Zuzana Růžičková první nositelkou Granátové hvězdy

Světoznámá cembalistka Zuzana Růžičková se stala historicky první nositelkou Granátové hvězdy BOHEMIAN HERITAGE FUND za trvalé obohacení národní kultury.  Významné ocenění – diplom a šperk ve tvaru medaile zdobené strukturou vytvářející hvězdu a českým granátem v jejím středu, s nápisem PER ARTIS AD ASTRA – ZUZANA RŮŽIČKOVÁ – BOHEMIAN HERITAGE FUND, převzala 12. listopadu ve dvoraně pražského Rudolfina. Granátovou hvězdu Zuzaně Růžičkové, považované za první dámu cembala, předala královna koloratury a jedna z nejpopulárnějších a nejuznávanějších současných operních hvězd Cecilia Bartoli, předseda správní rady BOHEMIAN HERITAGE FUND Pavel Smutný, primátor hlavního města Prahy Tomáš Hudeček a tajemník Federace židovských obcí Tomáš Kraus.

Granátová hvězda, foto Milan Mošna

Rozhodnutí nadačního fondu BOHEMIAN HERITAGE FUND udělit první Granátovou hvězdu právě Zuzaně Růžičkové vysvětlil její předseda Pavel Smutný: „Zuzana Růžičková nás v nelehkých časech minulého režimu svým uměním povznášela. Zpřístupňovala nám Bacha a další veliké myslitele. Umožňovala nám tak chápat věčné hodnoty, spiritualitu a činila náš život důstojnějším. Udělením Granátové hvězdy vyjadřuje Bohemian Heritage Fund postoje k lidem, kteří pomáhají uchovat naši národní kulturu na světové úrovni.“

„Chci poděkovat BOHEMIAN HERITAGE FUND za práci, kterou dělá, za podporu, kterou umožňuje, aby se česká hudba dostala opět do světa. Já jsem ve své době dělala pionýrskou práci a je třeba, aby na ni někdo navázal, například dirigent Václav Luks,“ reagovala Zuzana Růžičková.

Zuzana Růžičková s Cecilií Bartoli, foto Milan Mošna

[block background=“#e5e5e5″]Zuzana Růžičková je známá především jako výtečná interpretka Bachova díla, 8. listopadu 2013 uplynulo neuvěřitelných 64 let od chvíle, kdy poprvé předvedla své umění na koncertě. Cembalo při tom studovala pouhé dva roky, ale pak, podle vlastních slov, celý život. Zuzana Růžičková přežila tři koncentrační tábory. Jako členka židovské rodiny byla od svých čtrnácti let vězněna v nacistických táborech Terezín, Auschwitz-Birkenau a Bergen-Belsen. Domů se vrátila s hrůznými zážitky a pocitem, že nic na světě nemá smysl. Bachova hudba jí ale hodně pomáhala, když se po druhé světové válce vracela do normálního života. Oceněním mistrovství Zuzany Růžičkové jsou nejen vyprodané koncertní sály, ale také zisk tří Grand Prix du Disque Académie Charles Cros, prestižních hudebních ocenění, které každoročně od roku 1948 uděluje francouzská Akademie Charlese Crose za vynikající nahrávky hudebních skladeb jak po stránce umělecké, tak technické. Dále mimo jiné obdržela platinovou desku Supraphonu za 300.000 prodaných nosičů a v roce 2003 jí byl udělen francouzský titul Rytíře umění a literatury. Loni získala čestný doktorát Akademie múzických umění v Praze. Vedle své kariéry na koncertních pódiích a v nahrávacích studiích má za sebou bohatou minulost pedagogickou, vychovala řadu špičkových interpretů u nás i v zahraničí.[/block]

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější