil sto pětadvacáté narozeniny. Jeho soukromý život i uměleckou tvorbu připomene divákům po čtyři večery program ČT art. Nabídne i premiéru Eposu o Gilgamešovi v podání brněnské filharmonie s proslulým sólistou Adamem Plachetkou.
Bohuslav Martinů nastoupil již v šestnácti letech jako nadějný talent na Pražskou konzervatoř, z níž byl však po čtyřech letech vyloučen. Několik následujících let působil v Paříži, odkud v roce 1940 emigroval do zámoří. Dokument Bohuslav Martinů a Amerika, který ČT art nabídne ve čtvrtek, se zaměřuje na jeho působení ve Spojených státech, kde si získal renomé jednoho z nejvýznamnějších skladatelů své doby. Návrat z exilu popisuje stejnojmenný dokument, který ČT art odvysílá ve středu 9. prosince.
Na nevšední přátelství i spolupráci mezi Bohuslavem Martinů a řeckým spisovatelem Nikosem Kazantzakisem, autorem díla Řek Zorba, se zaměřuje sobotní dokument Milý příteli Martinů. Na dokument naváže televizní zpracování opery Řecké pašije, kterou Martinů složil právě podle románu známého spisovatele. Světové premiéry opery se ovšem ani jeden z umělců nedožil.
Nedělní večer nebude na rozdíl od předchozích již dokumentárním, ale hudebním. Při premiérovém uvedení vokálního díla Epos o Gilgamešovi se diváci mohou zaposlouchat do tónů brněnské filharmonie a zpěvu Adama Plachetky, v následně uvedeném Koncertu pro cembalo a malý orchestr pak do originální kombinace klavíru a cembala, jež bylo v době zkomponování díla takřka zapomenutým a nevyužívaným nástrojem.
Program ČT art ke 125. výročí narození Bohuslava Martinů
středa 9. 12. Klobouk dolů: Návrat z exilu
čtvrtek 10. 12. Kulturní fenomény: Bohuslav Martinů a Amerika
pátek 11. 12. Dokumentární klub: Otvírání studánek
sobota 12. 12. Milý příteli Martinů
sobota 12. 12. B. Martinů: Řecké pašije
neděle 13. 12. Epos o Gilgamešovi – Bohuslav Martinů
neděle 13. 12. B. Martinů: Koncert pro cembalo a malý orchestr