„My, Romové, nemáme svoji zemi, ale máme svoje písně, které nám otevírají cestu k vašim srdcím. Děkujeme, že nám nasloucháte,“ říká kytarista, zpěvák a skladatel Desiderius Dužda. Je autorem většiny skladeb dětského sboru Čhavorenge, který už šestým rokem spolupracuje s Českou filharmonií. Teď se Čhavorenge pod vedením Idy Kelarové chystají oslavit Mezinárodní den Romů dvěma koncerty v Rudolfinu.
Před oběma koncerty 7. a 8. dubna se odehraje doprovodný program. Prostory Rudolfina rozezvučí cimbálová muzika Ivana Heráka a oživí výstava fotografií mapující šest let spolupráce České filharmonie a Čhavorenge. V rámci literárního čtení, kterého se ujme Jan Cina, zazní povídková tvorba nestora romské literatury Andreje Giňi. K Čhavorenge se na koncertech přidá ještě dalších 30 romských dětí z Chrudimska a Vysokomýtska, se kterými Ida Kelarová pracuje od začátku roku 2017. Jaké hosté vystoupí také neromské sbory z Prahy, Varnsdorfu, Vsetína a Uherského Hradiště. Koncert 8. dubna 2019 od 20:20 vysílá v přímém přenosu stanice ČT Art.
„Spolupráce s Idou Kelarovou a Čhavorenge má hudební, sociální i edukační stránku v dokonalé harmonii,“ říká David Mareček, generální ředitel České filharmonie. „Soužití romské a neromské komunity je v naší zemi silným tématem, o němž nemá příliš smysl mluvit, ale raději něco udělat. Ida Kelarová dělá podle mého názoru to nejlepší, co může: dává dětem šanci na lepší život, přitom je přísná, profesionální a probouzí v nich nejen hudební talent, ale také hrdost a odpovědnost za sebe sama.“
„Můj tatínek byl Rom. Byl to úžasný muzikant. Hudba pro něj znamenala celý život. Jako malá jsem díky němu hrála na klavír a cello a on byl takový, že si vždycky našel čas, seděl vedle mě a poslouchal. Když se mi nechtělo cvičit, pamatuju si, že si přede mě dokonce klekl, tekly mu slzy po tváři a prosil mě, ať nepřestávám hudbu dělat. Protože je to jazyk, kterému budou rozumět všichni na celém světě. A protože on bude moct šťastně umřít. Byl to ten nejkrásnější táta. Ale styděl se za to, že je Rom. A já jsem celý život přemýšlela nad tím, jak vzdát úctu Romům, protože táta i jeho rodina mě toho tolik naučili! Naučili mě to, co mě nenaučila žádná škola. Naučili mě lásce k hudbě, procítit každou notu, naučili mě svobodě a naučili mě nebát se projevit své city,“ říká zpěvačka Ida Kelarová a dodává: „Jsem vděčná, že tu úctu mohu vyjádřit koncerty nazvanými Šun Devloro, což v překladu z romštiny znamená Vyslyš mě, Bože. Šun Devloro, kterou napsal můj milovaný Dežo, je nádherná píseň o vztahu k tatínkovi. Cítím zodpovědnost za své romství, za které jsem vděčná svému tátovi, a s pokorou předávám jeho poselství dál. Teď se mi plní největší přání. Mohu oslavit Romy a romství ve spolupráci s Českou filharmonií v Rudolfinu. Se vší úctou a láskou a pokorou, kterou cítím.“