Oslava velikánů Bedřicha Smetany a Franze Kafky s Pražskými komorními sólisty

Pražští komorní sólisté

5. října 2024 od 19:30 se v pražském kostele sv. Šimona a Judy uskuteční další z pravidelných koncertů zdejšího rezidenčního souboru Pražští komorní sólisté (PKS) pod vedení dirigenta a hornisty Radka Baboráka

Ve světových premiérách zazní skladby Jany Vöröšové, Ivana Danka a také nová verze Smetanova díla „Z mého života“, sólisty večera budou mezzosopranistka Bella Adamová, hornista Radek Baborák a hobojista Ivan Danko

Dramaturgie koncertu reflektuje výročí a odkaz dvou osobností kulturního života, jejichž význam přesáhl místa jejich narození a jejichž odkaz je stále živý a inspirativní.

Pražský rodák Franz Kafka je autorem pozoruhodných a imaginaci podporujících knih, jež se staly inspirací pro skladatele, kteří byli vyzváni ke kompozici skladeb přímo pro PKS a které zazní 5. října 2024 ve světových premiérách.

První z nich je skladba „Proces“ slovenského skladatele, hobojisty a pedagoga Ivana Danka, který působí na Univerzitě Antona Brucknera v Linci a rovněž jako sólohobojista orchestru Státní Opery Stuttgart). Dílo je svébytným dialogem mezi sólovým partem hoboje, který přednese sám autor a specifickým hudebním nástrojem – wagnerovou tubou, kterou je možné v sólové roli slyšet opravdu raritně. Part wagnerovy tuby přednese umělecký vedoucí PKS Radek Baborák, na cembalo bude hrát Jiří Havrlant.

Ivan Danko. Zdroj: Pražští komorní sólisté

Autor Ivan Danko ke své skladbě říká: „Ve své skladbě “Proces” se za pomoci takříkajíc “kafkovské” volby sólových nástrojů pokouším tlumočit absurdní atmosféru románu. Skladbu jsem kompozičně postavil na 4 tónech c-e-ces-es (odvozené z názvu Proces), které zaznívají v celém průběhu skladby, ať už jako samostatné motivy nebo jako součást zvukových klastrů. Pro výstižnější vyjádření beznadějné a zoufalé situace Josefa K. místy záměrně opouštím tonalitu a využívám nové interpretační techniky, jakými jsou u hoboje tzv. multiphonics nebo mikrointervaly.“

Další skladbou večera bude kompozice Jany Vöröšové „WO IST F.?“, strukturovaná jako písňový cyklus. Pěvecký part je komponován pro zpěvačku Bellu Adamovou, která s Radkem Baborákem pravidelně spolupracuje na mnoha hudebních projektech.

Bella Adamova. Foto: Ksana Fedorova

I v této skladbě se poslouchači dočkají instrumentační zvláštnosti, na podiu se totiž k Belle Adamové, smyčcovému souboru a lesnímu rohu připojí cimbál.

Autorka Jana Vöröšová popisuje skladbu následujícími slovy: „Wo ist F.? je cyklus jedenácti písní na texty Franze Kafky z různých sbírek napříč celou jeho tvorbou. Kafka je pro mne spisovatel mnohých rozporů. Na jedné straně notoricky známý obličej, proměna, životní příběhm a přes to všechno stále ponořen v mlze podivných interpretací a klišé. Nutí nás přemýšlet a nazírat situace z několikerých a většinou dosti neobyčejných úhlů pohledu, a ještě s humorem.“

Jana Vöröšová. Zdroj: Pražští komorní sólisté

V druhé půli večera se posluchači mohou těšit na Smetanův smyčcový kvartet  „Z mého života“. Ten zazní ve verzi pro rozšířený smyčcový soubor, autory úpravy jsou Radek Baborák, Marcel Kozánek a Karel Untermüller. Cílem přepracování nebylo jen zesílení zvuku, ale nové rozložení jednotlivých hlasů, které se výrazněji představují jako autorovo alter ego v sólových tématických vstupech nástrojů s kontrastem v chóru celého souboru, který pomyslně představuje okolí a dobu autora i oblibu tanců a národních elementů, které jsou nedílnou součástí skladby.

Pražští komorní sólisté pokračují v tradici a odkazu zakladatelů a uměleckých vedoucích souboru (Václav Neumann, Zuzana Růžičková, Viktor Kalabis a další), kteří uváděli na koncertní pódia vedle skladeb základního repertoáru i novinky a světové premiéry a autorské úpravy.  

Vstupenky je možné objednat ZDE.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější