Jitka Čechová a Klára Gibišová vystoupí na tradičním epilogu MHF Lípa Musica Má to smysl!

22. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica nabídne ve dnech 2. a 3. listopadu definitivní tečku za svým letošním programem. V České Lípě se již po deváté uskuteční tradiční epilog s názvem Má to smysl!, na němž festival spolupracuje se Základní uměleckou školou Česká Lípa. Ten nabídne letos nejen celodenní workshop a koncertním vystoupení vybraných žáků ZUŠ pro veřejnost, ale navíc i sólový recitál mladé talentované klavíristky Kláry Gibišové ve čtvrtek 2. listopadu. Uměleckou osobností, se kterou se mladé talenty našeho regionu budou tentokrát moci setkat a spolupracovat, bude letošní umělecká garantka Lípy Musicy, klavíristka Jitka Čechová.

Po celodenním workshopu bude ve čtvrtek 3. listopadu finálním vyvrcholením 22. festivalového ročníku oblíbený společný koncert, který od 19 hodin proběhne v českolipském Jiráskově divadle. Na něm vystoupí nejen klavírní talenty českolipské ZUŠ, ale i řada dalších nadaných instrumentalistů, komorních souborů a chybět nebude ani Komorní symfonický orchestr nebo populární Jazzová farma. Vstupenky na oba koncerty jsou k dispozici ve festivalovém předprodeji.

Jitka ČechováNovinkou letošního epilogového projektu je zařazení recitálu mladé talentované klavíristky Kláry Gibišové, která se představí na svém sólové recitálu ve čtvrtek 2. listopadu od 19 hodin v sále Základní umělecké školy v České Lípě. Do programu festivalu ji nominovala umělecká garantka Jitka Čechová: „Klárku Gibišovou jsem poprvé zaregistrovala v roce 2018, když hrála na slavnostním koncertu při předávání cen Classic Prague Awards. To jí bylo asi osm let, prostě malinká holčička. Dirigentovi byla sotva do pasu. Hrála fantastickým způsobem finální větu Rondo all’Ungherese z Haydnova Klavírního koncertu D du. Zaujala mě svou výbornou technikou, bezprostředností a ohromně přirozeným způsobem hraní. Bylo zjevné, že je obdařená velkým talentem. Od té doby ji průběžně sleduju, za poslední čtaři roky udělala obrovský kus práce. Na festivalu předvede malý recitál, což už je svým způsobem nezpochybnitelná vstupenka k vyšším cílům – protože zvládnout takovýhle recitál opravdu není žádná legrace.“

Kláru Gibišovou přivedly k hudbě starší sestry, které hrály na příčnou flétnu a klarinet. Už v necelých třech letech je doprovázela na klavír a sama začala hrát dětské písničky a koledy. Následně se jí ujala paní profesorka Taťána Vejvodová. K jedné hodině týdně postupně přidávala další a další soukromé lekce a výuku směřovala k prvním koncertům a soutěžím. Výsledky se brzy dostavily. Klárka mimo jiné získala první místa v soutěžích Prague Junior Note v ročnících 2015, 2016, 2017, 2018 (a v letech 2019 a 2023 se navíc stala absolutní vítězkou soutěže), Mladí pianisté na klavíru Steinway v letech 2015, 2016, 2017 a 2018, 2019 a 2021, Beethovenovy Teplice 2016, Karlovarská růžička v ročnících 2016 a 2017, Amadeus 2017 a Virtuosi per musica di pianoforte v roce 2017. Zúčastnila se Ústředního kola klavírní soutěže ZUŠ v roce 2017. Stala se také finalistkou soutěže pro talentované děti Zlatý oříšek 2017. Následovaly úspěchy na mezinárodních soutěžích. Například v roce 2019 se v Římě-Frascati stala absolutní vítězkou Concorso Pianistico Internazionale „Mozart“, v roce 2020 získala zlatou medaili na Manhattan International Music Competition ve slavné newyorské Carnegie Hall, v roce 2021 2. cenu na Elevato Piano Competition v Bernu a v roce 2022 1. cenu na mezinárodní klavírní soutěži „Merci, Maestro!“ v Bruselu. Letos již stihla vyhrát v italské soutěži Orbetello piano či Grand Prize v kanadském Torontu. Na svém kontě má vystoupení například na benefičním Koncertu pro svatovítské varhany v listopadu 2018, dále se Severočeskou filharmonií Teplice a na hudebním festivalu Mladá Praha s orchestrem Praga Camerata. V roce 2019 veřejně koncertovala např. na slavnostním udílení Cen klasické hudby za rok 2018 v Obecním domě v Praze, na Chopinově festivalu v Mariánských lázních, na festivalu Zlatá Pecka nebo na zahajovacím koncertu mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha. Vloni vystoupila mj. na Pražském jaru v rámci Salonu ZUŠ, na festivalu Smetanova Litomyšl, na Mezinárodním festivalu Dvořákova Praha, s Filharmonií Hradec Králové, ale také v Norsku a v Belgii.

Letos mj. vystoupila před vyprodaným sálem Národního divadla v Praze a na koncertě ke stým narozeninám Českého rozhlasu, ve vídeňském kostele Karlskirche a opět v Norsku a v Torontu. Klára Gibišová je zařazena do stipendijního programu Akademie MenART, kde již potřetí rozvíjí v ročním stipendijním programu své nadání pod vedením klavírního virtuosa a hudebního pedagoga Ivo Kahánka. V roce 2022 se stala nejmladší členkou volného sdružení umělců Petrof Art Family. Na svém recitálu na Lípě Musice uvede díla Bacha, Beethovena, Schumanna, Chopina, Smetany či Dvořáka.

V rámci projektu Má to smysl klavíristka Jitka Čechová představí řadu klavírních talentů českolipské ZUŠ a současně bude spolupracovat i s místními tělesy – Komorním symfonickým orchestrem nebo populární Jazzovou farmou. Jitka Čechová uvede za doprovodu orchestru ZUŠ Rachmaninovy Variace na Paganiniho téma a s Jazzovou farmou zahraje například aranži Letu čmeláka Rimského Korsakova. Specialitou bude uvedení Smetanova Ronda C dur pro dva klavíry, které pod vedením Jitky Čechové nastudovali žáci ZUŠ – Michaela Červenková, Eliška Prášilová, Vojtěch Bogar a Simeon Goda. Dále se z klavíristů představí sestry Ema a Justýna Šmatovy nebo Helena Zlámalová.

Mimo ústřední klavírní linku, která rezonuje s celkovým zaměřením letošní dramaturgie Lípy Musicy, se v rámci večera Má to smysl! mohou návštěvníci těšit i na vystoupení klasických kytaristů, houslistů či hráčů na dechové nástroje či zpěváků, např. Konstantin Pergler, Johana Švejnohová, Klára Kirschnerová, Kristýna Žvachtová, Kristina Opálková, Anna Skočovská, Blanka Králová nebo Patrik Severa. V programu zazní díla Bedřicha Smetany, Petra Iljiče Čajkovského, Modesta Petroviče Musorgského, Camilla Saint-Saënse, ale i soudobých autorů. Závěr koncertu bude tradičně patřit šlágrům v podání Jazzové farmy, s nimiž se představí i Jitka Čechová.

Akce změřená na podporu mladých talentů rozvíjejících své hudební nadání na českolipské ZUŠ nabízí žákům nejen společného vystoupení s renomovaným umělcem na jednom koncertním pódiu při veřejném vystoupení, ale také možnost účastnit se mistrovských kurzů a získat tak cenné rady a inspiraci od renomované umělecké osobnosti.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější