Festival NODO / New Opera Days Ostrava začíná už ve středu 26. června! Program sedmi nových inscenací se uskuteční v Ostravě v pěti dnech – na scéně Divadla Jiřího Myrona, Divadla Antonína Dvořáka, Divadla loutek a v hale Tatran. Na kompletní festivalový program lze zakoupit cenově zvýhodněnou permanentku. Dny nové opery Ostrava připravuje v tandemu Ostravské centrum nové hudby a Národní divadlo moravskoslezské. Kromě pěti světových premiér uvede festival také opery známých osobností současné evropské hudby – Pascala Dusapina z Francie a Ann Cleare z Irska. České premiéry jejich děl v koprodukci se zahraničními týmy festival zahájí i uzavřou. Festival NODO se nesnaží o jednotící téma. Není to dnes ani možné – a v uměleckém přístupu mladé a střední generace, v jejich autentickém pohledu vystupuje tato nesourodost zřetelně do popředí. To, s čím se setkáme na letošním NODO, je, v určité dílčí formě, nastavením zrcadla naší době.
Rozhovor s režisérem Jiřím Nekvasilem a skladatelkou Ann Cleare najdete ZDE!
Slavnostní zahájení festivalu v koprodukci s Neue Oper Wien
Festivalové zahájení ve středu 26. června bude v Divadle Jiřího Myrona patřit české premiéře opery Passion (Vášeň) uznávaného francouzského skladatele Pascala Dusapina (1955). Jako student umění na Sorbonně začal navštěvovat semináře Iannise Xenakise a na jeho profesní dráhu měly zásadní vliv. Poznamenán tímto řeckým skladatelem a také Edgarem Varèsem a Francem Donatonim si vybudoval vlastní kompoziční styl, který je nejčastěji charakterizován silnou vnitřní energií zaobalenou do jemného a uspořádaného zvukového hávu. Opera Passion je moderní reinterpretací klasického tématu lásky a utrpení. Bezejmenná ústřední dvojice příběhu se vydává na metaforickou cestu za cílem, který se ukáže být nedosažitelný. Během tohoto putování dochází k proměnám emocí, které zároveň definují jednotlivé etapy příběhu a opery samotné. Deník The Guardian zařadil operu Vášeň v roce 2019 mezi pětadvacet nejlepších hudebních děl 21. století.
Inscenace vzniká v koprodukci operní společností Neue Oper Wien, která je zaměřená na realizaci současného hudebního divadla. Už od svého vzniku v roce 1994 aplikuje na svou dramaturgii nekompromisní přístup a zasazuje se o provádění světových premiér i znovuobjevování méně známých děl 20. a 21. století. Hudebním ředitelem Neue Oper Wien je dirigent Walter Kobéra, který povede rovněž ostravskou inscenaci Dusapinovy opery. Účinkovat bude komorní orchestr Ostravská banda společně se zpěváky a zpěvačkami ze souboru PPCM Vocal Ensemble Graz. V hlavních rolích se představí sopranistka Melis Demiray a barytonista Wolfgang Resch. Režisérkou inscenace je Ursula Horner.
Ann Cleare poprvé v Ostravě
Závěr festivalu v neděli 30. června v Divadle Antonína Dvořáka bude patřit irské umělkyni Ann Cleare (1983). Laureátka skladatelské ceny nadace Ernsta von Siemense a vyhledávaná umělkyně je v Ostravě, aby dohlížela na teprve druhé nastudování své opery The Little Lives (Malé životy). Dílo je z roku 2022 a v témže roce měla opera svou světovou premiéru na prestižním Mnichovském bienále.
Opera The Little Lives přenese diváky do parku v jednom malém skotském městě, v němž jednoho dne zůstane uvězněna pětice postav. Nenadálá situace se stává čím dál vyhrocenější a během několika vypjatých hodin dochází k postupnému vyplavování frustrací, tužeb i bolestí. Napětí stoupá a naděje mizí v nedohlednu. V této takřka „kafkovské“ situaci se naléhavě nabízí i otázka, jestli jsou přítomní lidé vězni onoho parku, nebo sami sebe. Dílo zkoumá vliv silné propagandy na domácí i národní úrovni, napětí mezi pohlavími a genderovými rolemi, základní stabilitu lidských potřeb nebo také role národní identity. Režisérem nové inscenace pro NODO bude Jiří Nekvasil. V hlavních rolích se představí téměř celé původní mnichovské obsazení: kontratenorista Christopher Robson, sopranistka Peyee Chen, barytonista Peter Brathwaite, mezzosopranistka Truike van der Poel a tenorista John Humphrey. Ostravskou bandu diriguje Bruno Ferrandis.
Pětice světových premiér
NODO 2024 uvede kromě dvou zmíněných českých premiér pětici premiér světových. Rok české hudby reprezentují opery dvou českých autorů, kteří tvořili na objednávku festivalu: Zaprodanec Františka Chaloupky v režii Rocca (27. 6.) a Až tu všichni budou Haštala Hapky v režii Vilmy Bořkovec (29. 6.). Na objednávku festivalu vznikla také operní skladba Ephemeral Pulse (Pomíjivý puls) Newyorčana Iana Davise (29. 6.) v inscenaci tandemu Jiří Nekvasil–David Bazika. Unikátními příspěvky do debaty o současném hudebním divadle budou rovněž další dvě díla: experimentální opera inspirovaná osobností a dílem Luigiho Russola na libreto filozofa a velkého znalce opery Petra Rezka (Hořký konec Russolův) v režii Petra Odo Macháčka a operně-kaskadérská performance IMPACT izraelského tvůrčího tandemu Amir Shpilman–Shiran Eliaserov (obě 28. 6.). NODO hostí inscenační týmy, sólisty a dirigenty z Evropy a USA, stejně jako mezinárodní rezidenční soubory: Ostravskou bandu, členy ONO – Ostrava New Orchestra a sbor Canticum Ostrava pod vedením Jurije Galatenka.