Dvořákova Praha je za dveřmi

Dvořákova Praha. Foto: Petra Hajská

Již v pátek 6. září vstoupí Mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha do svého 17. ročníku. Na zahajovacím koncertě zazní tradičně Violoncellový koncert h moll a Novosvětská symfonie Antonína Dvořáka.

Provedení zahajovacího koncertu se ujmou Bamberští symfonikové se svým šéfdirigentem Jakubem Hrůšou, jako sólista vystoupí německý cellista Julian Steckel. Jakub Hrůša je rezidenčním umělcem letošní Dvořákovy Prahy. Na festivalu vystoupí celkem čtyřikrát, naposledy 11. září na Výstavišti Praha na open air koncertu Spojeni Mahlerem.

Bamberger Symphoniker. Foto: Andreas Herzau
Jakub Hrůša. Foto: Marian Lenhard

Mezi highlighty letošního ročníku patří jak vystoupení zahraničních orchestrů – vedle Bamberských symfoniků, kteří zahrají na třech koncertech, přitahují pozornost především Vídeňští filharmonikové s Christianem Thielemannem, Lucernský symfonický orchestrMichaelem Sanderlingem a Akademie sv. Martina v polích s uměleckým vedoucím Joshuou Bellem. Pozoruhodné jsou však i koncerty České filharmonie, velmi očekávané je Hrůšovo provedení Janáčkovy Glagolské mše, s níž v nedávných dnech orchestr s tímto dirigentem exceloval na londýnských BBC Proms.

Mimořádný divácký zážitek slibují i vystoupení Marthy Argerich nebo koncerty předních smyčcových kvartet v rámci komorní řady, jako například Dover Quartet, Quartetto di Cremona, Bennewitzova, Zemlinského a Sedláčkova kvarteta a Pavel Haas Quartet.

Martha Argerich. Foto: Petra Hajská

Ředitel festivalu Jan Simon odtajnil na poslední chvíli svých pět tipů, které by posluchači neměli pominout. Na prvním místě je to koncertní provedení Korngoldovy opery Mrtvé město. Jak zmínil, Korngoldova hudba vzbuzuje emoce, je posluchačsky vděčná a přístupná, nepracuje s intelektuálními konstrukcemi. Nositel Oscara za filmovou hudbu jistě věděl, čím a jak posluchače oslovit. Ústřední postavy Paula a Marietty ztvární Roberto Saccà a Vida Miknevičiūtė v áriích, jež se zpěvností a melodikou podobají operám Giaccoma Pucciniho. Toto dílo se do Prahy vrací po více než sto letech v nastudování dirigenta Tomáše Braunera a Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Tomáš Brauner. Foto: Jan Kolman

Druhým tipem, který by neměl zůstat bez povšimnutí, je recitál japonského klavíristy Mao Fujity, který rovněž nedávno hrál s Českou filharmonií na BBC Proms a v Praze kromě Mozarta, Beethovena a Liszta uvede i málo hraného Skrjabina a preludia japonského skladatele Akia Yashira. Jiný klavírní zážitek slibuje specialista na dobovou interpretaci, klavírista Eric Guo, který s Collegiem 1704 Václava Lukse zahraje na dobový klavír Dvořákův Klavírní koncert g moll. Nechat si ujít zážitek se nevyplatí ani v případě koncertu České filharmonie s všestranným dirigentem Ingo Metzmacherem, který vedle Martinů a Čajkovského uvede i světovou premiéru Petra Wajsara Violoncelloops v podání koncertního mistra ČF Václava Petra. A posledním tipem je finálový večer soutěže Concertino Praga, na kterém se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu řízeném Markem Prášilem vystoupí čtyři mladé hudebnice ve věku 13 až 15 let.

Mao Fujita. Foto: Hiroko Chiba

Na 11. září chystá Akademie klasické hudby jako pořadatel Dvořákovy Prahy mimořádný projekt k Roku české hudby: open air koncert na Výstavišti Praha, při kterém na prostranství před Průmyslovým palácem vystoupí spojené orchestry Bamberských symfoniků a České filharmonie, aby pod taktovkou Jakuba Hrůši provedly Sedmou symfonii Gustava Mahlera. Projekt nazvaný Spojeni Mahlerem v maximální možné míře přiblíží okolnosti světové premiéry tohoto díla v roce 1908. Tento koncert je takřka vyprodán, pořadatelé budou otevírat prostory pro stání, kde návštěvníci budou moci sledovat dění na pódiu na velkoplošných obrazovkách. Program na Výstavišti začne již v 19.30 (vlastní provedení pak vypukne ve 20.30), kdy bude promítán dokument o Sedmé symfonii, bezplatně zapůjčený americkou Mahlerovskou společností, a dokument o Zemské výstavě 1908. Rozpočet tohoto koncertu, který budou přenášet v přímém přenosu ČT art, ze záznamu na ARD/ZDF Bayerische Rundfunk a stanice ARTE, činí 9,8 mil. Kč a na jeho financování se významně podílela řada sponzorů.

Spojeni Mahlerem. Zdroj: Dvořákova Praha

Rozpočet letošního ročníku Dvořákovy Prahy činí 62 mil. Kč. Nejvíce se na jeho financování podílí Nadace Karel Komárek Family Foundation, Ministerstvo kultury ČR a Hlavní město Praha, jakož i další významní sponzoři.

Pro zájemce, kteří se na koncerty nedostanou, jsou připraveny televizní a rozhlasové přenosy:

6. září Zahajovací koncert – Bamberští symfonikové, Jakub Hrůša, Julian Steckel – přímý přenos na ČT art

11. září Spojeni Mahlerem – přímý přenos na ČT art, ze záznamu na ARD/ZDF Bayerische Rundfunk a stanici ARTE

13. září Sedláčkovo kvarteto & Lukáš Sommer – záznam koncertu pro ČRo Vltava

14. září Concertino Praga – přímý přenos na ČRo Vltava a na platformě Amadeus

19. září Česká filharmonie, Ingo Metzmacher, Václav Petr – přímý přenos na ČRo Vltava

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější