Finále soutěže Concertino Praga 2021 se blíží

Dvěma finálovými koly v rámci festivalu Dvořákova Praha vyvrcholí letošní 55. ročník soutěže Concertino Praga. Nejprve se v pátek 17. září před publikem v Anežském klášteře utkají o vítězství čtyři komorní uskupení, o den později, v sobotu 18. září ve Dvořákově síni Rudolfina, rozhodne tatáž mezinárodní porota jako v pátek i o vítězi v kategorii Sólová hra. Čtyři sólisté vystoupí spolu se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a dirigentem Vahanem Mardirossianem.

Všichni finalisté si připravili nesmírně zajímavý program. Po loňské zkušenosti můžeme právem očekávat, že finálové kolo bude nejen napínavé, ale také posluchačsky velmi atraktivní. Kdo loni při finále v Rudolfinu zavřel oči, mohl mít pocit, že na pódiu hraje zkušený matador,“ uvedl intendant Akademie klasické hudby a zároveň ředitel festivalu Dvořákova Praha Jan Simon.

Do finále postoupili z téměř stovky přihlášených čtyři finalisté v každé kategorii, o jejich postupu rozhodly ve dvou kolech dvě odlišné mezinárodní poroty. Porota finálového kola bude také jiná, ale někteří porotci si tuto roli vyzkoušeli už loni. I tentokrát bude jury předsedat houslista Dmitry Sitkovetsky, místopředsedou bude opět houslista Václav Hudeček, svou účast zopakuje i dirigent Jakub Hrůša nebo klavírista Ivo Kahánek. Nováčkem bude například trumpetista Sergei Nakariakov nebo klarinetista Andrew Marriner.

Mezi finalisty patří české ansámbly Duo Mráček-Pěruška, Trio Vyšehrad, dále polský Veloce String Quartet a rakouské Trio INNsolitus. V sólové kategorii půjdou do finálového klání klavíristé Jan Schulmeister (ČR), Ildikó Rozsonits (Maďarsko), Ryan Martin Bradshaw (Slovensko) a houslista Mark Anthony Lewin (Německo).

Trio Vyšehrad, foto Jakub Nekvasil

V novém formátu se letos představí i komorní soubory, kde má Česká republika hned dvojí zastoupení. Ale jako pořadatel budu mít těžké, komu držet palce. I ve zbývajících souborech z Rakouska a Polska jsou interpreti, kteří už na Concertinu byli. Rozhodne výkon v sále, jsem zvědavá, kdo více nadchne publikum. Pokud to nestihnete do sálu, je zde samozřejmě Český rozhlas Vltava a přímý přenos,“ doplnila Kateřina Konopásková, ředitelka Výroby Českého rozhlasu.

Odměnou pro vítěze v obou kategoriích je možnost pořídit profesionální nahrávku ve studiích Českého rozhlasu. Díky podpoře rodinné nadace Karla Komárka pak obdrží vítězové v obou kategoriích stipendium v hodnotě 5000 EUR, druzí v pořadí 2800 EUR a třetímu místu náleží stipendium ve výši 1700 EUR. Tradičně také Concertino Praga podporují Nadace Bohuslava Martinů a Nadační fond Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové, které udělují ceny spojené s finanční odměnou za mimořádné interpretace skladeb Bohuslava Martinů, respektive současných autorů. Stejně jako loni bude také letos udělena Cena publika na základě hlasování diváků bezprostředně po skončení koncertu. Její vítěz obdrží stipendium 500 EUR.

Dvořákovu mezinárodní rozhlasovou soutěž pro mladé hudebníky Concertino Praga, založenou v roce 1966 Československým rozhlasem, od roku 2020 společně pořádají Český rozhlas a Akademie klasické hudby, která je zároveň pořadatelem Mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha. Každý rok soutěží mladí interpreti v kategorii Sólová hra, jednou za dva roky je vypisována účast i v kategorii komorní.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější