Novozélandská houslistka Amalia Hall a slovenské smyčcové Mucha Quartet jsou vítězi Mezinárodní soutěže Leoše Janáčka v Brně. Její letošní 21. ročník patřil od 20. do 25. září právě houslím a smyčcovým kvartetům. Tříkolové a šestidenní klání mladých umělců do pětatřiceti let pořádala Hudební fakulta Janáčkovy akademie múzických umění v Brně (HF JAMU) ve spolupráci s Nadací Leoše Janáčka.
První cenu získala mladá umělkyně z Nového Zélandu za nejlepší interpretaci skladby Antonína Dvořáka. Druhé místo s Cenou za nejlepší interpretaci skladby Leoše Janáčka si z Brna odváží Amelia Maszonska z Polska. Jako třetí se s Cenou za nejlepší interpretaci skladby Bohuslava Martinů umístil tuzemský houslista David Mirzoev, student pořádající akademie ze třidy profesora Františka Novotného. Prezident soutěže a děkan HF JAMU profesor Jindřich Petráš uvedl, že zájem o účast v soutěži ze strany zahraničních účastníků sílí: „Stačí připomenout, že v oboru houslí před osmi lety tady soutěžil tucet zájemců. Letos jich bylo přihlášeno jedenašedesát ze čtyřiadvaceti zemí.“ Na soutěž nakonec dorazilo sedmadvacet mladých virtuosů z celého světa.
Ve druhém soutěžním oboru se utkalo sedm smyčcových kvartet kupříkladu z USA, Jižní Koreje, Belgie, Slovenska či Norska. Slovenští vítězové z Mucha Quartet si odnesli také zvláštní cenu Kruhu přátel hudby v Kralupech nad Vltavou: koncert v rámci 44. ročníku Hudebních slavností Antonína Dvořáka v roce 2016. Další dvě místa patřila českým interpretům. Druhou příčku s Cenou za nejlepší interpretaci skladby Antonína Dvořáka obsadilo Doležalovo kvarteto, které získalo také Cenu Opus Musicum tedy roční předplatné tohoto časopisu. Třetí místo připadlo Sedláčkovu kvartetu.