Český Krumlov přináší hvězdy operní, muzikálové i baletní

Plácido Domingo. Zdroj: Festival Český Krumlov

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov otevře v pátek svůj letošní ročník s emblémem dvou propojených srdcí. Ty jsou vyjádřením přátelského vztahu světové operní superstar Plácida Dominga k tomuto malebnému jihočeskému městu, ale reprezentují také vroucný vztah festivalového publika k české hudbě a ztělesňují i propojení hudby a tance, jímž se tato přehlídka liší od desítek a stovek jiných. 

Festival zahájí v pátek 12. července v městském parku Má vlast Bedřicha Smetany s Janáčkovou filharmonií Ostrava pod taktovkou Aleny Hron. „Jsem z toho příjemně rozechvělá. Bude to jedinečné a speciální i díky baletnímu vystoupení,“ říká teprve 31letá dirigentka, která se od nové sezony ujme šéfdirigentského postu Jihočeské filharmonie a stane se tak první ženou v čele symfonického orchestru v České republice. Zmiňovaný baletní rozměr vtiskne koncertu soubor Les Ballets Bubeníček v originální choreografii Jiřího Bubeníčka

Hned druhý den, v sobotu 13. července, bude městský park dějištěm operního gala s hlavní hvězdou Plácidem Domingem. „Letos se těšíme z jeho třetí návštěvy a cítíme obrovskou čest, že si našel tak blízký vztah nejenom k naší vlasti, ale i k festivalu,“ potrhuje ředitelka Festivalu Krumlov Gabriela Rachidi. Orchestr Prague Philharmonia povede Tomáš Brauner a Domingo při této příležitosti představí českému publiku finalistku své soutěže Operalia 2022, španělskou sopranistku Serenu Sáenz. Diváci uslyší také mezzosopranistku Ester Pavlů, jež nabídne mj. árii Princezny Eboli z Verdiho Dona Carlose O don fatale o don crudel, kterou loni okouzlila diváky v produkci Clause Gutha v lotyšské Rize. 

Samotný Domingo má na programu gala koncertu sedm působivých čísel. Z třetího jednání opery Andrea Chénier od Umberta Giordana zazní árie Gérarda Nepřítel vlasti. Od Giuseppa Verdiho zazpívá árii Macbetha ze stejnojmenné opery nebo také notorický šlágr, duet Hanny a Danila Rty mlčí z operety Franze Lehára Veselá vdova. K tomu se Domingo blýskne v zarzuelovém repertoáru, jehož je patrně největším ambasadorem na světových pódiích. Vstupenky na koncert se pohybují v rozmezí od 4.990 Kč do 7.990 Kč. 

V programu upoutají koncerty pro nejširší publikum Noc v Hollywoodu (20. července) a Hravá opereta, hvězdný muzikál (27. července). První připraví dirigent Jan Kučera s orchestrem Prague Philharmonia, a to s neuvěřitelnými osmnácti čísly, mj. od Ericha Korngolda nebo Johna Williamse. Večer operetních melodií a muzikálových hitů bude opět v rukou Jana Kučery, který tentokrát povede Severočeskou filharmonii Teplice. Na programu bude Oskar Nedbal, Johann Strauss ml. nebo Franz Lehár a posléze Andrew Lloyd Weber. Vedle domácích pěvců Michaely Gemrotové-Štikové a Daniela Matouška vystoupí sólisté newyorské Broadwaye Morgan James a Hugh Panaro, který odzpíval na dva tisíce představení muzikálu Fantom opery. 

Organizátoři před samotným začátkem festivalu mluví také o tématu, které formulovali jako Múzy inspirující a tvořící. „Dramaturgie tak splétá příběhy výjimečných žen vstupujících do životů významných skladatelů,“ poznamenává Gabriela Rachidi. Festival až na výjimky nabízí koncerty, jejichž program obsahuje přinejmenším jednoho českého skladatele. A pokud zmiňují skladatelky, mají na mysli Vítězslavu Kaprálovou, česko-skotskou skladatelku a snachu výtvarníka světového jména, Geraldine Mucha, nebo avantgardní skladatelku z Barrandova Slávu Vorlovou. 

Organizátoři festivalu nenechají hudbu skladatelek zaznít pouze na jednotlivých koncertech, ale společně s houslistkou, absolventkou Royal Academy of Music v Londýně Elizabeth Jiřičkovou a klavíristkou Barborou Brabcovou vytvořili program s hudbou pro tyto dva nástroje složený výlučně z děl téměř zapomenutých českých skladatelek. Koncert je naplánovaný na pátek 19. července v Jezuitském sále Hotelu Růže. 

Z komorních těles se představí Belfiato Quintet s hudbou Smetany, Janáčka ale i Zemlinského, Haase a minimalisty Glasse. Neotřelý repertoár složený ze skladeb soudobých autorů, ale i velikánů 20. století nabídne Mucha trio, jež tvoří houslistka Ludmila Pavlová, klavíristka Johanna Haniková a klarinetistka Anna Paulová, a to 24. července v Městském divadle Český Krumlov. 

V Maškarním sále na zámku vystoupí 25. července harfový Prah-a-harP kvartet tvořený harfistkou Hanou Müllerovou a jejími třemi dcerami, které doplní flétnistka Ellen Hayun Lee. Pestrému programu dali organizátoři příznačný název Strunobití. 

K propojení mezi zkušenými hudebníky a vycházejícími talenty dojde 26. července v Zámecké jízdárně. Pod názvem Jiří Vodička a Virtuosos V4+ vystoupí Jihočeská filharmonie s dirigentem Petrem Valentovičem. Přední český houslista a koncertní mistr České filharmonie zde přednese Dvořákův Houslový koncert. Těmi talenty, které uspěly v televizní show, jsou harfistka Zarina Zaradna z Polska, klarinetista Ali Lugosi z Maďarska, slovenský houslista Teo Gertler a Česko na koncertě reprezentují klarinetista Ondřej Toman s houslistkou Kateřinou Švecovou

Zejména barokní hudba zazní v boletickém kostele sv. Mikuláše, patrně nejstarší stavbě jižních Čech. Na 28. července je naplánovaný koncert vokální ženské formace Drei Engel v doprovodu cembalisty Jiřího Havrlanta

Českým debutem bude účinkování Simply Quartet, který založili studenti Vídeňské vysoké školy múzických umění pocházející z Číny, Rakouska a Norska. Pro vystoupení 31. července v Maškarním sále na zámku si připravili Smyčcový kvartet č. 4 Bély Bartóka a Smyčcový kvartet č. 13 Antonína Dvořáka doplněný o pomalou větu ze smyčcového kvartetu Antona Weberna.

Koncert-performanci slibuje spolupráce houslistky Ludmily Pavlové s perkusionistou Štěpánem Honem, jenž se tentokrát představí ve hře na marimbu. V Egon Schiele Art Centru uvedou 1. srpna program Fúze v múze, který kromě hudby autorů 20. století doplní vizuální stránka předvedená výtvarníkem Vladimírem Kiseljovem. 

Atraktivní latinskoamerické melodie naplní Zámeckou jízdárnu 2. srpna, kdy Česká sinfonietta pod taktovkou Radka Baboráka předvede program od George Gershwina, Maurice Ravela, Alberta Ginastery, Astora Piazzolly a Francka Angelise. Na akordeon zahraje Lotyška Ksenija Sidorova

Do Pivovarské zahrady se v sobotu 3. srpna vrátí Prague Philharmonia s dirigentem Tomášem Braunerem s největšími hity baletního repertoáru zachycujícími spalující vztah Romea a Julie. Shakespearovské téma připomene 460. výročí narození tohoto velikána světového divadla, který svou tvorbou ovlivnil zástup skladatelů všech hudebních epoch. Choreografická čísla Jiřího Bubeníčka zatančí účastníci jeho baletních kurzů a čtveřice sólistů Les Ballets Bubeníček. 

Festival chce rozšířit slavnost hudby z pódií také do ulic a na náměstí. Tomu odpovídá bohatý program pro všechny generace. Rozpočet festivalu, jehož hlavními partnery jsou Pojišťovna Kooperativa, ČEPS a Porsche ČR, dosahuje v letošním roce 36 milionů korun. 

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější