Pavel Černoch slaví na Špilberku

Pavel Černoch. Foto: Lenka Hatašová

Příznivce operní hudby čeká v neděli 18. srpna na velkém nádvoří hradu Špilberk zajímavý večer, který zahájí týdenní festival pořádaný Filharmonií Brno. Na slavnostním koncertu oslaví své padesátiny vynikající pěvec Pavel Černoch, host mnoha prestižních světových scén a koncertních pódií. Vrací se tak při této příležitosti do Brna jako svého rodiště, s nímž ho spojuje mnoho vzpomínek. A k jubileu trocha sentimentu přirozeně patří. Ostatně, i na pódium si přizval přátele: sopranistku Janu Šrejmu Kačírkovou, oblíbenou partnerku z divadelních scén i koncertních pódií, a dirigenta Jaroslava Kyzlinka, který v této souvislosti poznamenal: „S Pavlem se známe od dětství. Dlouhá léta jsme vedle sebe seděli v dětském sboru Kantiléna u Ivana Sedláčka, kde jsme oba byli hudebně formováni. Jsme životní přátelé a pokaždé, když máme příležitost ke společné práci, tak ji využijeme. Já si toho neobyčejně vážím. A to je i případ tohoto gala koncertu. Jsem moc rád, že ke spolupráci byla přizvána Slovenská filharmonie, s níž jsem v poslední době uvedl na koncertech Glagolskou mši a Carmina Burana. Myslím, že orchestr je ve výborné formě a je dobře, že bude v Brně doprovázet nejen operní pěvce, ale máme tam přichystáno i několik samostatných orchestrálních čísel.“

Velmi bohatý program přinese to nejlepší z italských a českých oper. Zmiňme alespoň italské autory, jako jsou Alfredo Catalani, Amilcare Ponchielli, Umberto Giordano, Ruggero Leoncavallo, Giacomo Puccini a pochopitelně i Giuseppe Verdi, jehož duet z opery Don Carlos bude zřejmě patřit k vrcholům večera. Z českých skladatelů uslyšíme Bedřicha Smetanu a Antonína Dvořáka. Právě Princ z Rusalky v podání Pavla Černocha slaví na světových jevištích mimořádný úspěch. 

Zvolený program komentuje sám aktér večera Pavel Černoch: „Ano, je to určitý symbol. Jsou to dvě mé tváře. V Itálii jsem studoval a odmalička Itálii nesmírně miluji. Nejen hudbu, ale i kuchyni a víno. Můj profesor je z Itálie a italská hudba je mi velmi blízká. A proto je první část mého koncertu věnována pouze italské tvorbě. Po pauze to pak bude výhradně česká hudba, která je mi nejbližší. Děkuji každý den, že jsem se tady narodil, protože mám tu čest zpívat díla takových autorů, jako jsou Dvořák, Smetana nebo Janáček.“

Pavel Černoch

Talent, pracovitost i promyšlená práce s hlasem učinily z Pavla Černocha jednoho z nejrespektovanějších a nejvyhledávanějších tenoristů současnosti. Brněnský rodák již v dětství účinkoval v dětském sboru Kantiléna. Na brněnské JAMU vystudoval hudební management a za svým pěveckým snem odešel poté do zahraničí, aby po čase v Itálii našel svého celoživotního učitele a mentora Paola de Napoli. 

Na mezinárodní scéně na sebe upozornil debutem v Bavorské státní opeře v Mnichově v roce 2009 jako Števa v Janáčkově Její pastorkyni a od té doby je pravidelně zván do předních evropských a světových operních domů, jako jsou Teatro alla Scala v Miláně, Staatsoper Unter den Linden v Berlíně, Staatsoper v Hamburku, Opernhaus Zurich, Théatre La Monnaie v Bruselu, Opéra National v Paříži, Opéra de Lyon, Teatro Real Madrid, Nizozemská národní opera v Amsterdamu, Royal Opera House Covent Garden v Londýně či Theater and der Wien v rakouské metropoli. 

Renomé si získal v rolích italského, francouzského a slovanského repertoáru, například jako Alfredo v La Traviatě, Don Carlos, Rodolfo v Bohémě, Cavaradossi v Tosce, Don José v Carmen, Lenský v Evženu Oněginovi, Števa i Laca v Její pastorkyni, Albert Gregor ve Věci Makropulos, Boris v Kátě Kabanové, Princ v Rusalce či Jeník v Prodané nevěstě a dalších. 

Jako sólista vystupoval se špičkovými orchestry, například Birmingham Symphony Orchestra či Boston Philharmonic Orchestra, účinkoval na BBC Proms nebo na festivalech v Bregenz, Salcburku či v britském Glyndebourne. Mezi dirigenty, se kterými Pavel Černoch doposud spolupracoval, jsou například osobnosti jako Daniel Barenboim, Kirill Petrenko, Simon Rattle, Andris Nelsons, Ingo Metzmacher, John Eliot Gardiner, Charles Dutoit, Jiří Bělohlávek nebo Jakub Hrůša.

Kritička Anna Šerých o něm v roce 2016 napsala: „Černochův výrazně kultivovaný pěvecký projev, oblé fráze, měkkost a přirozená plnost tónů bez jakéhokoli náznaku tenze, to je kvalita, jakou slyšíme jen u nejlepších pěvců.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější