Davies – Skrowaczewski – Bruckner. Těsné spojení tří hudebních osobností je připraveno na tento čtvrtek a pátek do Janáčkova divadla. „Šéfdirigent Filharmonie Brno Dennis Russell Davies stál před svým brněnským angažmá patnáct let v čele Brucknerova orchestru v Linci. Díky častému provádění jeho děl tam hluboce pronikl nejen do jeho hudby, ale i do jejích interpretačních specifik a nástrah. Patří tak k renomovaným brucknerovským dirigentům a každé jeho provedení Brucknerovy skladby skýtá silný zážitek,“ uvedl dramaturg Filharmonie Brno Vítězslav Mikeš. Podobně uznávaným brucknerovským interpretem byl i polsko-americký dirigent a skladatel Stanisław Skrowaczewski (1923–2017). Kromě dlouholetého přátelství jej s Daviesem pojí také fakt, že oba nastudovali a nahráli všechny Brucknerovy symfonie. „Navíc 100. výročí narození významného polského skladatele a dirigenta si hudební svět připomněl letos 3. října,“ podotkl Mikeš.
Skrowaczewského skladba Passacaglia immaginaria večer otevře. Vznikla v roce 1995 a byla nominována na Pulitzerovu cenu. Jak její název napovídá, je koncipována jako metamorfóza tradiční barokní formy, zpracovává starou formu současnými prostředky. Hypnoticky opakuje a následně obměňuje bas, nad nímž se odvíjejí další a další témata.
Druhá půle večera patří Antonu Brucknerovi, který je považován za jednoho z největších symfoniků historie. Netajil se inspirací Richardem Wagnerem, kterého obdivoval. „Svými symfoniemi vypráví Bruckner příběhy a dramata, ačkoliv nejsou přímo vyslovená. Odráží se v nich bouřlivé nitro člověka s obrovskými ambicemi i tvůrčím egem, jehož zároveň ochromuje věčná a silná neuróza i pocity ublíženosti a zneuznanosti. Cítí se spojen s věčností a zároveň si neumí vytvořit odstup od nepříznivých kritik ani od neuctivostí, jimiž ho častují doboví vtipálci a karikaturisté,“ uvedl hudební publicista Boris Klepal.
Brucknerovy symfonie vyžadují velké obsazení orchestru, kladou vysoké nároky na jeho výkon, umělecké ztvárnění i pozornost publika. Symfonie č. 6, kterou filharmonici hrají, je interpretačně velmi náročná už jen po rytmické stránce. „Brucknerovu hudbu obecně není radno příliš obezírat zvenku a hodnotit ji na základě jednotlivých aspektů. Nejlépe je do ní skočit po hlavě, dlouze se do ní ponořit, stát se co nejvíc její součástí a pokusit se ji procítit a pochopit zevnitř. Stejně tak je dobré – zvláště u Šesté symfonie – sledovat orchestr spíš jako celek než po jednotlivých nástrojových skupinách. Přímo v této symfonii by se tím totiž člověk mohl ochudit o nádherné zvukové barvy, možná nejkrásnější, jaké kdy skladatel vytvořil,“ upozornil Klepal. Propojením Skrowaczewského a Brucknera se na koncertě protne několik linií hudebních dějin od přelomu renesance a baroka přes monumentální novoromantismus až po současnost.
Koncert se koná ve čtvrtek a v pátek v Janáčkově divadle a začíná v 19 hodin. Vstupenky jsou k dostání ve filharmonickém předprodeji, na webu filharmonie-brno.cz nebo na místě. Studenti mají půl hodiny před začátkem vstupenku za 50 Kč. Koncert s názvem Bruckneriana je prvním koncertem abonentní řady Oslavná. Posluchači tak mají poslední šanci na koupi této abonentní řady obsahující čtyři koncerty v divadle.