V květnu vystoupí společně s Komorní filharmonií Pardubice skladatel a interpret v jedné osobě – Adam Skoumal. Tento pianista uvede v rámci tří večerů ve dnech 27., 28., a 29. května 2024, vždy od 19 hodin program s názvem Roztančený klavír. V první polovině nabídne posluchačům jeden z nejpůsobivějších koncertů Wolfganga Amadea Mozarta – č. 23 A dur, a po něm zahraje vlastní skladbu Corsaresca určenou sólovému klavíru s doprovodem komorního orchestru. Ve druhé polovině koncertu zahraje už samotná Komorní filharmonie Pardubice velmi zdařilé a v celém světě populární kompozice dvou osobitých představitelů hudby 20. století – Wojciecha Kilara a Zoltána Kodályho. I na tuto část večera se hodí přívlastek „roztančený,“ protože zazní Tance z Marosszéku a Tance z Galanty. Oba skladatelé, jak Kilar, tak Kodály, při svých stylizacích vycházeli z bohatého folklorního zázemí svých vlastí.
Adam Skoumal je pozoruhodnou a všestrannou hudební osobností. Je známý jako špičkový klavírista, ale také jako úspěšný hudební skladatel. A jeho tvorba se neomezuje pouze na klavírní tvorbu. Za všechny můžeme jeho houslový koncert, který měl svou úspěšnou světovou premiéru na Pražském jaru před deseti lety se sólistou Romanem Patočkou. „Corsaresca pro klavír a orchestr byla napsaná na zakázku italského festivalu klasické hudby v Bentivogliu v roce 2014, kde jsem ji také premiéroval. Tématem festivalu bylo moře a od toho se také odvíjí název skladby. Korzáři byli najatí námořníci a dobrodruzi, kteří ve službách různých vládců přepadali obchodní lodě nepřátelských zemí. Korzárský patent jim dokonce zaručoval beztrestné jednání. Corsaresca byla původně napsaná pro klavír a smyčce, v roce 2023 jsem se ale rozhodl dílo revidovat a vznikla v podstatě nová skladba s využitím starších témat a se změněným obsazením, tentokrát rozšířeným o flétnu, klarinety, fagoty a horny,“ popisuje historii a vývoj svého díla Adam Skoumal. Své bohaté umělecké zkušenosti předává Adam Skoumal už od roku 2012 studentům Pražské konzervatoře, kde působí jako pedagog klavíru a komorní hry.
Dirigovat bude Łukasz Borowicz, umělecký ředitel a šéf Poznaňské filharmonie. Jako operní dirigent debutoval ve Velkém divadle – Národní opeře ve Varšavě Donem Giovannim Wolfganga Amadea Mozarta a od té doby zde dirigoval více než 190 operních a baletních představení. Mezi řadou jeho premiér nacházíme také Rusalku Antonína Dvořáka. V říjnu 2018 dirigoval v Opéra Bastille Hugenoty Giacoma Meyerbeera a stal se tak prvním polským dirigentem v historii Pařížské opery.