V úterý 11. srpna začíná Mezinárodní hudební festival Špilberk. „Je to oslavný, velkolepý program,“ říká o zahajovacím koncertě ředitelka pořádající Filharmonie Brno Marie Kučerová. „Na úvod Wellingtonovo vítězství, poté Slavnostní předehra 1812 a jako vrchol Carmina burana. První dvě díla přitom doprovodí salvy dělostřelců z jihozápadního bastionu hradu, do obou skladeb totiž patří. Posluchači na nádvoří dělostřelce uvidí, obraz z bastionu se bude přenášet na obrazovku za orchestrem.“
Den po zahajovacím koncertě proběhne promítání kanadsko-českého dokumentárního filmu Beethovenovy vlasy. Oceňovaný snímek sleduje neobvyklé putování pramene vlasů odstřiženého z Beethovenova mrtvého těla. Promítání 14. srpna pak nabídne Koncert z Paříže 2019 s díly Berlioze, Bizeta nebo Dvořáka. Při projektu kRok za kRokem představí 16. srpna Vojenský umělecký soubor Ondráš symbolický obraz života člověka. O dva dny později zahraje Moravia Brass Band Planety Gustava Holsta. Orchestrální suitu doprovodí vizualizace, která vznikla přímo pro tento projekt ve spolupráci s brněnskou hvězdárnou.
Vizualizace hrají důležitou roli i při koncertu Obrázky z výstavy. Snímače nad orchestrem rozpohybují v reálném čase vizualizace na obrazovce a reagují na tempo i dynamiku hudby. Jejich autorem je uznávaný umělec Cori O´Lan. „Je to pro nás mimořádný, srdcový projekt. Měli jsme ho uvést v březnu v Janáčkově divadle, ale do zkoušek zasáhla ze dne na den koronakrize. Koncert jsme tedy odehráli v prázdném Besedním domě a po dva večery ho streamovali. Věřím, že i když ho už mnozí lidé mohli slyšet, přijdou si ho poslechnout naživo, přeci jen, je to nenahraditelný zážitek,“ řekla Marie Kučerová. Po Musorgského Obrázcích z výstavy zazní Fresky Piera della Francesca Bohuslava Martinů a Hindemithův Malíř Mathis. První dílo doprovodí fresky nasnímané speciální technologií v chrámu v italském Arezzu, které Martinů ke skladbě inspirovaly, Hindemitha pak autorská vizualizace O´Lana. Večer řídí šéfdirigent filharmoniků Dennis Russell Davies. Letošní ročník uzavře projekt Pražský výběr Symphony. Jednadvacátého srpna se na pódiu objeví Michael Kocáb s Michalem Pavlíčkem a dalšími hudebníky. „Spolu s Českým národním symfonickým orchestrem zahrajeme naše největší hity tak, jak jste je ještě neslyšeli. Kvůli tomu všemu, co se teď kolem děje, je to pro nás vzácný koncert,“ řekl Kocáb.