Na mimořádném koncertu 13. června v pražském Rudolfinu bude Českou filharmonii řídit snad nejvytíženější dirigent současnosti, Valerij Gergijev. S českými filharmoniky bude spolupracovat poprvé a uvede s nimi výhradně ruský program, složený z děl Čajkovského, Rachmaninova a Musorgského. Ceny vstupenek se pohybují v rozmezí 500 – 2 600 Kč. Stejný repertoár provede Česká filharmonie s Gergijevem také o den později v Itálii na Ravenna Festivalu.
Česká filharmonie vystoupí 13. června na mimořádném koncertu ve Dvořákově síni pražského Rudolfina s ruským dirigentem Valerijem Gergijevem. Při své vůbec první spolupráci provedou program sestavený ze skladeb ruských autorů. Zazní suita z baletu Labutí jezero od Čajkovského a Musorgského Obrázky z výstavy. V Rachmaninovově Klavírním koncertu č. 2 c moll op. 18 se představí korejská klavíristka Yeol Eum Son. Vstupenky jsou již v prodeji a jejich ceny se pohybují od 500 Kč do 2 600 Kč. S Gergijevem a stejným repertoárem vystoupí Česká filharmonie ještě také o den později
na italském Ravenna Festivalu.
„O Valerije Gergijeva, skutečnou ikonu klasické hudby, jsme usilovali velmi dlouho. Přál bych si, aby se náš společný koncert stal jednou z nejvýznamnějších událostí letošní kulturní sezony. Gergijeva si jistě nenechají ujít znalci, ale pozval bych i ty, kteří jsou zvědaví na to, jak lze řídit orchestr obyčejným zubním párátkem“, uvedl generální ředitel České filharmonie, David Mareček.
Česká filharmonie tak získala pro spoluúčinkování další zvučné jméno v souladu se strategií spojenou s návratem jejího šéfdirigenta a uměleckého ředitele Jiřího Bělohlávka. S orchestrem by vedle ruské hvězdy měly dále v dohledné době spolupracovat další přední osobnosti, např. Semjon Byčkov, David Zinman. Peter Eötvös a Robin Ticciati.
Valerij Gergijev působí jako šéfdirigent London Symphony Orchestra, dále jako umělecký ředitel Mariinského divadla v Petrohradě, kde je zároveň ředitelem festivalu Bílé noci. Je též hlavním hostujícím dirigentem v Metropolitní opeře v New Yorku. Gergijev patří v současné době k nejvyhledávanějším a nejvíce vytíženým dirigentům na světě. Zajímavostí je, že s orchestry příliš nezkouší a řídí je s pomocí zubního párátka.