Čtvrtý ročník festivalu Varhanní Vysočina představí opět zajímavé varhany a místa napříč Krajem Vysočina a zavítá do osmi míst na Vysočině. S citátem Bedřicha Smetany „V hudbě život Čechů “připomene nejen skladatelovo výročí narození, ale připojí se tak i k Roku české hudby. Festival tak představí různé české skladatele a díla, která se často neuvádějí. Pořadatelem festivalu je spolek Život pro varhany.
Festival Varhanní Vysočina vznikl z iniciativy studentů Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění v Praze, varhaníků Alfreda Habermanna a Lukáše Dvořáka, kteří pocházejí z Vysočiny. „V našem kraji máme řadu zajímavých nástrojů, které ale nejsou všeobecně známé. Mnohdy jsou to ale opravdové skvosty. Letos na nich provedeme skladby českých autorů od baroka až po současnost. Přivítáme nejen významné české interprety, ale také zahraniční varhaníky“ říká ředitel festivalu Alfred Habermann.
Zahajovací koncert festivalu, který nese název Český Bach, se uskutečnil již 8. září od 17 hodin v kapli Panny Marie Bolestné v Kámeni. V podání mladých interpretů zazněly Triové sonáty od Jana Dismase Zelenky.
Čistě varhanní program nabídne koncert 15. září od 16 hodin v kostele sv. Kateřiny v Třešti. Program s názvem „Pocta českým skladatelům“ a jeho interpretkou bude výrazná varhanice mladší generace Ivana Michalovičová. Zazní skladby Františka Xavera Brixiho, Adama Václava Michny, Josefa Ferdinanda Norberta Segera a Jana Křtitele Kuchaře.
Od roku 2004 zní v kostele sv. Mikuláše v Humpolci varhany, které svému rodišti věnoval mecenáš Stanislav Kotyza. Dvacetiny tohoto nástroje připomeneme koncertem vyhledávaného rakouského varhaníka Johannese Zeinlera, který se uskuteční 22. září v 16 hodin.
Na festivalu přivítáme také česko-německou varhanici Markétu Schley Reindlovou. Svůj program, sestavený ze skladeb českých a německých autorů, zahraje na krásné varhany v klášteře v Nové Říši 29. září v 17 hodin.
Koncert nesoucí název celého letošního ročníku „V hudbě život Čechů“ se uskuteční 6. října v 17 hodin v kostele sv. Jakuba Staršího v Ostrově nad Oslavou. Interprety budou Jan Thuri /hoboj/ a Jan Kalfus /varhany/. Na programu bude mimo jiné výběr ze skladeb Petra Ebena a Františka Xavera Thuriho.
13. října od 17 hodin se v kostele Narození svatého Jana Křtitele v Přibyslavi uskuteční koncert složený převážně z improvizací. Představí se na něm jeden z našich předních improvizátorů, regenschori Královské kanonie premonstrátů v Praze na Strahově, Vladimír Roubal. Improvizovat bude na témata českých skladatelů, např. Bedřicha Smetany nebo Antonína Dvořáka.
Oratorium brevis „Legenda o svaté Ludmile“ od soudobého skladatele Jiřího Miroslava Procházky uvede festival 20. října od 17 hodin v inspirativním prostředí knihovny na Státním zámku Náměšť nad Oslavou. V rámci koncertu zazní také kontrastní Miserere mei, Deus od Františka Ignáce Tůmy. Jako sólisté se představí renomovaní čeští pěvci mladé generace: Romana Kružíková /soprán/, Lucie Karafiátová /alt/, Vincenc Ignác Novotný /tenor/ a Jiří Miroslav Procházka /bas/. Na varhanní pozitiv bude hrát přední česká varhanice, členka FOK, Daniela Valtová Kosinová.
Závěrečný koncert festivalu Varhanní Vysočina bude patřit skladbám českých skladatelů Jana Hanuše, Petra Ebena a Bohuslava Martinů. Uskuteční se 3. listopadu od 17 hodin v kostele sv. Jakuba v Jihlavě. Půjde o spojení Pěveckého sdružení Campanula Jihlava s mladými sólisty Vladimírem Johnem a Ondřejem Potůčkem, recitátorem Danielem Jägerem a varhaníkem Alfredem Habermannem. Slavnostní koncert bude řídit Pavel Jirák.
Vstupné na všechny koncerty je dobrovolné.
Festival se koná za finanční podpory Kraje Vysočina, Státního fondu kultury, Nadace ČEZ, Města Jihlava, Města Humpolec, Města Třešť, Městyse Ostrov nad Oslavou, Nadace Život umělce, Nadace Český hudební fond, Nadace Bohuslava Martinů a HAMU.
Bližší podrobnosti na festivalovém webu.