Ve dnech 9.–13. září proběhne v Praze 13. ročník International Shakuhachi Festival Prague, na němž se setká mezinárodní komunita hráčů na japonskou flétnu šakuhači a další japonské nástroje. Letošní ročník přinese kromě tradiční japonské a buddhistické duchovní hudby, i šest světových premiér, nebo fúzi tradiční japonské hudby s jazzovým pojetím. V rámci festivalu se uskuteční i speciální workshop o výrobě flétny šakuhači a série přednášek ve spolupráci s hudební fakultou AMU.
Třináctý ročník International Shakuhachi Festival Prague přivede do Prahy lektory, skladatele i hráče na tradiční japonskou flétnu šakuhači z Japonska, USA, Velké Británie i kontinentální Evropy. Na devíti koncertech a více, než čtyřiceti výukových setkáních se představí světoví mistři jako Dozan Fujiwara, Akihito Obama, Naoko Kikuchi, nebo John Kaizan Neptune. V rámci festivalu proběhne i série dvanácti přednášek ve spolupráci s hudební fakultou AMU na téma Kompozice pro regionální nástroje. Hlavním řečníkem symposia bude skladatel Dai Fujikura žijící v Londýně.
„Na našem festivalu je unikátní, že všichni pozvaní lektoři jsou zároveň aktivní hráči a hvězdy svého oboru. To přitahuje účastníky z celého světa. Je to jako kdybyste si mohli objednat hodiny zpěvu přímo s Plácido Domingem, i když jste třeba úplný začátečník. Účastníkům i divákům se snažíme nabídnout špičkovou uměleckou i dramaturgickou úroveň. I proto jsme se etablovali ve světové komunitě japonské hudby,“ uvedl ředitel festivalu Marek Kimej Matvija.
I nadcházející ročník festivalu bude ve znamení propojování tradiční japonské hudby s dalšími žánry. Jako v minulých letech se uměleckým partnerem festivalu stane orchestr Berg a letos i jazzová skupina Stratocluster Iana Mikysky. Pozvání ke spolupráci s japonskými mistry přijaly i cembalistka Monika Knoblochová, zpěvačka Annabelle Plum a akordeonistka Žaneta Vítová. V průběhu festivalu tak budou moci návštěvníci vyslechnout od sólových přes souborová až po velká orchestrální vystoupení.
International Shakuhachi Festival Prague 2021 nabídne 9 koncertních vystoupení, 40 výukových setkání hry na šakuhači a symposium 12 přednášek. Celý festival se bude odehrávat v prostorách pražské HAMU, Kina Ponrepo, kostela sv. Vavřince pod Petřínem, Divadle Archa, nebo v Klášteře sv. Anežky České.