Janáčkova filharmonie Ostrava vstoupí na začátku září již do své 63. koncertní sezony, která je zároveň pátou sezonou pro Jana Žemlu ve funkci jejího ředitele. „Pátá sezona – tak dlouho jsem již v Ostravě? Vůbec mi to tak nepřipadá. Samozřejmě, od začátku jsem tvorbu sezony považoval za svůj významný závazek vůči ostravským posluchačům a tomuto závazku se neustále snažím dostát“ říká Žemla. Věrná své tradici bude Janáčkova filharmonie „Hrát Ostravě“ a hrdě se hlásit k moravskoslezské metropoli. Pro milovníky klasické hudby připravila opět pestrou nabídku koncertů a dalších projektů, jejichž portfolio se po několika letech stabilizovalo. „Zajímavostí dramaturgie sezony 2016/2017 je uvádění méně známých děl známých skladatelů. Vedle osvědčených kousků jsme do dramaturgie zařadili např. první symfonie Bizeta, Šostakoviče či Prokofjeva,“ říká o programu jeden z jejích spolutvůrců šéfdirigent Heiko Mathias Förster. Ředitel JFO Jan Žemla doplňuje: „Jsme také velice rádi, že posluchače budeme moci seznámit s tvorbou jedné ze současných skladatelských star – Pēterisem Vasksem z Lotyšska v pozici rezidenčního skladatele.“
Do Ostravy přijedou špičkoví umělci
Koncertní sezona 2016/17 bude výrazná zejména hvězdným sólistickým obsazením. „Uslyšíme osobnosti, které běžně do Ostravy nejezdí a pokud ano, tak jen na mimořádné příležitosti, jakou je např. Janáčkův máj. V této sezoně přivítáme hned tři esa houslové hry – Lisu Batiashvili, Vadima Gluzmana a Midori. Myslím, že tyto umělce není třeba více představovat. Dále to budou pianisté Boris Giltburg, který v minulosti v Ostravě právě v rámci Janáčkova máje vystoupil nebo Joseph Moog či Ivo Kahánek, naše pozvání opětovně přijal Narek Hakhnazaryan, violoncellista, jehož zdejší vystoupení bylo kritiky vysoce vyzdvihováno. V neposlední řadě je to skvělý maďarský trumpetista Gábor Boldoczki nebo ostravský rodák a dnes již velmi uznávaný pěvec Jan Martiník,“ doplňuje Jan Žemla.
Koncerty řádné i mimořádné
Páteří koncertní činnosti Janáčkovy filharmonie jsou dvě symfonické řady A, B a C, série koncertů Jeunesses musicales E, oblíbené crossovery v rámci cyklu G v Gongu v Dolní oblasti Vítkovice (Olympic, Lucie Bílá, Radůza, Bára Basiková a Dan Bárta), cyklus komorních koncertů K a hudebně-dramatická představení pro rodiče s dětmi s označením D. Lákavé je také menu mimořádných koncertů, které si získaly velmi solidní přízeň posluchačů.
Workshopy
JFO nezapomíná ani na děti a mládež, které jsou určeny opravdu atraktivní koncerty. Hudební dílny jsou připraveny pro batolata již od dvou let, společně s nimi samozřejmě přivítáme i jejich rodiče. Novinkou jsou workshopy pro předškoláky, tedy děti ve věku od 3 do 5 let. I tady se počítá s účastí dospělého doprovodu. V nabídce jsou rovněž workshopy pro školy. Těm o něco málo starším je pak určena Hudební univerzita třetího věku aneb Filharmonie PLUS. První frekventanti nastoupí již do třetího ročníku.
Festivaly a zahraničí
Kromě domácího pódia se JFO představí na prestižních festivalech doma (Janáčkův máj) i za hranicemi (Viva il canto Cieszyn, Allegretto Žilina…). Dále orchestr čeká koncert ve Vídni, turné v Itálii a cesty do Švýcarska a do Číny.
„V tuto chvíli víme, že do června příštího roku jsme plně vytíženi. Je to důkaz toho, že náš orchestr má ve světě své renomé a svou aktivitou zviditelňuje město Ostravu, ale hlavně také toho, že je o klasickou hudbu stále zájem. To mě těší nejvíce“, říká Jan Žemla.