Festival Leoše Janáčka bude také poctou Smetanovi a Dvořákovi

Barbara Maria Willi, rezidenční umělkyně MHF Leoše Janáčka 2024. Zdroj: web umělkyně

Mezinárodní hudební festival (MHF) Leoše Janáčka bude letos probíhat ve slavnostní atmosféře. Na oslavy 170. výročí Janáčkova narození se od 30. května do 3. července sjede česká i světová interpretační, pěvecká a baletní špička. Slavit se bude také výjimečný Rok české hudby s připomínkou dalších velikánů: Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka. K vrcholům letošního festivalového ročníku budou patřit nejen ostravské koncerty, ale také velký program „Vše nejlepší, Leoši!“, nové provedení Janáčkovy opery Káťa Kabanová nebo světová baletní premiéra „Návraty“ v Hukvaldech. 

Pocta skvělým ženám

Do Ostravy přijede britská sopranistka Claire Booth, která se pyšní mimořádnou šíří repertoáru a mnoha oceňovanými operními výkony na prestižních pódiích. Zpívala mimo jiné také s vynikajícími  symfonickými tělesy Boston Symphony Orchestra, Chicago Symphony Orchestra či Tokijskou filharmonií. V Ostravě vystoupí na zahajovacím koncertu Janáčkova festivalu, který bude 30. 5. v Divadle Antonína Dvořáka poctou nejen Leoši Janáčkovi, ale také skvělým ženám interpretkám. Symfonický orchestr Českého rozhlasu totiž povede australsko-britská dirigentka Jessica Cottis, umělecká ředitelka a šéfdirigentka Canberra Symphony Orchestra

Jessica Cottis. Zdroj: archiv umělkyně

Inovativní rezidenční umělkyně a prezident festivalu Tomáš Netopil

Program MHF Leoše Janáčka je letos připraven do sedmi míst Moravskoslezského kraje. Kromě Ostravy se mohou na koncerty těšit také posluchači v Opavě, kde 5. 6. proběhne „dvojprogram“ k 800. výročí založení města. Dále se festivalové dění uskuteční ve Frýdku-Místku, Novém Jičíně, Příboře, v Ludgeřovicích a Hukvaldech. Rezidenční umělkyní festivalu je inovativní cembalistka Barbara Maria Willi. V příborském kostele sv. Valentina vystoupí s barokním souborem Collegium Colloredo, který povede a na barokní housle v něm bude hrát prezident festivalu Tomáš Netopil.

Varhany, viola a neznámé transkripce

Nejedno překvapení přinese i další z koncertů konajících se v kulisách kostela. Tentokrát půjde o kostel sv. Mikuláše v Ludgeřovicích, kde se spojí zvuk unikátních varhan s temnou barvou violy.  Neznámé transkripce známých skladeb klasiků 8. 6. přednesou violistka Jitka Hosprová a Pavel Kohout. „Pokračujeme v naší snaze o znovuobjevení sólové violy pro naše posluchače. Po loňském neuvěřitelném výkonu Kristiny Fialové se letos neméně těšíme na Jitku Hosprovou, která se jako sólistka představila  na řadě světových hudebních festivalů a zdobí ji sólová debutová vystoupení v Londýně, Vídni, Paříži, Stockholmu, Římě, Miláně, Sofii, Santiagu de Chile, Brazílii, Curitibě, Honk Kongu, Washingtonu D.C a New Yorku. Na svých koncertech sklidila skvělé kritiky v řadě evropských zemí,“ doplnil  ředitel MHF Leoše Janáčka Jaromír Javůrek. 

Vynikající polské orchestry a luxusní sólisté

„Doporučuji také nevynechat koncerty dvou výborných polských symfonických orchestrů s českými sólisty. Oba koncerty se uskuteční v Domě kultury Poklad v Ostravě-Porubě. Na tom prvním přednese 6. 6. Karel Košárek za doprovodu Filharmonie Opole populární Gershwinovu Rapsodii v modrém. Na tom druhém zaznějí houslové koncerty Josefa Myslivečka a W. A. Mozarta v podání Ivana Ženatého. Sinfonia Varsovia bude právě na tomto koncertu 19. 6. poprvé hrát pod taktovkou mladého českého dirigenta, laureáta mezinárodních soutěží Jiřího Habarta,“ říká ředitel Jaromír Javůrek. Podle něj si mají posluchači určitě všimnout i velkého narozeninového dne na počest Leoše Janáčka, který se uskuteční 29. 6. v Hukvaldech a nabídne například nositele Řádu britského impéria z roku 2023 tenoristu Nickyho Spence, a to v Janáčkově Zápisníku zmizelého.

Jiří Habart. Foto: archiv umělce

Káťu Kabanovou ztvární vynikající Bree Nichols

Po dlouhých 39 letech se na Janáčkův festival vrací Janáčkova opera Káťa Kabanová. V provedení operního souboru Slezského divadla v Opavě, v nastudování Marka Prášila a s vynikající sopranistkou Bree Nichols v hlavní roli uvidí návštěvníci letošního festivalového ročníku Káťu Kabanovou v sobotu 22. 6. v 19 hodin v amfiteátru hukvaldské obory. 

Světová baletní premiéra

Hukvaldy budou patřit i skvostně mezinárodně obsazenému baletnímu představení „Návraty“. Skvělí sólisté z téměř celého světa se setkají v Janáčkově rodišti k jedinému představení v České republice, se kterým přijíždí slavná baletka a choreografka Věra Kvarčáková společně s hvězdami světové balení scény. Speciálně vytvořené baletní představení v choreografii Věry Kvarčákové a Jeremyho Galdeana bude mít světovou premiéru v Hukvaldech 28. 6. 

Závěrečný koncert od klasiky k lidovým písním se Štefanem Margitou 

Premiéru, co do účasti na Janáčkově festivalu, bude mít také na zahraničních operních scénách hojně obsazovaný, ale i tuzemskému publiku velmi dobře známý Štefan Margita. V pestrém a nesmírně zajímavém programu, v němž nebudou chybět populární árie ani oblíbené lidové písně, vystoupí 30. 6. v hukvaldské oboře s Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín pod vedením Jana Kučery.

Navíc se chystají výstavy: v Galerii výtvarného umění v Ostravě, v ostravském výtvarném centru Chagall, v Domě kultury Poklad v Ostravě – Porubě a také ve festivalové kavárně Sádrový ježek, která je příznačně na Janáčkově ulici v Ostravě. Chybět nebude obnovená premiéra legendárního firmu o Janáčkovi „Lev s bílou hřívou“, přednáška vizionářské umělkyně Barbary Maria Willi ani Mistrovské kurzy pro mladé umělce nebo zábavný program pro celé rodiny a Leošovy tvůrčí dílny.

Doprovodný program:

Přednášky

Po 24/6, Ostrava, Janáčkova konzervatoř v Ostravě – Přednáška prof. Barbary Maria Willi na téma „Ozdoba nebo pohroma? – úvahy o barokní interpretaci“ 

Výstavy

Út 4/6 v 17 hodin vernisáž, Galerie výtvarného umění v Ostravě – Jitka Válová- Na motivy Leoše Janáčka 

Čt 6/6–30/6 Ostrava, vstupní vestibul DK POKLAD – Nadace Leoše Janáčka ve spolupráci TIC Brno –Janáčkovy cesty

Út 11/6 v 17 hodin vernisáž, Ostrava, výtvarné centrum Chagall – Jan Václav Sládek- Můj Janáček 

Festivalové filmové představení

Pá 31/ 5 v 19:30 hodin Ostrava, Minikino – Lev s bílou hřívou
Snímek režiséra Jaromila Jireše z roku 1986 o životní a tvůrčí cestě Leoše Janáčka s Luďkem Munzarem a Janou Hlaváčovou v hlavních rolích. Dramaturgický úvod Jiří Zahrádka.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější