Od 19. do 29. července 2017 bude Telč dějištěm třiadvacátého ročníku Francouzsko-české hudební akademie, která vychází z propojení francouzské dechové a české smyčcové školy. Mistrovské kurzy letos povede například první flétnistka orchestru Pařížské Opery Catherine Cantin, hobojista Jean-Louis Capezzali, sólohornista v l´Orchestre de Paris André Cazalet, violista Vladimír Bukač, profesor na Vysoké hudební škole v Drážďanech a na Královské konzervatoři v Bruselu, houslista Jan Talich nebo violoncellista Michal Kaňka. Letos se v Telči poprvé otevírá také třída kontrabasu, kterou povede Jiří Hudec, člen České filharmonie a profesor hry na violoncello na Královské hudební akademii v Manchestru.
„Ačkoliv má akademie výhradně česko-francouzské složení lektorů, do Telče se každoročně sjíždí přes 50 účastníků z vysokých hudebních škol z celé Evropy, Ruska, Japonska, Koreje a také z USA. Od loňského roku akademie navázala úzkou spolupráci také s prestižní Dunajskou univerzitou Krems v Rakousku. Společný projekt Hudebník 21 st. účastníkům nabízí výuku hudebního managementu a workshopy soudobé hudby pod vedením uznávaného brazilského skladatele Miguela Kertsmana – vedoucího univerzitního postgraduálního programu hudebního managementu,“ uvedla ředitelka akademie Markéta Vejvodová, která kurzy vede od loňského roku.
Při jejím nástupu do vedení akademie jsem se s Markétou Vejvodou setkala při natáčení rozhovoru, v němž mimo jiné řekla: „Akademie vznikla v roce 2003 a pro mě je to ukázka dokonalé kulturní spolupráce, protože ji založilo společně město Telč, francouzské velvyslanectví a Francouzský institut. Navíc v tomto propojení vidím určitou historickou symboliku. Československá národní rada vznikla v roce 1916 v Paříži, předsedal jí Masaryk. Francouzské legie – to je pojem sám o sobě – poprvé bojovaly v kraji Champagne, což je partnerský kraj Kraje Vysočina. Francie byla prvním státem, který uznal prozatímní vládu Československa a tím i vznik Československa. A jen když si vezmete ta jména s česko-francouzskou minulostí, Mařatka, Kupka, Kaprálová, Zdenka Braunerová… Zkrátka myslím, že je spousta důvodů, proč tento počin zachránit.„
Zdá se, že záchrana kurzů je pod novým vedením na dobré cestě a že se daří propojovat život akademie s děním v okolí. V rámci projektu „Za památkami UNESCO Kraje Vysočina“ proběhnou koncerty nejen v Telči, ale také v Zadní synagoze v Třebíči 23.7. a na zámku Žďár nad Sázavou 27.7., kde vybraní účastníci vystoupí už 10.7. na závěrečném koncertě tanečního festivalu KoresponDance. Nejvíce koncertů ale proběhne přímo v Telči. Dne 22.7. v Panském dvoře Telč proběhne slavnostní koncert lektorů. Naopak nejlepší účastníci akademie vystoupí tamtéž 26.7. Mladé umělce v koncertní akci můžete sledovat online prostřednictvím přenosu na webu akademie.