Za několik dní bude recitálem Yefima Bronfmana zahájen třetí ročník Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného, který letos hostí kromě Bronfmana další dvě světové osobnosti – svérázného Grigorije Sokolova a mladou Gruzínku Khatiu Buniatishvili (HARMONII poskytla rozhovor: Gruzínka s křehkou duší a ocelovými prsty) a vynikajícího českého klavíristu Igora Ardaševa (přečtěte si: Igor Ardašev o Rudolfu Firkušném, dendrochronologii a procházkách přírodou).
Yefim Bronfman patří mezi nejlepší světové pianisty. Již v mládí jeho talent zaujal osobnosti Daniela Barenboima, Leonarda Bernsteina a Isaaka Sterna a získal tak stipendium, díky němuž mohl tento uzbecký rodák odjet studovat do USA. Tam absolvoval slavnou newyorskou Juilliard School, kde také poznal mimořádnou osobnost české klavírní školy, v emigraci žijícího Rudolfa Firkušného.
Pro americkou kulturu je Bronfman již řadu let veličinou. Svědčí o tom i fakt, že vešel do literatury prostřednictvím epizody v románu Lidská skvrna Philipa Rotha. Patří ke stálým a vítaným hostům světových orchestrů jako jsou Newyorská filharmonie nebo Berlínští filharmonikové.
Bronfman se do Prahy vrací s programem sestaveným z Prokofjevových a Schumannových děl. „Tito dva autoři jsou tak rozdílní, že si jsou až podobní. Oba jsou to excentrikové, v jejich hudbě je hodně zvláštního. A přesto to dává jednoznačně smysl. Jsou tam podobné myšlenky vyjádřené naprosto odlišnými způsoby,“ komentuje umělec svou volbu pro recitál, kterým v pátek 30. října slavnostně zahájí třetí ročník Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného. Na svého učitele Rudolfa Firkušného rád vzpomíná: „Byl to skvělý klavírista, měl úžasný tón – zralý, kulatý… Jeho koncerty byly exemplární interpretace s vysokou estetickou hodnotou a měly krásné fluidum. Jako osobnost byl velmi slušný, laskavý člověk. Vždycky říkám, že to byl perfektní příklad evropského gentlemana. Lidé jako on vytvořili kulturu v USA,“ uvedl Bronfman.