Archaion Kallos počtrnácté přinese klenoty byzantské a postbyzantské pravoslavné hudby

Na podzim Praha již tradičně ožije mezinárodním festivalem Archaion Kallos, který pravidelně nabízí ojedinělé koncerty z celého spektra hudby východního křesťanství od byzantského chorálu po tvorbu renomovaných autorů postmoderny. Festival i letos nabídne od 21. září rozmanitou škálu pěti koncertů, unikátní bohoslužbu a řadu doprovodných akcí. Zazní byzantská hudba ze staré Konstantinopole, světová premiéra performance a interaktivní zvuková instalace Tomáše Pálky a Michaely Pálka Plachké (ve světové premiéře) v Gotické věži HAMU, duchovní hudba kyjevských skladatelů, skladby mistrů vyspělého slovanského vícehlasu, jako je celonoční bdění Sergeje Rachmaninova, a v neposlední řadě také kouzelná duchovní hudba Libanonu a Kypru v podání libanonské zpěvačky Ribale Salem Wehbé.

Festival zahájí 21. září v pravoslavném chrámu sv. Kateřiny Alexandrijské koncert byzantské hudby s názvem Ozvěny staré Konstantinopole, na kterém soubor Philokallia Ensemble a řecký protopsaltis Petros Papaemmanouil představí posluchačům hudební památky staré byzantské Konstantinopole. Zazní hudba mimo jiné nejstarší křesťanské skladatelky sv. Kassie nebo „Mozarta byzantské hudby“ Petrose Peloponnesiose.

Piccolo coro & Piccola orchestra, foto archiv ansámblu

I letos nabídne festival svému publiku pohled na současnou instrumentální hudbu inspirovanou duchovností východního křesťanství, a to hned druhým festivalovým koncertem s názvem Filokalie dneška. Světová premiéra zvukové performance a interaktivní zvukové instalace Tomáše Pálky a Michaely Pálka Plachké s podtitulem Hesychia – Zvuky (z) ticha se uskuteční 2. října v Gotické věži HAMU. Sólistkou bude klarinetistka Jana Krejčí.

Třetí festivalový koncert 5. října v kostele svatého Václava na Zderaze bude poctou ukrajinským skladatelům. Soubor Piccolo coro & Piccola orchestra s dirigentem Markem Valáškem uvede duchovní hudbu slavných klasiků D. Bortňanského a M. Berezovského, a v českých premiérách díla soudobých skladatelů M. Skoryka nebo J. Stankovyče.

Letošní rok 2023 je rokem dvojitého výročí skladatele Sergeje Rachmaninova. Koncert k jeho 150. narozeninám a k 80. výročí úmrtí se uskuteční 12. října v pravoslavném chrámu sv. Kateřiny Alexandrijské. Pražský smíšený sbor a VUS UK se sbormistry Jiřím Petrdlíkem a Jakubem Zichou budou vybírat ze dvou stěžejních Rachmaninovových děl, z Celonočního bdění, op. 37 a z Liturgie sv. Jana Zlatoústého, op. 31.

Ribale Salem Wehbé, foto archiv umělkyně

Na závěrečném pátém festivalovém koncertě 17. října opět v pravoslavném chrámu sv. Kateřiny Alexandrijské se poprvé v Česku představí libanonská zpěvačka Ribale Salem Wehbé, která se proslavila po celém světě interpretací byzantské hudby. Doprovázet ji bude mužský kyperský sbor Cypriot Psaltic Ensemble a v jejich podání zazní autentický byzantský chorál z Antiochie a Kypru.

Festival Archaion Kallos bude i v letošním roce obohacen o zajímavé doprovodné akce. V rámci festivalu se v neděli 24. října v kostele Narození přesvaté Bohorodice v Malé Chuchli uskuteční tradiční bohoslužba. Hudební stránku liturgie sv. Jana Zlatoústého s autentickým byzantským chorálem povede řecký protopsaltis Petros Papaemmanouil za doprovodu mužského sboru Chrámu Narození přesvaté Bohorodice. O den dříve, tedy 23. října, povede na stejném místě protopsaltis Petros Papaemmanouil workshop byzantské hudby Hudební tradice svaté hory Athos. Od 22. září do 31. října bude ve starokatolickém katedrálním chrámu sv. Vavřince na Petříně probíhat výstava českých pravoslavných ikon. Informace o dalších doprovodných akcích, jako odborná přednáška, filmová projekce aj., budou průběžně aktualizovány na webových stránkách festivalu.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější