Přední hudební pedagogové se ohrazují proti používání zipové roušky při výuce

Pedagogové Pražské konzervatoře a specialisté na dřevěné dechové nástroje Jakub Kydlíček a Julie Braná zveřejnili vyjádření, v němž se ohrazují proti využívání roušek se zipem v rámci kontaktní výuky hry na dechové nástroje. Svoje prohlášení chtějí podle vlastních slov adresovat především pedagogům, ředitelům ZUŠ a konzervatoří, rodičům žáků ZUŠ a posluchačům konzervatoří.

Považujeme za nutné vyjádřit zkušenosti s užitím roušek se zipem v souvislosti se hrou na zobcovou flétnu. Precedentem jsou množící se reakce na benefiční koncert České filharmonie 25. dubna 2020, kterého se účastnili i hráči na dechové nástroje (zobcové flétny, lesní rohy). Vzhledem k aktuálním opatřením proběhl koncert v souladu s předem danými hygienickými opatřeními, z nichž nejviditelnější byly nestandardně větší rozestupy mezi jednotlivými interprety na pódiu a také pobyt a výkon v rouškách (tedy její užití na zkouškách, koncertě i při pohybu v budově),“ říkají Jakub Kydlíček s Julií Branou.

Po koncertě, který jste mohli sledovat na ČT art, a o kterém jsme psali (zde), se rozpoutala debata o reálné funkčnosti zipových roušek a o jejich případném užití při obnoveném vyučování na ZUŠkách. Obojí je podle pedagogů sporné. Aerosol se šíří primárně disperzí kondenzátu skrze labium, příp. prstové otvory nástroje (tedy nejde o žádné „sliny“). Z toho vyplývá, že nelze očekávat ochranu učitele v případě užití roušek žáky a studenty (a vice versa),“ vysvětlují. Zipová rouška podle nich plní spíše formální funkci a mnohahodinovou výuku s ní považují za zcela nereálnou. „Nepovažujeme danou roušku za vhodný ochranný prostředek pro kontaktní výuku,“ uzavírají.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější