Brněnská filharmonie se může pyšnit výjimečným uznáním. Ocenění ale tentokrát nemíří za hudebníky. Rytířský kříž Řádu za zásluhy Litvě získal z rukou litevské prezidentky Dalii Grybauskaite u příležitosti předávání státních vyznamenání dramaturg Filharmonie Brno Vítězslav Mikeš.
U příležitosti takzvaného Dne státu, jednoho ze dvou nejvýznamnějších litevských státních svátků, během kterého si Litevci každoročně 6. července připomínají korunovaci velkoknížete Mindaugase v roce 1253, obdržel Mikeš vyznamenání za šíření litevské hudby v České republice. „Ohromně si vážím toho, že si mých aktivit všimli. Je to malý národ, který dokáže ocenit zájem zvenčí,“ uvedl Mikeš.
„Pro mě to je uzavření jakéhosi kruhu. Když jsem před dvaceti lety poprvé přijel do Litvy, nic jsem o ní nevěděl. Přijeli jsme s kamarádem do Vilniusu, kde se právě konaly svátky písní, což je masová akce, všechny sbory z celé Litvy se spojí a zpívají litevské písně. Jde o dlouholetou tradici, která se koná jednou za čtyři roky, je to obrovský svátek. V Litvě se vůbec státní svátky slaví úplně jinak než u nás, kde všichni odjedou na chalupy. Litevci o národních slavnostech ožívají, pořádají dlouhé průvody… A tenhle zážitek stál na začátku mojí lásky k litevské hudbě a kultuře vůbec. Rozhodl jsem se potom litevštinu studovat, začal do Litvy pravidelně jezdit a teď už ji považuji za svůj druhý domov. Pomalu tady rozvíjím kontakty, ať už v hudební, nebo i literární sféře,“ říká Vítězslav Mikeš.
Díky Mikešovým aktivitám už v Česku není neznámá například tvorba litevského skladatele Broniuse Kutavičiuse. „Napsal jsem za tu dobu o litevské hudbě poměrně dost článků, svoji disertaci jsem psal o díle Kutavičiuse, jehož hudba je pro mě největší magnet, potkáváme se, jsme v neustálém mailovém kontaktu. Jeho Pohanské obřady jsme s Filharmonií hráli v Česku dvakrát a vždycky na ně publikum neuvěřitelně reagovalo,“ zakončuje Mikeš krátký telefonický rozhovor z Litvy.