Dnes (2. 12.) se má poprvé sejít nová správní rada obecně prospěšné společnosti Západočeský symfonický orchestr Mariánské Lázně (ZSO).
Nové členy správní rady orchestru zvolila Rada města Mariánské Lázně, které je jeho zakladatelem, minulé úterý. Členy rady jsou dirigent Michael Roháč, houslistka Bohumila Petříková, Milan Uxa, Martin Smutný a dva členové zastupitelstva města Mariánské Lázně, Jana Roubalová (ANO) a Josef Pavlovic (Piráti).
Nová správní rada byla zvolena v situaci, kdy všichni členové předchozí správní rady rezignovali společně s ředitelem orchestru Janem Duškem 19. listopadu 2024 po zasedání městského zastupitelstva a kritice připravovaných změn v tělese ze strany jeho zaměstnanců a některých zastupitelů.
Jan Dušek byl ředitelem orchestru teprve od 1. června letošního roku na základě výběrového řízení, ve kterém jej správní rada upřednostnila před dirigentkou Nikol Kraft a dirigentem Jiřím Mikulou.
„K ZSO jsem nastupoval s koncepcí dalšího rozvoje a zvyšování umělecké úrovně, zejména prováděním zajímavějšího a náročnějšího repertoáru, hostováním kvalitních sólistů a dirigentů. Ostatně členství Martina Kasíka a Marka Vorlíčka ve správní radě orchestru bylo dostatečnou zárukou toho, že je cílem tento orchestr dále pozvedat. Skutečnost, že mě správní rada s touto koncepcí na tuto pozici vybrala, mě v tom jen utvrdila,“ řekl Harmonii bývalý ředitel Jan Dušek.
Ten přišel na schůzi zastupitelstva 19. listopadu podpořit zvýšení městského příspěvku pro letošní rok o 1,5 milionu Kč na 16,5 milionu Kč. Schůze zastupitelstva se však účastnili také zástupci orchestrálních odborů violistka Markéta Kolaříková, fagotistka Markéta Davidová a koncertní mistr Jaroslav Brož, kteří přednesli kritiku ředitele, především jeho záměru změnit status hráčů ze zaměstnaneckého na OSVČ.
„Hlavní důvody kritiky zahrnovaly jeho arogantní chování vůči zaměstnancům a vytváření nepřátelského prostředí na pracovišti i bezprostředně před koncerty. Dalším problémem byl jeho záměr restrukturalizovat fungování orchestru a smluvní vztahy s jeho členy způsobem, který jsme považovali za právně nepřípustný a pro zaměstnance z mnoha důvodů nepřijatelný,“ řekl Harmonii manažer orchestru Jan Mikoláš.
„Součinnost ze strany zakladatele, města Mariánské Lázně, by spočívala buďto v navýšení dotace na úroveň nezbytnou pro tyto cíle, což však starosta města jednoznačně vyloučil, nebo ve snaze o změnu stávajícího způsobu ohodnocení hráčů podle odehraných koncertů,“ řekl Jan Dušek.
Bývalý ředitel Jan Dušek chtěl navázat na práci Radka Baboráka, který je šéfdirigentem orchestru od roku 2021. „Domnívám se, že stejně jako mě v letošním roce, angažoval orchestr i Radka Baboráka do pozice šéfdirigenta – tedy s cílem zvýšit uměleckou úroveň a orchestr někam směřovat. To se prokazatelně za jeho působení stalo a orchestr hraje výrazně lépe, dostává zajímavější nabídky účinkování i nahrávací spolupráce,“ řekl Jan Dušek.
Nicméně důvěru Radka Baboráka si nezískal. „Když Jan Dušek nastoupil, začal nastolovat pravidla podle svého vkusu, úvahy a bez jakékoliv tolerance a empatie. Členové ZSO, kteří tak jako většina hudebníků v ČR musejí mít dvě nebo tři další zaměstnání v oboru třeba jako pedagogové, začali dávat pod tímto tlakem výpovědi. Naplánovaná sezona a dramaturgie působí úctyhodně, oslovil, jak je zvykem, řadu dirigentů a sólistů, ale její realizace by byla obtížná i pro orchestry s mnohem větším rozpočtem a ve větších městech,“ řekl šéfdirigent Radek Baborák.
Hlavním zdrojem prostředků pro orchestr je město Mariánské Lázně a v menší míře Karlovarský kraj a Ministerstvo kultury ČR, které v roce 2023 přispěly 3,4 mil. Kč, resp. 3,2 mil. Kč. S navýšením příspěvku podle slov starosty Mariánských Lázní Martina Hurajčíka (ANO) město nepočítá. „Těch 15 mil. Kč, které si město Mariánské Lázně vyhradí na symfonický orchestr, je téměř maximum,“ řekl na jednání zastupitelstva.
„Mariánské Lázně jsou se 14 tisíci obyvateli nejmenším městem, které zřizuje vlastní orchestr. ZSO k Mariánským Lázním patřil, patří a patřit bude. Nejsme Český rozhlas ani Praha, Pardubice nebo České Budějovice. Upřednostníme ducha a rodinnou atmosféru orchestru, ekonomiku. Chceme fungující a stabilní orchestr, chceme jeho atmosféru, chceme jej pro Mariánské Lázně, ne pro Paříž, Sydney nebo Carnegie Hall,“ řekl starosta Martin Hurajčík. Odmítl přitom přechod hráčů na OSVČ a zapojování externích spolupracovníků. „Orchestr využívá externisty na úkor našich hudebníků. Externí můžou být lepší, ale jsou také významně dražší. Nemyslím si, že takhle drazí externisté něco přináší,“ řekl starosta a dodal: „Pokud bych si měl vybrat, rozhodl bych se pro rodinnou atmosféru orchestru s třeba o něco horší kvalitou.“
„I když je v současnosti v orchestru méně místních a mnozí dojíždějí z okolí blízkého i vzdáleného, panuje v kolektivu touha a energie vrátit ZSO tam, kde byl dřív. Já jsem nastoupil s tím, že s tehdejším ředitelem Milanem Muzikářem chceme vrátit ZSO tam, kde byl za dirigenta Miloslava Bervída (období let 1956 až 1980 – pozn. red.), který před padesáti lety změnil název orchestru z „lázeňský“ na „symfonický“. Tím je myšleno vyšší počet členů, dramaturgie obsahující vrcholná a náročná díla, která se tenkrát hrála, špičkoví sólisté, koncerty pro jiné pořadatele v blízkém Německu a na českých festivalech a k tomu koncerty promenádní, kolonádní i edukační,“ řekl šéfdirigent Radek Baborák.
Takovému rozvoji za stávající situace se 42 zaměstnanci (dle poslední zveřejněné výroční zprávy) a nízkým vytížením s medializovanou čistou průměrnou mzdou kolem 20 tis. Kč bývalý ředitel nevěří. „Hráči sami, a zastupitelstvo je v tom podpořilo, dali přednost směřování k lokálnímu orchestru nevalné kvality, chtějí hrát koncerty na jednu až dvě zkoušky, nemají jakékoliv ambice být lepší. Podle mého je to velký krok o několik let zpět. Nechápu hudebníka, který nechce být lepší, hrát s lepšími dirigenty a zajímavější programy. Nechápu zakladatele, který cílí na nižší kvalitu,“ konstatoval Jan Dušek.
Jedním z prvních úkolů nové správní rady orchestru bude rozhodnutí o novém řediteli ZSO Mariánské Lázně.