Český týden v Carnegie Hall proběhne za účasti prezidenta republiky

Česká filharmonie, foto Petra Hajská

Vrcholem Roku české hudby budou vystoupení České filharmonie v New Yorku. Český týden v Carnegie Hall bude zahájen 2. prosince koncertem mladých talentů. Česká filharmonie se svým šéfdirigentem a hudebním ředitelem Semjonem Byčkovem, Pražský filharmonický sbor pod vedením hlavního sbormistra Lukáše Vasilka a Pavel Haas Quartet vystoupí i v České národní budově na Manhattanu a na náměstí Times Square.

Část prvního koncertu, během níž zazní Smetanovy symfonické básně Vyšehrad, Vltava a Šárka, bude publikum moci sledovat také online na stránkách České filharmonie 4. prosince od 20 hodin. Na koncertě 5. prosince převezmou Česká filharmonie a Semjon Byčkov Cenu Americké Dvořákovy společnosti za mimořádný přínos české hudbě. Koncert navštíví prezident České republiky Petr Pavel, který Českému týdnu udělil záštitu a přijal také roli v pokračování spotu Nezapomeňte: https://www.youtube.com/watch?v=0oh-PA0WPJY

Koncert mladých talentů, který v České národní budově celý týden symbolicky zahájí, nabídne program složený ze skladeb Wyntona Marsalise, Edwarda Elgara a Antonína Dvořáka. V návaznosti na svou dlouhodobou vizi rozvoje talentů přizvala Česká filharmonie k účasti na Českém týdnu v Carnegie Hall čtyři studenty londýnské Královské hudební akademie a čtyři absolventy Národního studentského orchestru USA při Carnegie Hall. Ti, stejně jako členové Orchestrální akademie České filharmonie, vystoupí jak na koncertu 2. prosince, tak na všech třech filharmonických koncertech v Carnegie Hall.

Lukáš Vasilek, foto Petra Hajská

Studenty Královské hudební akademie a jejich účast na těchto koncertech podpořil Fond Semjona Byčkova na podporu vzdělávání. Ten byl založen v roce 2022 u příležitosti Byčkovových sedmdesátých narozenin a klade si za cíl podporovat spolupráci mezi Českou filharmonií a Královskou hudební akademií, která trvá od roku 2019 a umožňuje mladým hudebníkům získávat mezinárodní umělecké zkušenosti. Do konceptu podpory mladých talentů spadají i mistrovské kurzy, které v Carnegie Hall nabídnou hornistka Kateřina Javůrková, violoncellista Václav Petr a kontrabasista Petr Ries.

Česká filharmonie spolu s Berlínskými a Vídeňskými filharmoniky patří mezi pouhé tři orchestry, které v letošním roce získaly možnost vystoupit v Carnegie Hall hned třikrát. Na programu se objeví instrumentální koncerty Antonína Dvořáka, které postupně uvedou violoncellista Yo-Yo Ma, houslista Gil Shaham a pianista Daniil Trifonov. Vedle Dvořáka zazní také první polovina Smetanovy Mé vlasti, Mahlerova Symfonie č. 5 a Janáčkova Glagolská mše, v níž se k České filharmonii přidá také Pražský filharmonický sbor.

Semjon Byčkov, foto Petr Chodura

Česká filharmonie se americkému publiku ve zdejším legendárním sále představila celkem devatenáctkrát.Poprvé to bylo v roce 1965 s Karlem Ančerlem, naposledy v roce 2018 se Semjonem Byčkovem. Na programu koncertů se v průběhu let objevila Má vlast, Dvořákovy symfonie a instrumentální koncerty, skladby Bohuslava Martinů či Miloslava Kabeláče, ale také Mozart, Brahms nebo Čajkovskij. Hudba Gustava Mahlera zde v podání českých filharmoniků letos zazní teprve podruhé. Před šesti lety Semjon Byčkov jako součást svého inauguračního turné přivezl Symfonii č. 2 „Vzkříšení“. Ze skladeb Leoše Janáčka v New Yorku v podání České filharmonie dosud nezazněla ani jediná.

Také Pražský filharmonický sbor se do Carnegie Hall vrací po šesti letech. Letos zde ale vůbec poprvé ve své devadesátileté historii vystoupí v samostatném a cappella koncertu. Vedle vrcholných kompozic Dvořáka, Janáčka a Martinů zazní i vynikající díla od Petra Ebena a Jana Nováka. Jako sólista vystoupí tenorista Pavel Černoch. Třešničkou na dortu, kterou během svého amerického pobytu nabídne Pražský filharmonický sbor široké veřejnosti, bude vystoupení na ikonickém náměstí Times Square ve středu 4. prosince. Program bude pro zdejší prostředí i roční dobu více než přiléhavý. Zazní výběr amerických spirituálů a gospelů a také koledy Adeste fideles a Ding Dong Merrily on High.

Pavel Haas Quartet, foto Petra Hajská

Sérii koncertů v Carnegie Hall završí 7. prosince Pavel Haas Quartet. Také v podání jednoho z nejuznávanějších českých komorních souborů zazní výhradně český repertoár – díla Josefa Suka, Bedřicha Smetany a Leoše Janáčka.

Český týden v Carnegie Hall letos doplňuje také celá řada doprovodných programů. V České národní budově, sídle Českého centra a Generálního konzulátu České republiky v New Yorku se uskuteční filmový festival, který nabídne americkou premiéru nového snímku Smetana, dokumenty o Jiřím Bělohlávkovi, Semjonu Byčkovovi a projektu Čhavorenge Idy Kelarové. Až do konce roku lze navštívit také fotografickou výstavu Allegro Forte: Tváře české hudby autorek Štěpánky Stein a Vendy Mlejnské.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější