Na druhou zářijovou sobotu chystá festival Dvořákova Praha novinku, celý jeden festivalový den věnuje dětem a jejich rodičům. 14. září tak mohou návštěvníci zavítat hned na tři koncerty připravené pro nejmenší posluchače, ale také si vyrobit vlastní zábavnou knihu o Antonínu Dvořákovi či zhlédnout divadelní představení v parku. Program bude probíhat v Rudolfinu, na Pražské konzervatoři a v jejich okolí. „Klasická hudba je pro děti přirozená věc, hltají ji, když se jim koncert ušije na míru,” říká Marek Vrabec, umělecký ředitel festivalu, a s úsměvem dodává: „Možná budete překvapeni, až si vaše ratolest bude cestou do školky prozpěvovat humoresku.” Podrobný program a informace o vstupenkách je k dispozici na www.dvorakovapraha.cz/cz/dalsi-projekty-cz/rodinny-den.Venkovní akce jsou přístupné zdarma.
Že hudba rozvíjí dětské vnímání, citlivost, fantazii, tvořivost, schopnost komunikace, estetické prožívání a další podstatné schopnosti důležité pro šťastný a plný život, není třeba osvíceným rodičům připomínat. Děti odmalička chrastí, broukají, zpívají si… Hudba je pro ně odpočátku samozřejmost, kterou stojí za to pěstovat. Ostatně i Antonín Dvořák dbal na hudební vzdělání svých šesti dětí, a ty pak předávaly rodinnou tradici svým dětem a vnukům, mezi nimiž se pak vyskytl další mimořádný talent – houslista Josef Suk. Už proto nesmí na Dvořákově Praze rozhodně program pro děti chybět!
O děti i rodiče bude hudebně postaráno od ranních až do večerních hodin. Nejprve se jim otevře Pražská konzervatoř a už samotná návštěva hudební školy, kde Dvořák kdysi svérázně řediteloval, pro ně může být velkým zážitkem. Co teprve možnost zazpívat si ve zdejším koncertním sále společně se světoznámým Kühnovým dětským sborem. V rámci interaktivního koncertu Volání slunce se děti seznámí s Dvořákovými melodiemi, například Largem z Novosvětské symfonie , Humoreskou nebo Furiantem z cyklu klavírních Poetických nálad , ale dozví se leccos i o sborovém zpívání. Hudebně-taneční suita Volání slunce jim pak ukáže fascinující zpracování českých i slovenských tradic, obřadů a lidových zvyků hudebním skladatelem Otmarem Máchou a choreografkou Živanou Vajsarovou. O pozornost, zvědavost a spolupráci dětských posluchačů se postará zkušený moderátor vážnohudebních akcí pro děti a autor rozhlasových pořadů Petr Kadlec.
V parku u Rudolfina na nábřeží vyroste pod taktovkou Nadace Proměny divadlo pod širým nebem a zavede děti do Zahrady Nudy a Fantazie , která zrcadlí dnešní svět přehlcenosti vším. Na vše máme návod, nápady vymýšlí někdo jiný, vládne Nuda. Jak v dětech probudit Fantazii? A jaký vliv má na ně prostředí, ve kterém žijí? Na některé otázky odpovědi neznáme, ale můžeme se je snažit alespoň hledat, třeba v přírodě. Právě o vztahu k přírodě pojednávái interaktivní pohádka plná písniček, která se zopakuje dvakrát, v poledne a v podvečer, podobně jako i další doprovodné akce, vždy mezi koncerty rodinného dne.
Děti si takébudou moci vyrobit vlastní knížku o slavném skladateli, jedné jeho skladbě a jedné jeho vášni. Například o Humoresce a vlacích, oNovosvětské symfonii a Americe nebo o Rusalce a jezírku ve Vysoké u Příbrami.
Ještě nevíte, zda vůbec a na jaký nástroj by mohlo vaše dítě hrát? Nechte ho, ať se inspiruje na odpoledním koncertě Klasika nejmenšími. Markéta Vejvodová si tu bude s dětmi vyprávět o hudebních nástrojích i o tom, jak malý hudebník cvičí. V Koncertním sále Pražské konzervatoře zahrají na nejrůznější klasické instrumenty žáci základních uměleckých škol a Hudebního gymnázia hl. m. Prahy.
Vrcholem rodinného dne se stane oslava hudebního génia pod širým nebem Dvořák open air v podání mladých talentovaných interpretů – klarinetový soubor Cantarina Clarinette a komorní soubor studentů pražské HAMU. V jejich podání zazní například Slovanské tance či populární Largo z Novosvětské symfonie.
Na starší děti i jejich rodiče pak večer čeká v Sukově síni Rudolfina poutavá přednáška dvořákovského badatele Davida R. Beveridge Antonín Dvořák jak ho neznáte . Čestným hostem pořadu bude Antonín Dvořák III., jediný žijící vnuk skladatele. Mimo jiné představí dvě méně známá Dvořákova díla – třetí a čtvrtou symfonii, které následně zazní od 20.00 hod. ve Dvořákově síni Rudolfina v podání Beijing Symphony Orchestra. Těžko bychom našli lepší důkaz nesmrtelnosti a světovosti Dvořákovy hudby, než že 109 let po jeho úmrtí hrají jeho rozměrná díla Číňané, a to nejenznámé hity jako Novosvětskou symfonii či Slovanské tance .
V případě nepřízně počasí se budou odehrávat venkovní akce v alternativních prostorách.