Nová hudba v Atriu na Žižkově zve na klavírní cyklus s českými i světovými premiérami

Světové i české premiéry a skladby méně známých tvůrců, které práh koncertních síní běžně nepřekračují. Atrium na Žižkově ve spolupráci s klavíristou Miroslavem Beinhauerem uvede cyklus tří koncertů soudobé hudby a hudby 20. století. Cílem projektu je přiblížit technicky náročná, avšak posluchačsky atraktivní díla, z nichž část zůstává široké veřejnosti téměř neznámá. Cyklus nese název Nová hudba v Atriu a milovníci soudobé hudby mohou očekávat skladby Petra Bakly, Milana Knížáka, Aloise Háby, Johna Adamse, Helmuta Lachenmanna a Adriána Demoče. První koncert se uskuteční 6. dubna 2023 v sále pražského Atria.

 Výjimečnost cyklu spočívá zejména ve zvoleném repertoáru. Jak vysvětluje jeho dramaturg a interpret, Miroslav Beinhauer: „Hlavní myšlenkou je uvést dramaturgicky různorodou klasickou hudbu, která se jinde téměř neobjevuje. Atrium disponuje velmi kvalitním koncertním křídlem, proto jsem zvolil klavírní program, respektující zároveň akustická specifika barokní architektury.“

Každý z koncertů bude samostatnou hudební kapitolou. Úvodní koncert představí vrcholná díla renomovaných žijících skladatelů. Zazní první „velká“ virtuózní kompozice amerického skladatele Johna Adamse Phrygian Gates a křehká Ein Kinderspiel německého skladatele Helmuta Lachenmanna, přičemž se nejedná o cyklus určený dětem, jak by se dle názvu mohlo zdát. Českou premiéru bude mít klavírní verze skladby Ma fin est mon commencement Adriána Demoče a pražskou premiéru kompozice No. 4 Petra Bakly, který přislíbil svou účast na koncertě. 

Další koncerty mají recitálovou formu. V květnu Atrium rozezní klavírní kompozice Milana Knížáka, které sám autor popisuje jako „změť hudebních vzpomínek“ psaných „na sucho, u stolu, bez jakýchkoliv hudebních nástrojů“. Nesou překvapivé názvy, jako Trampská sonátka (2021), Želé (2022) či Ukradeno Ježkovi a Satiemu, přesypal a dosypal Milan Knížák (2022). Většina z nich bude uvedená vůbec poprvé. Na podzim pak posluchači uslyší nezaslouženě pozapomenuté skladby jednoho z nevýznamnějších českých skladatelů 20. století, Aloise Háby.

Interpretace se ujme klavírista a odborník na soudobou hudbu a hudbu 20. století Miroslav Beinhauer. Na svém kontě má spolupráci s renomovanými světovými skladateli jako Klaus Lang, Bernhard Lang, Georg Friedrich Haas či Marc Sabat a účast na mnoha festivalech jako např. musikprotokoll, Struny podzimu či Ostravské dny. Zároveň je jediným na světě, kdo dokáže hrát na unikátní šestinotónové harmonium Aloise Háby. 

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější