Česká filharmonie a Jakub Hrůša poprvé společně učinkují na BBC Proms v Londýně

Česká filharmonie. Foto: Petra Hajská

Česká filharmonie, která byla nedávno nominována na cenu Orchestr roku 2024 časopisu Gramophone, a její hlavní hostující dirigent Jakub Hrůša provedou od 21. do 28. srpna celkem pět koncertů na letních festivalech v Hamburku, Lucernu, Wiesbadenu a Londýně. Na programu všech koncertů budou u příležitosti Roku české hudby 2024 pouze skladby českých autorů – Antonína Dvořáka, Josefa Suka, Vítězslavy Kaprálové a Leoše Janáčka. Sólisty koncertů jsou mladí umělci – houslista Mao Fujita a violoncellisté Anastasia Kobekina a Sheku Kaneh-Mason. Poslední dva s Českou filharmonií zahrají vůbec poprvé. Debutově na BBC Proms a současně i v Londýně zazpívá s Českou filharmonií Pražský filharmonický sbor.

„Příležitost vystoupit na letních hudebních festivalech v srdcovém repertoáru s naším nejlepším a mně osobně drahým českým symfonickým orchestrem, hvězdnou Českou filharmonií, je pro mě velká radost. Děje se tak v osvětí Roku české hudby 2024 a velkého 200. výročí Smetanova narození, jež osobně rád zaštiťuji. V Praze a okolí se setkáváme pravidelně, koncertujeme a nahráváme. Je krásné, že jednou za čas se podaří, aby naše diáře dovolily našim hudebním životům, aby se prolnuly, a umožnily tak vzniknout nádherným hudebním prožitkům,“ říká dirigent Jakub Hrůša, který první českých orchestr na zahraničním turné povede počtvrté. Poprvé mimo Českou republiku spolu vystoupili v roce 2009 ve Velké Británii, podruhé v roce 2012 v Austrálii a Německu a naposledy v roce 2020 opět v Německu.

Jakub Hrůša. Foto: Marian Lenhard

Letní turné zahájí koncert v hamburské Labské filharmonii (21. srpna), na němž Česká filharmonie provede Dvořákův Violoncellový koncert a Sukova Asraela, kterého orchestr s Jakubem Hrůšou nedávno nahrál pro vydavatelství Pentatone. Sólistou Violoncellového koncertu je Sheku Kanneh-Mason, jenž bude v Praze s Českou filharmonií debutovat v průběhu příští sezony. Pětadvacetiletý Kanneh-Mason s orchestrem vystoupí i na koncertu v Lucernu (23. srpna), kde zazní Violoncellový koncert spolu se třemi Dvořákovými předehrami V přírodě, Karneval a Othello. Stejný program zazní o dva dny později na festivalu ve Wiesbadenu (25. srpna), kde bude sólistkou violoncellistka Anastasia Kobekina.

Vrcholem letošního letního turné bude dvojice koncertů na festivalu BBC Proms v Londýně v ikonické Royal Albert Hall pro více než šest tisíc posluchačů. V úterý 27. srpna zazní stejný program jako v Hamburku. Následující den orchestr zahraje zřídka uváděnou Vojenskou sinfoniettu Vítězslavy Kaprálové, jejíž hudba na BBC Proms zazní poprvé, Dvořákův Klavírní koncert g moll a Janáčkovu Glagolskou mši. Ve Dvořákově koncertu se k České filharmonii připojí japonský pianista Mao Fujita, který s orchestrem debutoval na asijském turné na podzim minulého roku a který se v sólovém recitálu brzy představí na festivalu Dvořákova Praha. V Glagolské mši se sólových partů ujmou sopranistka Corinne Winters, altistka Bella Adamová, tenorista David Butt Philip a basista Brindley Sherratt. Na varhany zahraje Christian Schmitt. Pražský filharmonický sbor připraví jeho hlavní sbormistr Lukáš Vasilek.

Royal Albert Hall v Londýně. Zdroj: Diliff, Wikipedia

Česká filharmonie na BBC Proms debutovala v roce 1969 s tehdejším šéfdirigentem Václavem Neumannem. Poslední návštěva se uskutečnila v roce 2019 s šéfdirigentem a hudebním ředitelem Semjonem Byčkovem. Ve Velké Británii byl orchestr naposledy slyšet při vystoupeních v Barbicanu na jaře 2022. Česká filharmonie tehdy byla prvním zahraničním orchestrem, který vystoupil v Londýně po covidové přestávce. Jakub Hrůša na BBC Proms debutoval v roce 2017 s BBC Symphony Orchestra. V roce 2019 se na festival vrátil s Bamberskými symfoniky, s nimiž před několika dny s mimořádným úspěchem absolvoval také čtyřkoncertní rezidenci na Edinburgh International Festival. Pražský filharmonický sbor vystoupí 28. srpna na BBC Proms poprvé a ve Velké Británii celkově potřetí. První návštěva se uskutečnila v roce 1972, kdy sbor absolvoval turné po Skotsku a Walesu. O třicet let později zpívala mužská část sboru v Edinburghu ve Wagnerově Parsifalovi pod taktovkou Claudia Abbada.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější