Pražští symfonikové zahrají Gershwinovu Rhapsody in Blue a Requiem Andrewa Lloyd Webbera

Alena Hron, foto Martin Straka

Na středu a čtvrtek 6. a 7. listopadu připravil Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK skvostný program, na kterém pod taktovkou Aleny Hron zazní ve Smetanově síni Obecního domu slavná Rhapsody in Blue George Gerhwina s klavíristou Karlem Košárkem a Requiem Andrewa Lloyd Webbera se sopranistkou Ladou Bočkovou, tenoristou Pavlem Černochem a Českým filharmonickým sborem Brno.

„Webbera jsem měla zaškatulkovaného spíše jako autora muzikálů, ale když jsem se do Requiem ponořila, byla jsem velmi překvapená, jak překrásné a hluboké dílo stvořil,“ říká dirigentka koncertu Alena Hron.

Andrew Lloyd Webber je jedním z nejúspěšnějších skladatelů současnosti. Nejvíce se proslavil divadelními a filmovými adaptacemi svých muzikálů Jesus Christ Superstar (1973), Kočky (1994), Evita (1996) a Fantom opery (2004). Requiem, jeho stěžejní a nejosobnější skladba, bylo inspirováno dojmy z článku z New York Times o utrpení kambodžského chlapce během vlády Rudých Khmerů. Je věnováno autorovu otci Williamu Lloydu Webberovi, varhaníkovi a skladateli, který zemřel v roce 1982. Hudebně jde o velmi zdařilou směs různých stylů od decentních názvuků Webberových muzikálových kompozic až po klasicky orientovaný skladebný styl, prokazující Webberovo dokonalé hudební vzdělání. Dílo lze charakterizovat jako barevnou koláž hudebních obrazů, kterou sjednocuje téma smrti. Sólových partů se ujmou slibná sopranistka Lada Bočková a vynikající tenorista Pavel Černoch. Pro posluchače je to skvělá příležitost slyšet v Praze pěvce, který exceluje na světových operních pódiích.

Pavel Černoch, foto Benedikt Renč

Letos tomu bylo rovných sto let, co George Gershwin napsal slavnou Rhapsody in Blue. Skladba vznikla po cestě vlakem do Bostonu: „Tehdy jsem najednou uslyšel – dokonce jsem viděl na papíře – kompletní stavbu rapsodie, od začátku do konce. […] Žádné nové náměty mě nenapadly, ale zpracovával jsem tematický materiál, který jsem již měl v hlavě, a snažil se skladbu koncipovat jako celek. Slyšel jsem ji jako jakýsi hudební kaleidoskop Ameriky […] našeho nesrovnatelného národního elánu, našeho blues, našeho velkoměstského šílenství,“napsal skladatel. Slavné dílo, oblíbené posluchači na celém světě přednese klavírista Karel Košárek, přední interpret Gershwinových děl.

Karel Košárek, foto Petra Hajská

Před čtvrtečním koncertem se od 18.15 koná setkání s umělci v salonku Cukrárna Obecního domu, které moderuje dramaturg FOK Martin Rudovský.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější