Příhody lišky Bystroušky otevřou Janáčkův festival i zrekonstruované divadlo

Mezinárodní hudební festival věnovaný dílu Leoše Janáčka vstupuje již do 6. ročníku. Diváky letos čeká kompletní uvedení Janáčkova jevištního díla v podání předních zahraničních souborů, světových tvůrců, jakými jsou Ivo van Hove, Robert Carsen, Kornél Mundruczó nebo Alvis Hermanis i všech třech českých národních divadel. Přehlídku zahájí dne 17. listopadu od 19:00 v Národním divadle Brno premiéra opery Příhody lišky Bystroušky v nové inscenaci režiséra a uměleckého šéfa Janáčkovy opery NdB Jiřího Heřmana. 

Příhody lišky Bystroušky jsou pro šéfdirigenta Janáčkovy opery NdB Marko Ivanoviće třetí Janáč­kovou operou, kterou hudebně nastudoval. V hlavních rolích se představí především sólisté brněnského souboru. Bystroušku ztvární Jana Šrejma Kačírková s Michaelou Kuštekovou, pro niž to bude debut na brněnském jevišti, Zlatohřbítka Václava Krejčí Housková spolu s Janou Hrochovou. Role Revír­níka se ujme náš stálý host Svatopluk Sem spolu s Jiřím Sulženkem.

Letošní šestý ročník festivalu je o to významnější, že spolu s festi­valem také otevře nově zrekonstruovanou budovu svého domovského Janáčkova divadla. Již od 18:00 se bude možné zúčastnit slavnostního ceremoniálu na piazzettě Janáčkova divadla, jímž bude po významné rekonstrukci znovu otevřeno Janáčkovo divadlo, největší divadelní sál v Česku.

Při této příležitosti se také poprvé v České republice představí Velšská národní opera, která přiveze inscenaci Z mrtvého domu Davida Pountneyho a Vlámská opera, jež nabídne Věc Makropulos maďarského filmového režiséra Kornéla Mundruczó. S oběma zahraničními soubory přijíždí čeští dirigenti Tomáš Hanus a Tomáš Netopil. Velké divadlo Stanislava Moniuska z Poznaně představí Její pastorkyňu Alvise Hermanise inspirovanou dílem Alfonse Muchy. Bohatá koncertní řada nabídne dva velké symfonické koncerty, kde zazní i méně uváděné Janáčkovy kantáty Amarus a Na Soláni čarták i řadu komorních koncertů s vynikajícími interprety, např. slavného britského skladatele Thomase Adèse, který se představí jako klavírista v sólovém recitálu, Simonu Houda-Šaturovou, Pavel Haas Quartett a další. Nechybí ani tradiční třetí řada, v níž si na své přijdou milovníci moravského folklóru, neboť je věnována Janáčkovi sběrateli lidové hudby. Nejen program i místa konání jsou spjata s brněnskou historií počátku 20. století a po dobu festivalu tak ožijí hudbou a divadlem i místa jako jsou Brněnské výstaviště, Stadion Kounicova, vila Löw-Beer či Památník Leoše Janáčka.

NdB je součástí mezinárodního projektu Opera Vision, který na webové platformě přenáší živě představení z více než třiceti evropských operních domů. Prvním příspěvkem brněnského souboru bude živý přenos z první reprízy představení Příhod lišky Bystroušky 18. listopadu. Hlavním partnerem přenosu je Česká televize, která vytvoří i záznam inscenace. Sledujete na www.operavision.eu.

Další mimořádnou akcí k festivalu a premiéře Příhod lišky Bystroušky je výstava Příhody lišky Bystroušky, rukopisy, dokumenty, při které budou 19. – 21. 11. 2018 zcela výjimečně k vidění v památníku Leoše Janáčka originály Janáčkových rukopisů vztahující se k opeře Příhody lišky Bystroušky.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější