V rámci koncertní řady R Janáčkovy filharmonie Ostrava se v pondělí 2. prosince představí na klavírním recitálu v ostravském Vesmíru světově uznávaná jihokorejská pianistka Yeol Eum Son.
Na koncertě zazní díla Georgese Bizeta, Carla Czerného, Ference Liszta, Charlese Valentina Alkana a Ludwiga van Beethovena. Vystoupení Yeol Eum Son slibuje návštěvníkům silný hudební zážitek, vytříbenou interpretaci a strhující přednes virtuózních klavírních skladeb 19. století.
„Yeol Eum Son jsme pozvali především proto, že je opravdu mimořádnou a velmi zajímavou klavíristkou současné generace. Považuji za jeden z našich velkých úspěchů, že se nám ji do Ostravy podařilo dostat,“ říká ředitel JFO Jan Žemla.
Na programu koncertu budou například Chromatické koncertní variace francouzského skladatele Georgese Bizeta, jenž se do hudebních dějin zapsal především jako autor operních děl, z nichž k nejznámějším dodnes patří opera Carmen. Jeho klavírní kompozice se však příliš často neinterpretují. Chromatické koncertní variace z roku 1868 napsal pro tehdejšího populárního pianistu Stephena Hellera. Z dalších děl pak zazní například Transcendentální etudy č. 9 As dur „Ricordanza“ Ference Liszta, který tento soubor etud z roku 1837 věnoval svému učiteli Carlu Czernému. Z jeho tvorby si vyslechneme Variace na Rodeho téma. V druhé polovině večera zazní Variace na téma z Klavírního koncertu č. 3 E dur „L’orage“ Daniela Steibelta francouzského skladatele Charlese Valentina Alkana. Program uzavře monumentální Sonáta č. 29 B dur „Kladívkový klavír“ z pera Ludwiga van Beethovena, jež vznikla v roce 1818 a dodnes je považována za jednu z jeho technicky nejobtížnějších klavírních kompozic. Její zařazení do ostravského programu dokazuje virtuozitu jihokorejské klavíristky.
Yeol Eum Son je hudebními kritiky oceňována pro šíři svého repertoáru sahajícího od Bacha a Mozarta až po díla Ščedrina a Kapustina. Tato výrazná klavíristka za svou kariéru obdržela několik ocenění na prestižních klavírních soutěžích. V roce 2009 získala druhou cenu za nejlepší výkon v komorní hře na Van Cliburn Competition a svou virtuozitu stvrdila v roce 2011 stříbrnou medailí na Mezinárodní Čajkovského soutěži v Moskvě doplněnou o prestižní ocenění za nejlepší komorní koncertní výkon.
Celosvětové uznání jí vynesla interpretace Mozartových klavírních koncertů, v níž dominuje mimořádná čistota hudebního projevu. Yeol Eum Son se důkladně věnuje studiu historicky poučené interpretace. Tento přístup kombinuje s moderní technikou a její pojetí se tak stává jedinečným. Video s jejím provedením Mozartova klavírního koncertu č. 21 na Mezinárodní Čajkovského soutěži má na YouTube téměř 23 milionů zhlédnutí, což je považováno za rekordní počet pro jakékoli živě provedené Mozartovo dílo napříč různými internetovými platformami.