Houslistka Gabriela Demeterová představuje nový projekt. Tentokrát posluchači uslyší skladby a úryvky z korespondence nejslavnějšího génia houslové hry 18. a počátku 19. století – Niccola Paganiniho.
Díky svému neobvyklému vzhledu a mimořádné technice hry na housle byl mnohými lidmi obviňován ze spolčení s ďáblem a po smrti mu bylo dokonce z tohoto důvodu odepřeno pohřbení na hřbitově; jeho tělo bylo řádně pohřbeno až 36 let po smrti. Byl tedy Nicolo Paganini ďábel nebo božský houslista?
Po úspěšných recitálech – „Beethoven – hudba a duše génia“ a „Andělé a démoni“ – přichází Gabriela Demeterová, houslistka, violistka, sólistka světových orchestrů, první česká finalistka a absolutní vítězka Mezinárodní houslové soutěže Yehudi Menuhina v Anglii, členka umělecké rady Akademie múzických umění v Praze, držitelka ocenění „Žena roku 2005“ v soutěži prestižního časopisu Prague Leaders Magazine s novým. Pro tento ojedinělý projekt si pozvala dva hosty: kytaristu Pavla Steidla a nejlepší české herce.
Sama houslistka předvede svou virtuozitu ve výběru z 24 capricií, jež byly ve své době tak technicky náročné, že je houslisté odmítali hrát. Prvního provedení se caprice dočkaly až 50 let po Paganiniho jeho smrti.
Mimo capricií a sonát pro housle a kytaru uslyší posluchači Ghiribizzi pro sólovou kytaru , slavnou barokní árii od G. Paisielliho Non cor piu non mi sento v úpravě pro housle a kytaru a také virtuózní Campanellu , kterou původně autor napsal pro housle a orchestr.
[block background=“#e5e5e5″]Gabriela Demeterová – housle
Pavel Steidl – kytara
mluveným slovem obohatí projekt čeští herci (Viktor Preiss, Jan Kratina, ad.)[/block]