Od roku 1994 se každoročně na přelomu července a srpna koná ve švýcarském Verbieru mezinárodní hudební festival, který se díky zvaným interpretům, nepodbízivé dramaturgii a určitě také díky horským masivům, které městečko Verbier obklopují, stal evropským fenoménem. Těžiště programu celého festivalu tkví většinou v komorní hudbě a letošní ročník bude ozdoben takovými jmény jako Renaud Capuçon, András Schiff, Grigory Sokolov, Denis Kozhukhin, Kirill Gerstein nebo Janine Jansen. Mezi nimi se ale v tomto roce objeví i čeští zástupci.
Tradičně k festivalu patří velký zájem o mladé umělce a jejich rozvoj, za čímž stojí především zakladatel a ředitel festivalu Martin T:son Engstroem, jedna z nejvíc inspirativních osobností současného hudebního managementu vůbec. Stockholmský rodák v minulosti pracoval jako konzultant EMI ve Francii, v letech 1993 – 2003 byl viceprezidentem Deutsche Grammophon pro sektor “Artists and Repertoire”, v následujících dvou letech potom pracoval jako Senior Executive Producer & Artist Development a byl odpovědný za nahrávky Anne-Sophie Mutter, Pierre Bouleze, Claudia Abbada nebo Maurizia Polliniho. V roce 2015 se stal prvním „nehudebníkem“, který získal Dmitri Shostakovich Prize.
V roce 1994 uspořádal Engstroem první ročník Verbier Festival and Academy a v dalších letech následovaly projekty pro mladé umělce: Verbier Festival Orchestra, Verbier Festival Chamber Orchestra a také Verbier Festival Junior Orchestra pro hudebníky od 15 do 18 let. Speciální kategorií je potom Verbier Festival Academy, v rámci níž mají vybraní účastníci možnost získávat zkušenosti na instrumentálních i pěveckých masterclassech.
V roce 2013 bylo vybráno do Verbier Academy české Eben Trio a jeho členka, klavíristka Terezie Fialová si letos účast ve Verbieru zopakuje. „Mám velkou radost, že jsem byla vybrána do jednoho z festivalových projektů vytvořeného pro bývalé absolventy Akademie. Nese název Reaching Out a budeme v rámci něj pracovat nejen na hudebních, ale také na jiných dovednostech hudebníků pro 21. století – managementu nebo prezentaci – , a to pod vedením mezinárodně uznávaných osobností ze světa hudby a hudebního managementu. Obecně vzato se jedná o jedny z nejprestižnějších kurzů v Evropě, počet míst je velmi omezený a přihlášek jsou stovky. Moc si vážím toho, že mě opět vybrali. Žádnému jinému českému hudebníkovi se zatím do akademie podruhé za sebou dostat nepodařilo,“ řekla Terezie Fialová.
Dva festivalové koncerty odehrají na festivalu další čeští zástupci, a sice Pavel Haas Quartet. Na jednom z nich zazní komorní díla Beethovena a Brahmse a spolu s Haasovci na něm vystoupí klavírista Barry Douglas. Ke druhému koncertu si české kvarteto přizvalo violistu Larse Andrese Tomtera, se kterým provede ryze český repertoár a sice Martinů, Smetanu a Dvořáka.