Na Pražském jaru dnes vystoupí Miah Persson

Miah Persson. Foto: Reka Choy

Světová diva bez hvězdných manýrů, tak by se dala charakterizovat švédská sopranistka žijící v Londýně Miah Persson. Je až s podivem, že jedna z nejlepších mozartovských a straussovských pěvkyň současnosti přijede do Česka poprvé. Na Pražském jaru přednese dnes večer s klavíristou Malcolmem Martineau program nazvaný Láska a život ženy. V Rudolfinu zazní vedle slavného Schumannova cyklu i výběr z písní Clary Schumann a díla skandinávských autorů, kteří zpracovali stejné téma. Posluchači budou mít neopakovatelnou příležitost seznámit se s díly Gösty Nystroema, Ture Rangströma, Wilhelma Stenhammara, Edvarda Griega, Jeana Sibelia, Bo Lindeho, Huga Alfvéna, Larse-Erika Larssona a Wilhelma Petersona-Bergera.

„Ani nemohu vyjádřit, jak moc se těším. Skutečně to bude poprvé, co do Prahy přijedu a moc si pozvání Pražského jara vážím. S Malcolmem Martineau jsme vytvořili zajímavý program a moc se těším, až se o něj s pražským publikem podělíme,“ říká Miah Persson k dnešnímu koncertu.

Miah Persson. Foto: Reka Choy

Na otázku, jak se zrodila myšlenka vytvořit skandinávskou verzi Schumannova slavného cyklu, Miah Persson odpovídá: „Mám písně autorů, které máte na mysli, velmi ráda a toužila jsem po tom, abych je mohla předat co největšímu počtu posluchačů. Shodou okolností jsem tehdy byla oslovena, abych připravila nový recitál. Hodně jsem přemýšlela o tom, co v něm vyjádřit. Zpívala jsem v té době písně Stenhammarovy a uvědomila jsem si, jak jsou severské písně zdánlivě jednoduché, prosté, přímočaré. Navzdory tomu, že nepocházely od jednoho autora, tvořily dojemný hudební celek. Zpívá se v nich o seznámení, prvním polibku, svatbě. Prostě všechny písně jsou o lásce. Hodně jsme s Malcolmem diskutovali o tom, jak tyto písně uchopit, aby byly pro posluchače zajímavé. Poprvé jsme si to pak na veřejnosti ověřili vloni v říjnu na oxfordském písňovém festivalu.“ Dodává, že nikdy předem nevědí, jak publikum tento program přijme. Někteří posluchači sledují každé slovo v textech otištěných v programu, jiní se nechají hudbou jen kolébat a užívají si ji.

Sopranistka se také zamýšlí nad barvou tónu skandinávských písní. Podle ní je v nich cítit severská pomalost, dlouhá čekání, která ústí v melancholii. Malcolm Martineau doplňuje, že pro něj jsou severské písně širým nebem. 

Svými vystoupeními v Salcburku, MET, Carnegie Hall, Covent Garden, Staatsoper Berlin, Aix-en-Provence nebo Glyndebourne se Miah Persson řadí mezi nejvyhledávanější operní i písňové pěvkyně naší doby. Posluchači i odborná kritika na celém světě oceňují její hlas, bezchybnou techniku a přirozený výraz, který dokáže vtisknout svým rolím na divadelním jevišti i koncertním pódiu.

Klavírista Malcolm Martineau. Foto: Russell Duncan

Skotský klavírista Malcolm Martineau patří k vůbec nejoceňovanějším hudebním partnerům světových pěvců. Během své bohaté kariéry spolupracoval s legendami, jako jsou Frederica von Stade, sir Thomas Allen, Thomas Hampson, Bryn Terfel či Magdalena Kožená. „Na tento recitál se těším také proto, že budu moci opět vystupovat s Malcolmem Martineauem,“ přiznává Miah Persson. „Spolupracujeme spolu už dlouho a mám vždy ohromnou radost, když s ním mohu zpívat – jeho muzikalita a citlivost k písňovému repertoáru a zpěvákům z něj činí jednoho z těch vůbec nejlepších, jaké máme!“

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější