Závěrečný koncert letošního cyklu klavírních recitálů Hybatelé rezonance bude 13. května v Anežském klášteře patřit Ivu Kahánkovi. Posluchači se mohou opět těšit na autorsky pojatý program, jehož dramaturgii Ivo Kahánek sestavil jen pro tento večer. Ačkoliv v programu není zastoupen žádný z českých skladatelů a je sestaven výhradně ze světového repertoáru, je jeho dramaturgické ladění ovlivněné letošním Rokem české hudby. Zazní Sonáty Domenica Scarlattiho, Sonáta pro klavír č. 3 f moll, op. 5. Johannese Brahmse Sonáta pro klavír, Sz. 80 Bély Bartóka nebo Koncertní etuda „Šumění lesa“ Ference Liszta. „Všichni čtyři skladatelé, jejichž hudba zazní, jsou významnými souputníky či inspiračními zdroji čtyř největších českých skladatelů. Linie Smetana – Liszt či Dvořák – Brahms jsou velmi známé, linka mezi Martinů a Scarlattim nepatří ke zcela zjevným, nicméně odkazuje na zálibu Martinů v italské hudbě jako celku. A ‚dvojice‘ Janáček – Bartók nás samozřejmě zavede k jejich společné inspiraci lidovou hudbou,“ vysvětluje dramaturgický záměr Ivo Kahánek a doplňuje: „přál bych si, aby takto zvolený program přispěl k vnímání české hudby v kontextu světového repertoáru, kam nepochybně patří.“
Cyklus klavírních recitálů Hybatelé rezonance připravuje společnost C. Bechstein. Více informací je k dispozici na webových stránkách www.hybatelerezonance.cz. Koncert začíná v 19.30.
Ivo Kahánek patří k nemnoha pianistům, kteří si mohou dovolit hrát cokoli, a vždycky to bude pro posluchače nezapomenutelný zážitek. Jeho interpretační umění se vyznačuje nevšední emocionální silou, hloubkou a schopností vystihnout podstatu díla. Je pověstný svým darem napojit se na publikum a doslova vplout do atmosféry koncertního sálu. Se zralým technickým nadhledem uvádí repertoár od baroka po modernu s těžištěm v romantické hudbě. Ve světě je považován za specialistu na interpretaci české hudby. Ostatně v roce 2020 to stvrdila jedna z nejprestižnějších hudebních cen světa v oblasti klasické hudby BBC Music Magazine Awards za nahrávku klavírních koncertů Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů. Na klavír C. Bechstein „kouzlil“ v Anežském klášteře již v roce 2019 – jeho recitálem vyvrcholil první ročník Hybatelů rezonance.
Hybatelé rezonance
Cyklus Hybatelé rezonance pořádaný C. Bechstein se stal nástupcem dvouleté série Saleem Ashkar Beethoven Residency, kde zaznělo v rámci osmi koncertů všech dvaatřicet Beethovenových mistrovských klavírních sonát. Strůjci úspěchu následujících „hybatelů“ dosud byli např. Tomáš Kačo, Beata Hlavenková, Jan Bartoš, Ivo Kahánek, Marek Kozák, Martin Kasík, Lukáš Klánský, Karel Košárek, Kryštof Marek, Miroslav Sekera, Kristina Barta, Nikol Bóková, Najponk, Vít Křišťan, Terezie Fialová, Jitka Čechová nebo Matyáš Novák. Koncertní řada poskytuje samostatný prostor výrazným osobnostem české klavírní školy a představuje je v osobitých profilových recitálech, vyjadřujících plně jejich aktuální umělecký názor a preference.
C. Bechstein
C. Bechstein od roku 1853 přes jedno a půl století vyrábí mistrovské nástroje, které jsou ztělesněním vynikající kvality, ušlechtilého zvuku a barvy. Nejvyšší kvalita zvuku a mechaniky tak přenáší krásu velké klavírní éry i do naší doby. Nástroje C. Bechstein dnes zdobí Královskou akademii v Londýně, konzervatoř v Paříži či Berlínskou filharmonii.
Filozofii C. Bechstein od počátků ovlivňovaly osobnosti, jako byli Hans von Bülow či Ferenc Liszt. Společnost dodnes pokračuje ve své slavné tradici ruční výroby doplněné o současné nejmodernější technologie. Nástroje značek C. Bechstein navíc pocházejí výhradně z Evropy, a sice z tradičního německého závodu v saském Seifhennersdorfu. Pianina a klavíry značky W. Hoffmann vznikají v dceřiné firmě C. Bechstein Europe ve východočeském Hradci Králové, v jednom z nejmodernějších evropských manufakturních závodů. V květnu 2019 společnost otevřela svůj pianosalon v Praze, největší reprezentační a prodejní pianocentrum v hlavním městě.