Janáčkova filharmonie Ostrava zahájí svou 71. koncertní sezónu, její podtitul je „naděje“

Klavírista Denis Kozhukhin, sólista zahajovacího koncertu JFO. Zdroj: JFO

Janáčkova filharmonie Ostrava zahájí svou už 71. koncertní sezónu. Stane se tak ve čtvrtek a v pátek 19. a 20. září v sále jejího dočasného působiště ve Vesmíru, avšak poprvé s vědomím reálně probíhajících stavebních prací na jejím budoucím sídle v kulturním komplexu, jenž vznikne rekonstrukcí Domu kultury města Ostravy a přístavbou nového koncertního sálu. Program zahajovacího koncertu, který se pro velký zájem příznivců JFO odehraje během dvou dnů hned třikrát, nabídne díla Ludwiga van Beethovena či Johannese Brahmse. Orchestr povede legenda mezi dirigenty Lawrence Foster, jenž touto sezónou ukončí svou profesionální kariéru, a v Beethovenově koncertu pro klavír a orchestr se představí přední belgický pianista Denis Kozhukhin. Premiéra slavnostního zahajovacího koncertu, jako i jeho repríza začíná v sále Vesmíru v 19 hodin. Veřejnosti bude zpřístupněna také čtvrteční dopolední generální zkouška a večerní koncerty bude nahrávat Český rozhlas. 

Program 71. koncertní sezóny představila Janáčkova filharmonie Ostrava již v květnu tohoto roku, a to včetně novinek, které na návštěvníky jejích koncertů i edukačních aktivit čekají. Sezóna s mottem „naděje“ přivede do Ostravy hvězdy světového formátu. Funkce hlavního hostujícího dirigenta se ujímá Daniel Raiskin, jenž je zároveň jejím budoucím šéfdirigentem a již nyní s orchestrem úzce spolupracuje. „Daniel Raiskin se v roce 2026 stane naším šéfdirigentem, ovšem jeho role je v našem uměleckém plánování zásadní již nyní,říká ředitel JFO Jan Žemla. Vůbec poprvé se také rezidenčním sólistou Janáčkovy filharmonie Ostrava stává prvotřídní italský pianista Federico Colli, jenž se v programu 71. koncertní sezóny představí hned třikrát. „Federico Colli a Daniel Raiskin nejsou v programu sezóny zdaleka jediní vynikající umělci. Hlavní symfonické cykly nabídnou naprosto mimořádné osobnosti. Prakticky na každém koncertně se objeví opravdová hvězda, prostor ovšem dostanou i hvězdy teprve vycházející,“ přibližuje Žemla a dodává „uplynulá jubilejní sezóna nastavila laťku umělecké úrovně opravdu vysoko a stala se pro nás odrazovým můstkem. Domnívám se, a nejsem daleko od pravdy, že 71. koncertní sezóna, přestože není jubilejní, ji může v mnoha ohledech překonat.“

Mezi velmi očekávané patří tradičně také tzv. crossoverové koncerty, které se pravidelně odehrávají v multifunkční aule Gong v Dolních Vítkovicích. Také letos je jejich dramaturgie velmi nápaditá, a tak se návštěvníci budou moct během sezóny vypravit hned na čtyři různé hudební projekty. První z nich se navíc ponese v duchu oslav, když se s ostravským orchestrem představí jedna z předních zpěvaček české scény Aneta Langerová. „Jsme nesmírně rádi, že si nás Aneta Langerová, jedna z bezesporu nejtalentovanějších českých zpěvaček, vybrala pro své turné k oslavám dvacetiletého výročí působení na české hudební scéně,“ říká Petra Javůrková, vedoucí marketingu a obchodu JFO s tím, že tak společně odehrají celkem pět koncertů v Praze, Brně a Ostravě. „O v pořadí druhý crossoverový projekt této sezóny s názvem Pocta Petru Hapkovi byl takový zájem, že jsme přidali jeho opakování, posluchači tak budou mít letos v prosinci možnost vyslechnout si jeho největší hity hned dva dny po sobě,“ dodává Javůrková. Ve druhé polovině sezóny multifunkční aulu Gong rozezní největší muzikálové melodie v čele s Danem Bártou. Nebudou chybět nejslavnější melodie z muzikálů Jesus Christ Superstar, Evity nebo Bídníků a vedle Bárty se v roli sólistů představí nejlepší čeští muzikáloví pěvci současné generace. Nabídku Oblíbeného koncertního cyklu G pak v této sezóně uzavře nový autorský projekt JFO s názvem Plus/mínus Ro©k, který momentálně vzniká. „Koncert přinese výběr nejslavnějších písní kapel, jež vznikly v, pro tento žánr zcela zásadním, roce 1991. V jedinečných aranžmá tak zazní rockové pecky Nirvany, Metallicy, Red Hot Chilli Peppers a dalších,“ upřesňuje Javůrková s tím, že se v náročných pěveckých partech představí Hana Holišová a Michal Skořepa. Populární koncerty cyklu G navštívilo jen v loňské sezóně přes 10.000 posluchačů. 

Také v 71. koncertní sezóně bude Janáčkova filharmonie Ostrava pokračovat ve spolupráci
s nadějnými autory současné hudby. Tentokrát se mohou posluchači těšit hned na tři nově vzniklé skladby vytvořené na objednávku, jež vzešly z veřejné výzvy a výběru odborné poroty. Orchestr JFO tak postupně nastuduje a premiérově uvede díla Lukáše Janaty, Jiřího Trtíka a Marie Nečasové. „Osobně se velice těším na provedení těchto skladeb a jsem zvědavý, jak je zhodnotí naši posluchači,“ říká Jan Žemla a dodává „podporu současné hudby beru jako klíčovou a budeme v ní zcela jistě pokračovat.“

K jednomu ze základních pilířů činnosti Janáčkovy filharmonie Ostrava patří bezesporu také edukační aktivity. Co do návštěvnosti velmi oblíbené zábavné a interaktivní koncerty pro děti, které letos zahájí už svou 11. sezónu, rozšířila ostravská filharmonie o zbrusu novou řadu s názvem Malé d, věnovanou předškolním dětem od čtyř do šesti let. V tomto případě spíše komorní koncerty budou založené na interakci muzikantů a dětí. Všichni se tak budou moct dohromady setkat přímo na pódiu sálu Vesmíru a řadu věcí si vyzkoušet. Filharmonie také dlouhodobě zařazuje aktivity pro žáky základních a středních škol, a z důvodu velkého zájmu zdvojnásobila také množství koncertů pro školy. JFO nezapomíná ani na seniory, jimž jsou určené aktivity v rámci programu Filharmonie Plus.

Janáčkovou filharmonii Ostrava čeká v nadcházející 71. koncertní sezoně více než 50 koncertů přímo v Ostravě a minimálně 15 dalších pak v celé České republice či v zahraničí. Renomé JFO zajišťuje zejména stovka prvotřídních hráčů nejen z Česka, ale také dalších zemí. Přesně 1. ledna 2024 uplynulo 70 let od jejího založení v roce 1954. Přestože orchestr v současné době působí zejména v provizorních prostorách bývalého kina Vesmír, udržuje svou vysokou uměleckou úroveň i strategickou spolupráci s tuzemskými i světovými umělci. V létě tohoto roku došlo k poklepání základního kamene nového kulturního komplexu, jenž se od roku 2027 stane novým působištěm Janáčkovy filharmonie Ostrava. Ten vznikne rozsáhlou rekonstrukcí Domu kultury města Ostravy a přístavbou nového koncertního sálu dle návrhu newyorského architekta Stevena Holla. V celém území okolo Domu kultury města Ostravy již nyní probíhají intenzivní stavební práce. 

A1/P1 Zahajovací koncert 71. koncertní sezóny
19. a 20. září 2024, 19 hodin, Vesmír
19. září, 10 hodin, Vesmír, generální zkouška

Wolfgang Amadeus Mozart Figarova svatba, předehra
Ludwig van Beethoven
Koncert pro klavír a orchestr č. 4 G dur op. 58
Johannes Brahms Symfonie č. 4 e moll op. 98

Denis Kozhukhin – klavír
Janáčkova filharmonie Ostrava
Lawrence Foster – dirigent

Jeden z nejlepších klavíristů současnosti Denis Kozhukhin se po boku Janáčkovy filharmonie Ostrava představí vůbec poprvé. Pod vedením dirigenta Lawrence Fostera, který si JFO vybral jako jeden z orchestrů ve své úplně poslední koncertní sezóně, společně provedou Beethovenův Čtvrtý klavírní koncert, dílo, které slavný romantický klavírní virtuos a skladatel Robert Schumann označil za jeho nevýznamnější koncert. Ve druhé polovině večera orchestr posluchačům představí Čtvrtou symfonii Johannese Brahmse, která se řadí mezi vrcholná díla jeho symfonické tvorby.

Belgický klavírista Denis Kozhukhin, mezinárodně uznávaný umělec vyhrál prestižní mezinárodní klavírní soutěž v Leedsu a také soutěž královny Alžběty v Bruselu. V rámci své obdivuhodné kariéry vystoupil s předními světovými orchestry i dirigenty a pravidelně se účastní proslulých hudebních festivalů. 

Celosvětově proslulý americký dirigent Lawrence Foster za svůj život absolvoval velmi úspěšnou kariéru. Věhlas mu přinesl zejména jeho srdečný ale také expresivní přístup k nastudování velkého spektra hudby. Díky svému rumunskému původu se zaměřil na dílo skladatele Enesca a stal se tak mistrem v jeho interpretaci. Řídil nejúspěšnější orchestry v Evropě, Americe i Asii a stal se jednou z nejikoničtějších osobností klasické hudby posledních let. Sezóna 2024/2025 bude v jeho profesionální kariéře tou poslední. V rámci ní se rozhodl zařadit do svého nabitého programu také spolupráci s Janáčkovou filharmonií Ostrava, kterou během září povede hned dvakrát (poprvé v rámci Svatováclavského hudebního festivalu, podruhé pak při slavnostních zahajovacích koncertech).

Dirigent Lawrence Foster. Foto: Marc Ginot

Více informací na stránkách orchestru.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější