Dalšími koncerty pokračuje o tomto víkendu festival Horn Fest Praha 2024, tentokrát ve spolupráci se studenty Univerzity Ference Liszta ve Výmaru a jejich profesora, emeritního sólohornisty mnichovských filharmoniků, Jörga Brücknera. Jako doprovodný orchestr vystoupí Pražští komorní sólisté. Akce se konají v Praze v sále Martinů a dále v rámci Slavností lesního rohu v Žehušicích a na zámku Brtnice jako součást festivalu Art Brtnice. Vstupenky je již nyní možné zakoupit v předprodeji na GoOut.
Lákavý program plný klasicistních skladeb připravil na tento víkend dlouholetý sólohornista Berlínských filharmoniků Radek Baborák společně se svými kolegy a přáteli. Vedle Mozartových symfonií č. 10 a 25 zazní Rondino původně pro dechový oktet Es Dur od Ludwiga van Beethovena v úpravě Miloše Boka pro 2 lesní rohy a smyčce. Na pražském a brtnickém koncertě se jako sólisté v Mozartově prvním koncertu pro lesní roh D-Dur představí vedle Radka Baboráka i výmarský profesor a dlouholetý Baborákův přítel Jörg Brückner.
“Profesor Jörg Brückner patří mezi mé hudební kolegy a osobní přátele, které znám velmi dlouho. Soutěžili jsme spolu už jako teenageři na Concertinu Praga, později se stal Jörg mým nástupcem na pozici sólohornisty u Mnichovských filharmoniků. A celá ta desetiletí se mnou hraje při různých příležitostech sólově, komorní projekty, nebo v orchestru. Naše přátelství a kolegialita se projevuje i v důvěře kterou mi dává, když učím jeho žáky na Vysoké škole ve Výmaru. Mám radost, že tentokrát s námi přijede hrát i se svými studenty,” prozradil hornista a dirigent Radek Baborák. Spolupráci s výmarskou školou se podařilo uskutečnit díky finanční podpoře od Česko-německého fondu budoucnosti.
Na sobotním koncertě v Žehušicích se sólového partu v 5. koncertu Jana Václava Stich-Punta ujme sám Baborák, který jej provede na přirozený lesní roh. Posluchači tak budou mít jedinečnou příležitost slyšet skladbu tak, jak zněla v 18. století, když v ní exceloval sám fenomenální virtuos a autor skladby původem z Česka. Na málo uváděnou Symfonii č. 2 c moll od katalánského hudebního skladatele Carlese Baguera i Marinera se mohou těšit posluchači nedělních koncertů, nejprve od 11h v dopoledním matiné v s. Martinů a večer pak od 19h na zámku Brtnice. Uvedení tohoto díla zase finančně podpořil pražský Instituto Cervantes. Podrobný program jednotlivých akcí najdete na webových stránkách www.hornfestpraha.cz a na Facebookovém profilu festivalu.
V rámci koncertů bude realizován i projekt na podporu studentů a mladých talentů tzv. Side – by – Side, kdy vedle sebe sedí u pultu profesionální hráč a student. Pro začínající umělce se jedná o jedinečnou příležitost, jak načerpat bohaté zkušenosti a užít si provedení skladeb ve špičkové kvalitě po boku svých hudebních vzorů. Tento projekt je možné realizovat díky podpoře od organizace Rotary klub Praha.
Dále jsou v rámci Horn Fest Praha 2024 naplánovány ještě podzimní koncerty, a sice v kostele sv. Anežky České na Spořilově. Ten by měl být oslavou výročí Antona Brucknera, jehož skladby zazní v úpravách pro Czech Horn Chorus a varhany (prof. Aleš Bárta). A závěrečný koncert v žižkovském Atriu, kde by měly být mj. uvedeny premiéry skladeb Ondřeje Brouska a Luboše Sluky.
——————————-
Horn Fest Praha
Horn Fest Praha je jedinečný festival jehož leitmotivem je prezentace lesního rohu a tradice české hornové hry, která se datuje od 18.století. Festival vznikl v roce 2020 z iniciativy celosvětově uznávaného českého hornisty a dirigenta Radka Baboráka a jeho přátel, kolegů a studentů.
Ač hraje lesní roh na festivalových projektech prim, časté jsou kombinace s dalšími nástroji, které dramaturgii obohacují. Dramaturgie koncertů je proto velmi pestrá. Radek Baborák si k sobě zve špičkové umělce, kteří jsou zárukou virtuózních a strhujících provedení naplněných radostí a emocemi. Napříč festivalem vystupuje soubor Czech Horn Chorus, jehož členy jsou přední hráči legendární české hornové školy, členové České filharmonie, Symfonického orchestru Českého rozhlasu, Symfonického orchestru hl. m. Prahy – FOK, Prague Philharmonia, Orchestrů ND, Státní Opery Praha.
Radek Baborák
Hornista a dirigent Radek Baborák patří mezi nejvýraznější osobnosti světové klasické hudební scény. Za více než 25 let sólové kariéry oslovil svým mimořádným muzikantským projevem posluchače v nejvýznamnějších kulturních centrech po celém světě. Spolupracoval s řadou výjimečných dirigentských osobností, jako jsou Daniel Barenboim, Simon Rattle, Vladimír Ashkenazy, Naame Järvi či Seidži Ozawa. Radek Baborák v minulosti působil jako sólohornista v Prague Philharmonia, České filharmonii, Mnichovské filharmonii a v sezonách 2003—2010 též v Berlínské filharmonii. Sólově vystoupil s řadou prestižních těles, např. s Bamberskými symfoniky, Petrohradskou či Moskevskou filharmonií, Londýnskou královskou filharmonií, Tonkünstler Orchestra Vídeň, Mozarteem Salzburg či Filharmonií Arthura Rubinsteina v Lodži.
Jeho vstup mezi dirigující sólisty iniciovali hráči Mito Chamber Orchestra, když ho vyzvali k zastoupení indisponovaného Seidžiho Ozawy na evropském turné orchestru. V současné době působí Radek Baborák jako šéfdirigent ZSO Mariánské Lázně a je take hostujícím dirigentem Yamagata Symphony Orchestra.