Hned dvěma stěžejními lákadly zaútočí na posluchače nedělního koncertu Pražské komorní filharmonie jeho neobyčejný program. Předposlední koncert Orchestrálního cyklu představí virtuózní klavírní hru mladé Francouzky Lise de la Salle a uvede nejnovější skladbu Marka Kopelenta ve světové premiéře. Dílo s názvem Pozdní sběr , jež se v autorově tvorbě objevuje po patnáctileté přestávce, zkomponoval přímo na objednávku PKF. Kromě vybraného programu na přítomné publikum v průběhu večera čeká také nejedno překvapení, nebudou chybět ani speciální hosté Boris Hybner a Irena Troupová .
Koncert se uskuteční jako tradičně ve Dvořákově síni Rudolfina v neděli 14. dubna od 19.30 hodin. Výjimečnou programovou náplň si nenechá ujít ani šéfdirigent PKF Jakub Hrůša , který o nedělním večeru orchestr povede. Podmanivá Lise de la Salle, jejíž technika a vášnivá a zároveň vyzrálá muzikálnost je vyzdvihována rovněž odbornou veřejností, předvede svůj sólový part v podání Koncertu pro klavír a orchestr č. 4 G dur, op. 58 Ludwiga van Beethovena. Vedle Beethovenova klavírního kusu a již zmiňované skladby Pozdní sběr Marka Kopelenta orchestr zahraje podle Jakuba Hrůši „fantastickou, i když v Česku nespravedlivě málo hranou“ Symfonii č. 3 C dur, op. 52 finského velikána Jeana Sibelia.
„Oslovil jsem Marka Kopelenta jako jednoho z mezinárodně se proslavivších českých skladatelů nejstarší generace. Jeho orchestrální skladba Pozdní sběr je, jak ji chápu a jak mi byla panem skladatelem také popsána, jakousi mozaikou ohlédnutí za různými jeho přechozími životními skladbami. Je komponována v pěti částech, z nichž každá přináší jiný výraz a náladu. Některé části vyznívají velice směle, jiné smířlivěji, celek je velmi kontrastní. Součástí provedení díla bude jistý bonus, který nechci prozrazovat předem,“ odhaluje okolnosti vzniku skladby Jakub Hrůša, který ji pod svou taktovkou poprvé uvede do hudebního světa.
Francouzská klavíristka Lise de la Salle se narodila v roce 1988. Na klavír začala hrát ve čtyřech letech a již její první koncert, který absolvovala v devíti letech, přenášelo živě Radio France. Později vystudovala Národní konzervatoř v Paříži, kde nastoupila i na postgraduální studium. Vyhrála velké množství soutěží, mezi nimiž vyniká první cena v soutěži The Young Concert Artists International Auditions v New Yorku, což jí otevřelo cestu k debutu právě v New Yorku a ve Washingtonu.
Mladé Francouzce se daří i na mezinárodním poli – ve významných koncertních sálech v Evropě, Americe i Asii již spolupracovala s dirigenty, jako jsou Fabio Luisi, Lorin Maazel, James Conlon, Osmo Vänskä, Philippe Herreweghe, Semyon Bychkov, Alexander Dimitriev, Lan Shui, James Gaffigan, Karl-Heinz Steffens, Lawrence Foster, Dennis Russel Davis nebo Sir Charles Mackeras. Koncertuje v Londýně, New Yorku, Moskvě, Petrohradu, Berlíně, Luisianě, Düsseldorfu, Dortmundu, Paříži, Mnichově, Bostonu, Montréalu, Kodani, Tokiu, Buenos Aires a má za sebou vystoupení například s Vídeňským symfonickým orchestrem v New Yorku, s Bostonskou filharmonií, Konzerthausorchester Berlín, Lucernským symfonickým orchestrem, NDR Hamburg, Národním Francouzským orchestrem, Londýnskou filharmonií, Petrohradskou filharmonií, Mnichovskou filharmonií a s mnoha dalšími.