Tchajwanský národní symfonický orchestr s japonským dirigentem Eiji Ouem a houslistou Yu-Chienem Tsengem vystoupí v pátek 8. listopadu v pražské Smetanově síni Obecního domu.
Na programu budou předehra k opeře Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany, Beethovenův Houslový koncert D dur, Zpěv hory Ali tchajwanského autora Yuan-Chena Li a suita Pták Ohnivák Igora Stravinského (verze z roku 1919).
Národní tchajwanský symfonický orchestr (NTSO) byl založen v roce 1945 a je nejstarším symfonickým orchestrem na Tchaj-wanu. Od svého založení byl postupně přidružen k velitelství tchajwanské posádky, tchajwanské asociaci pro rozvoj umění, tchajwanskému provinčnímu ministerstvu školství, ministerstvu kultury, Radě pro kulturní záležitosti a výkonnému jüanu. V květnu 2012 přešel pod záštitu ministerstva kultury. Orchestr sídlí ve Wufengu v Tchaj-čchungu. Kromě propagace klasické hudby tato instituce vychovala také mnoho vynikajících hudebníků.
V roce 2019 se funkce hlavního hostujícího dirigenta NTSO ujal mezinárodně uznávaný dirigent Lan Shui, který rozvíjí uměleckou úroveň tělesa a podílí se také na vzdělávání veřejnosti. V současné době má orchestr zhruba osmdesát členů, ročně uvádí kolem šedesáti až osmdesáti koncertů a komorních recitálů. Orchestr vystupuje doma i v zahraničí, absolvoval čínské, korejské, americké a singapurské turné. Na svém evropském turné nevynechal Rakousko (Vídeň) a Litvu. Před rokem orchestr vyjel na své první japonské turné, na němž jako sólista vystoupil Yu-Chien Tseng, který se představí i pražskému publiku.
Orchestr pořádá otevřené soutěže tchajwanských skladatelů. Vítězné skladby jsou pak uváděny na turné, aby propagovaly místní hudební talenty. NTSO se také věnuje výchově mladých hudebníků – každoročně tu vznikají mezinárodní mládežnické orchestry a letní kurzy mladých muzikantů.
Eiji Oue řídil během své kariéry nejlepší světové orchestry, včetně Newyorské filharmonie, Filadelfského orchestru, Frankfurtských rozhlasových symfoniků a Mnichovské filharmonie. V současné době je Oue laureátem dirigentského titulu Ósacké filharmonie, kde byl v letech 2003–2011 hudebním ředitelem, a Rozhlasové filharmonie NDR v Hannoveru, kde působil jedenáct let jako šéfdirigent (1998–2009). Působil také jako hudební ředitel Minnesotského orchestru (1995–2002) a Barcelonského symfonického orchestru (2006–2010).
Mezi jeho nedávné úspěchy patří rozsáhlé světové turné ke 100. výročí založení Tokijské filharmonie, turné po Japonsku a Jižní Americe s Rozhlasovou filharmonií NDR, uvedení děl Leonarda Bernsteina a amerického repertoáru s Vratislavskou filharmonií; angažmá na proslulém festivalu La Folle Journée ve Varšavě a s Yomiuri Nippon Symphony, Malajskou filharmonií, Varšavskou filharmonií a dalšími významnými orchestry.
Oue se podílí na vzdělávání a výchově nové generace hudebníků, od roku 2000 působí jako profesor dirigování na Hochschule für Musik, Theater und Medien v Hannoveru. Mezi jeho četné pocty a ocenění patří Kusevického cena v Tanglewoodu z roku 1980 a první cena a zlatá medaile Hanse Häringa na dirigentské soutěži v Salcburku v roce 1981. V listopadu 2005 obdržel od spolkové země Dolní Sasko hudební cenu Praetorius a v roce 2009 Řád za zásluhy Dolního Saska.
Oue se narodil v japonské Hirošimě, ve čtyřech letech se začal učit hře na klavír, poté nastoupil na hudební školu Toho Gakuen, kde začal studovat dirigování u učitele Seiji Ozawy Hidea Saita. V roce 1978 byl Ozawou pozván na letní studijní pobyt v Tanglewood Music Center. Tam se seznámil s Leonardem Bernsteinem, který se stal jeho dlouholetým mentorem a kolegou. Společně pak podnikli tři mezinárodní turné s koncerty v Teatro alla Scala, Wiener Staatsoper, Opéra de Paris, v Moskvě, Petrohradě, Berlíně, Římě a dalších hudebních metropolích. V roce 1990 pomáhal Bernsteinovi při vzniku Pacifického hudebního festivalu v japonském Sapporu a působil jako stálý dirigent festivalového orchestru.
Houslista Yu-Chien Tseng si rychle buduje mezinárodní pověst jednoho z nejzajímavějších a nejnadanějších mladých houslistů současnosti, který je chválen pro svůj „půvab, vyrovnanost a strhující virtuozitu“.
V 15. ročníku Mezinárodní Čajkovského houslové soutěže v roce 2015 získal stříbrnou medaili, přičemž první cena nebyla udělena. Absolvoval řadu významných debutů s Londýnskou filharmonií, Mnichovskou filharmonií, orchestrem Mariinského divadla a Českou filharmonií. V roce 2016 podepsal smlouvu s Deutsche Grammophone a s dirigentem Michailem Pletněvem a Ruským národním orchestrem natočil druhé album, mimo jiné s Čajkovského houslovým koncertem. Tseng je žákem významných pedagogů Aarona Rosanda a Idy Kavafian na Curtisově hudebním institutu a v minulosti získal první ceny na Singapurské mezinárodní houslové soutěži, Sarasateho houslové soutěži a na houslové soutěži Isanga Yuna v Koreji.
Jako sólista předních světových orchestrů spolupracoval s dirigenty jako Valerij Gergijev, Jiří Bělohlávek, Michail Pletněv, Esa-Pekka Salonen, Osmo Vänskä, Jacek Kaspszyk a Lan Shui. K vrcholům posledních sezon patří debut s Tonkünstler Orchestra ve Vídni s Vincenzem Milletarim, Symfonickým orchestrem Maďarského rozhlasu pod vedením Tamáse Vásáryho, Českou filharmonií s dirigentem Kahchun Wongem, Tokijskou filharmonií s Michailem Pletněvem, provedení Pendereckého koncertu č. 1 ve Varšavské filharmonii při oslavě 85. narozenin skladatele a jeho debut jako hostujícího umělce na zámku Elmau během rezidence na festivalu ve Verbieru. Navzdory pandemii uskutečnil během posledních dvou let 31 vyprodaných koncertů na Tchaj-wanu.
Yu-Chien se narodil v roce 1994 v Tchaj-peji na Tchaj-wanu a od svých třinácti let pokračoval ve studiu na renomovaném Curtisově hudebním institutu. Hraje na „ex Jules Massenet“ 1735 Nicolo Gagliano, které mu velkoryse zapůjčil soukromý sběratel.