Do mezinárodně sledované světové premiéry první opery Antonína Dvořáka Alfred zbývá již pouze několik hodin. Dvořákova operní prvotina bude uvedena dnes večer v Rudolfinu na festivalu nesoucím autorovo jméno – Dvořákově Praze. Koncertní provedení téměř zapomenutého díla provází poutavý osud i zajímavé souvislosti. Partitura nebyla hrána ani vydána za života Antonína Dvořáka. K jejímu nastudování došlo pouze jednou, v roce 1938 v Olomouci, avšak v českém překladu. Na Dvořákově Praze zazní zcela poprvé původní německá verze.
Operu Alfred napsal Antonín Dvořák ve svých devětadvaceti letech. V té době měl za sebou již celou řadu děl – například symfonie, smyčcové kvartety či písně. „Uvedením opery Alfred dokreslujeme obraz o uměleckém zrání a hudebním vývoji jednoho z největších hudebních skladatelů všech dob. Je otázkou, jak by byla opera přijata v době svého vzniku. S o to větším napětím očekáváme reakce publika o téměř 150 let později.Stylově je toto dílo velmi odlišné a nese jen drobné náznaky Dvořákovy pozdější tvorby,“ vysvětluje umělecký ředitel Dvořákovy Prahy Marek Vrabec.
Proč pro svou první operu mladý Antonín Dvořák sáhl po šedesát let starém německém textu Alfred der Grosse, jehož autorem byl německý romantický básník Karl Theodor Körner, není známo. Volba textu v němčině nebyla ovšem ničím výjimečným. Opery na německá libreta komponovala tehdy řada českých autorů. Texty byly dodatečně převáděny do češtiny až v případě jejich uvedení na scéně Prozatímního (nebo později Národního) divadla.
Jako zajímavost lze uvést, že příznačný motiv krále Alfreda je téměř totožný s prvními takty o osmnáct let mladší Internacionály belgického skladatele Pierra De Geytera. Jedná se však jen o náhodnou shodu, De Geyter nemohl Dvořákovu operu znát.
Opera Alfred, jejímž námětem byl vítězný odpor britských Sasů vedených králem Alfrédem Velikým proti dánským Vikingům, bude díky spolupráci s Českým rozhlasem a vydavatelstvím ArcoDiva zaznamenána a také vydána na CD. Koncert i jeho nahrávka vznikají ve spolupráci Českého rozhlasu, Akademie věd České republiky, hudební agentury ArcoDiva, Ministerstva kultury České republiky a Česko-německého fondu budoucnosti. Festival Dvořákova Praha věnuje péči celému skladatelovu odkazu, v jeho programu zní v podání světových interpretů vedle Dvořákových ikonických kusů i téměř zapomenutá díla.