Obor Jazzová interpretace na JAMU otevřen, podmínky jsou doplněny

Jak jsme již předběžně informovali na Facebooku HARMONIE, brněnská Janáčkova akademie múzických umění získala akreditaci pro bakalářský studijní obor Jazzová interpretace. Pro českou jazzovou komunitu jde o podstatnou zprávu už jen z toho důvodu, že poprvé v historii je v tuzemsku možné studovat jazz na univerzitní půdě jako samostatný obor. Škola nyní upřesnila podmínky přijímacího řízení a na webu JAMU je již možné podat přihlášku.

Jak upřesnil autor osnov, kytarista Patrik Hlavenka , přihlášku je možné podat do 30. května a přijímací zkoušky se uskuteční 23. června. „O přijetí bude rozhodovat samozřejmě komise, ale osobně pro mě bude důležitá muzikálnost uchazečů. To znamená, že mě bude spíše zajímat talent ve volné disciplíně, než zda si někdo něco nadřel. Jednoduše musí vykázat dobrý výkon i u nepřipravených věcí,“ říká Hlavenka.

Obor bude od října otevřen formálně na katedře bicích nástrojů, časem se však počítá s otevřením samostatné katedry. V současné době nicméně ministerstvo školství nerozšířilo JAMU kvóty pro počet přijatých studentů, což znamená, že je škola při přijímacím řízení dosti omezena stávajícími kvótami (sdílenými s ostatními „vážnohudebními“ obory).

Počítá se specializacemi klavír, saxofon, kytara, kontrabas, bicí, trombon a trubka, přičemž na každý nástroj bude pravděpodobně přijat jen jeden student. „Jinak řečeno můžeme přijmout celkově kolem 7-8 studentů. Ale pokud bychom na některý nástroj nenalezli vhodné uchazeče, můžeme jej pro daný rok zrušit a přidat místo jinému nástroji,“ upřesňuje Hlavenka. Podle kytaristy, známého například z kapely Toxique a absolventa magisterského oboru Jazzová kompozice a aranžování na University of Massachusetts, je o studium zájem i mezi poměrně etablovanými jazzmany či těmi, kteří již mají zkušenosti se studiem podobných oborů v zahraničí „Volali už mi i kluci, kteří studují jazz na známé akademii v Katovicích, studium v Polsku třeba finančně nezvládají a rádi by přestoupili. To však momentálně není možné, přihlásit se mohou pouze do prvního ročníku.“

Obor má již za sebou roční „zkušební provoz“, kdy jazzové kurzy mohli volitelně navštěvovat studenti ostatních oborů JAMU. „Jsou to sice klasičtí hráči, kteří nemají v jazzu takovou průpravu, ale zase mají dobrou techniku. Jazzové combo složené právě z těchto studentů vystoupí koncem dubna na Jazzfestu Brno,“ doplňuje Hlavenka.

O samostatný jazzový obor na JAMU začal před třemi lety usilovat prof. Ivo Medek, nynější rektor, akreditaci se ale podařilo získat až současnému děkanovi doc. Vítu Spilkovi , který patří mezi významné české klarinetisty a dirigenty. Spolu s Hlavenkou se při přípravě osnov inspirovali na amerických jazzových školách, tento měsíc například z tohoto důvodu navštívili tři newyorské univerzity s jazzovou specializací. Dosud v ČR nebylo možné studovat jazz jako samostatný obor na univerzitě, vážní zájemci o toto studium proto odjížděli do zahraničí, nejčastěji do Polska.

[block background=“#e5e5e5″]>> Více o přijímacím řízení na obor Jazzová interpretace zjistěte zde[/block]

Co čeká uchazeče u přijímacích zkoušek:

[block background=“#e5e5e5″]

1. Teoretická část:

Prověření znalosti základů jazzové teorie. Vědomostní test v oblasti rozpoznávání akordických značek a jejich zápisu. Otázky z oblasti základních stupnic a modů a jejich užití. Kadence a jejich rozvedení. Harmonický zápis formy Blues. Výsledek zkoušky tvoří 10% celkového hodnocení.

2. Intonační část:

Poslech intervalů a akordů a jejich analýza. Demonstrace schopnosti slyšet a vytvořit intervaly a základní typy kvintakordů a septakordů vokálním způsobem. Zápis melodie a rytmu vybraných ukázek Výsledek zkoušky tvoří 10% celkového hodnocení.

3. Praktická část:

a. Blues v tónině F nebo Bb – interpretace zvoleného tématu a improvizace v rámci harmonie bluesové formy.

b. Interpretace náhodně zvoleného jazzového standardu – hra témat z listu, improvizace na danou harmonii, u harmonických nástrojů také akordický doprovod v dané skladbě.

c. Interpretace jazzového standardu dle vlastního výběru. Uchazeč je povinen přinést notový zápis daného standardu pro doprovodné hráče, kteří budou z řad pedagogů. Notový zápis v C hlase musí být vybrán z New real book 1, 2, 3, případně Realbook 1, 2, 3. Notový zápis musí dodat uchazeč zároveň s přihláškou ke studiu.

Součástí přijímací zkoušky je všeobecný vědomostní test, který tvoří 10% celkového hodnocení.

Uchazeč zároveň absolvuje test jazykové vyspělosti, který není součástí přijímacího řízení a má pouze orientační význam.[/block]

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější