Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 na cestách Evropou v Roce české hudby

Collegium 1704 & Collegium Vocale 1704. Foto: Petra Hajská

Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 pod taktovkou dirigenta Václava Lukse již pošesté míří na prestižní festival vážné hudby Salzburger Festspiele. Poprvé zde uvede Velkou mši c moll Wolfganga Amadea Mozarta. Soubor Collegium 1704 nebude chybět ani na varšavském festivalu Chopin a jeho Evropa, zde se bude jednat již o desáté vystoupení na tomto festivalu. V rámci jeho 20. ročníku představí Mou vlast Bedřicha Smetany. Ta v Polsku zazní na historické nástroje vůbec poprvé, a je symbolické, že se tak stane právě v Roce české hudby. V rakouském Innsbrucku Collegium 1704 provede koncert Il Polifemo s renomovaným italským basistou Luigim De Donatem. Collegium 1704 se v září představí také českému publiku. Společně s kanadským klavíristou Ericem Guo vystoupí v pražském Rudolfinu v rámci festivalu Dvořákova Praha.

Počátkem srpna se ansámbl poprvé představí na Innsbrucker Festwochen der Alten Musik s programem Il Polifemo, který měli možnost posluchači slyšet jako závěrečný koncert sezóny 2023–24 v pražském Rudolfinu. Při té příležitosti byla uvedena nová nahrávka Il Polifemo vydaná u společnosti Accent.

Collegium 1704 & Collegium Vocale 1704. Foto: Petra Hajská

Již po šesté zamíří Collegium 1704 na jeden z nejprestižnějších a nejsledovanějších festivalů světa – Salzburger Festspiele. Po Bachovi, Biberovi, Stradellovi, Zelenkovi a Myslivečkovi je poprvé přizváno k provedení díla Wolfganga Amadea Mozarta, a to jeho Velké mše c moll. Pod taktovkou Václava Lukse se poprvé spolu s Collegiem 1704 a Collegiem Vocale 1704 v sólových partech představí sopranistky Kateryna Kasper a Ana Maria Labin a českému publiku z koncertů i nahrávek dobře známí tenorista Krystian Adam a basista Krešimir Stražanac.

Od roku 2015, kdy se představilo Collegium 1704 na Salzburger Festspiele s Bachovou Mší h moll poprvé, jsme se stali pravidelnými hosty tohoto celosvětově uznávaného festivalu klasické hudby. V rámci dalších hostování jsme představili široké spektrum repertoáru s akcentem na českou hudbu – vrcholná díla Jana Dismase Zelenky a Josefa Myslivečka. Letos jsme byli poctěni mimořádně čestným úkolem. Na dvou koncertech provede Collegium 1704 Mozartovu Mši c moll, jejíž každoroční uvedení v chrámu Svatopetrského arciopatství, místě, kde zazněla v roce 1783 poprvé, patří k nejdůležitějším festivalovým událostem. Pro Collegium 1704 se stane jedním z vrcholů našeho působení na tomto slavném festivalu,“ dodává dirigent a zakladatel souboru Václav Luks.

Václav Luks. Foto: Petra Hajská

Na jubilejním 20. ročníku nejvýznamnějšího polského festivalu Chopin a jeho Evropa ve Varšavě provede Collegium 1704 v Roce české hudby kompletní symfonickou báseň Má vlast Bedřicha Smetany. Ta bude v Polsku zahrána na historické nástroje vůbec poprvé.

Collegium posluchačům představí 31. srpna Žalmy polského renesančního skladatele Mikołaje Gomółky v sále Witolda Lutosławského v Polském rozhlase a 1. září v sále Národní filharmonie Smetanovu Mou vlast.

Collegium 1704 se představí také na letošním ročníku festivalu Dvořákova Praha a spolu s ním mladý kanadský klavírista Eric Guo, který se stal vítězem Chopinovy mezinárodní klavírní soutěže na historické nástroje v loňském roce. Zazní skladby Antonína Dvořáka, a sice Koncert pro klavír a orchestr g moll, Hymnus Dědicové Bílé hory a vedle toho Symfonie č. 7 g moll Jana Václava Kalivody. 

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější