Letošní ročník hudebního cyklu MUSICA CAMERALIS bude věnován nedožitému 90. výročí narození českého hudebního skladatele Viktora Kalabise.
Program koncertů je setaven tak, aby přinesl vrcholná Kalabisova komorní díla /Sonáta pro housle a klavír a 6. smyčcový kvartet „Památce Bohuslava Martinů/ vedle stěžejních děl autorů české hudby Smetany, Janáčka a V. Nováka.
Viktor Kalabis napsal svou Sonátu pro housle a klavír v roce 1982 a o její hudební řeči poznamenal: “ V zásadě mi jde stále o totéž, psát hudbu, jejíž kořeny jsou zapuštěny v této zemi a jejíž „ovoce“ je určeno vzdělanému posluchači této země, i když způsob „pěstění“ jsem se od začátku učil nejen od našich, ale i od zahraničních „sadařů“.
Cyklus sedmi smyčcových kvartet koresponduje se sedmi symfonickými díly autora. Jestliže v těchto hovoří Kalabis quasi „ex canthedra“, svými kvartety vyjadřuje nejvnitřnější osobní vyznání. Někdy nám dedikace naznačí hlavní myšlenkovou nit – kvartet č. 2 „Památce mého otce“, č. 3 „Ad honorem J. S. Bach“, č. 4 „Hommage a Marc Chagall, č. 6. „Památce Bohuslava Martinů“. Někdy, jako u kvartetu č. 7, dedikace chybí a zahraniční kritici jej označují za kvartet „tajemný“, nanejvýš se zmiňijí o jeho blízkosti k Janáčkovi. U mnoha kvartetů je rovněž připojeno věnování interpretům /Vlachovu kvartetu, Kroftovu kvartetu, Smetanovu kvartetu, Talichovu kvartetu, Kvartetu Martinů/.
Zuzana Růžičková, patronka letošního ročníku k výčtu kvartet dodává: „Nepochybně by byl napsal a věnoval další kvartet Graffovcům. Já jsem si je oblíbila, už když získali Cenu Českého spolku pro komorní hudbu a sleduji jejich vzestup. Už nelze pochybovat o tom, že i oni vstoupili mezi ty, kteří nás ve světě zářivě zastupují.“
Více info na http://musica-cameralis.euweb.cz/.