V pátek 27. září zahájí Symfonický orchestr Českého rozhlasu novou sérii abonentních koncertů. Ve Dvořákově síni Rudolfina se představí rezidenční umělec sezony, houslista arménského původu Sergej Chačatrjan. Českému publiku zahraje Šostakovičův První houslový koncert a moll. Úvod je zadán pro Lutosławského Ouverturu pro smyčce, závěr pak pro Dvořákovu Osmou symfonii. Rozhlasoví symfonikové budou hrát pod taktovkou svého šéfdirigenta a uměleckého ředitele Alexandra Liebreicha.
Sergej Chačatrjan získal v roce 2000 první cenu v Mezinárodní houslové soutěži Jeana Sibelia v Helsinkách a stal se tak historicky nejmladším vítězem této renomované soutěže. „Že nešlo o směsici náhody a štěstí potvrdil o pět let později, když vybojoval zlatou příčku v dalším prestižním projektu, Soutěži královny Alžběty v Bruselu. Na pódiích se dnes potkává s nejlepšími světovými dirigenty, jakými jsou Herbert Blomstedt, Valerij Gergijev, Gianandrea Noseda, Vasilij Petrenko, Juraj Valčuha. Jeho dosud poslední nahrávka s titulem My Armenia, kde je mu u klavíru partnerkou jeho sestra Lusine, vyšla jako připomínka stého výročí arménské genocidy a uctění památky jejích obětí. Album získalo cenu Echo Klassik,“ říká za SOČR Eva Pololáníková.
Vztah k polské hudbě je přirozeným důsledkem Liebreichova uměleckého působení v Katowicích – v čele Národního symfonického orchestru Polského rozhlasu stál několik sezon. Lutosławského Ouvertura pro smyčce má spojitost i s historií rozhlasového orchestru z Prahy. Jeho někdejšímu řediteli Mirko Očadlíkovi je kompozice věnována a její premiéra se uskutečnila v Praze v listopadu 1949, tedy před 70 lety. Ze stejného období pochází Šostakovičův Houslový koncert č. 1. Autor ho rozepsal roku 1948, v čase výpadů Andreje Ždanova, Stalinova blízkého spolupracovníka pro kulturní záležitosti. Nastalé období temné éry v hudebním světě Sovětského svazu skončilo až se Stalinovou smrtí v roce 1953. Šostakovič věnoval koncert Davidu Oistrachovi, který jej v říjnu 1955 v Leningradu premiéroval.