Zahajovací koncert rozhlasových symfoniků s Isabelle Faust a Petrem Popelkou

Petr Popelka, šéfdirigent Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Foto: Vojtěch Brtnický

Sezonu v Rudolfinu otevřou rozhlasoví symfonikové v pondělí 30. září hudbou českých autorů Jana Klusáka a Antonína Dvořáka a symfonií Dmitrije Šostakoviče.

Symfonický orchestr se také pod záštitou Nadačního fondu Českého rozhlasu zapojí do sbírky Pomáhejte s námi. Koupí vstupenky na zahajovací koncert s podtitulem Koncert pro severní Moravu mohou posluchači podpořit domovy seniorů, které zasáhly povodně. Na dobročinné účely poputuje také vstupné z již proběhlého koncertu v Betlémské kapli (19. 9.) a z koncertu Tristan a Isolda 7. 10. v Rudolfinu.

Program zahajovacího koncertu nabídne Houslový koncert a moll, op. 53 Antonína Dvořáka v podání přední německé umělkyně Isabelle Faust. Od letošního jubilanta Jana Klusáka zazní ve světové premiéře symfonická báseň Continuo, po přestávce Symfonie č. 5 d moll, op. 47 Dmitrije Šostakoviče. Koncert bude možné naladit v živém vysílání stanice ČRo Vltava či ze záznamu na stanici ČRo D-dur.

Nová symfonická báseň Jana Klusáka Continuo navazuje na dosavadní tři skladby v tomto formátu – Zemský ráj to na pohled z roku 1998 určenou pro Českou filharmonii, Scherzo capriccioso a Zaniklé štěstí psané pro Pražské jaro. Žánr volné symfonické básně považuje autor za protipól pevné formy svých invencí, za odpočinek od přísné práce.

Premiéra Dvořákova Koncertu pro housle a orchestr a moll se uskutečnila v Praze 14. října 1883 v podání virtuosa Františka Ondříčka a Orchestru Národního divadla s dirigentem Mořicem Angerem. První mimopražské provedení se odehrálo záhy, 2. prosince ve Vídni. Dvořák dílo komponoval na základě Simrockovy objednávky, prvním interpretem měl být Joseph Joachim, jeden z nejvýznamnějších houslistů své doby. Ten se sice radami a podněty podílel na krystalizaci definitivní verze, koncert ale nakonec pravděpodobně nikdy neprovedl – neoplýval už totiž velkou chutí studovat nová díla. Všeobecnému přijetí skladby až později napomohli houslisté Kocian, Kubelík, Suk, Accardo a Oistrach.

Isabelle Faust. Foto: Marco Borggreve

Šostakovičova Symfonie č. 5 d moll vznikla mezi dubnem a červencem 1937 a v podání Leningradské filharmonie a Jevgenije Mravinského měla úspěšnou premiéru hned na podzim. První věta je dramatem, nářkem a truchlením kontrastujícím s odchodem do boje; druhá je scherzem, postrádajícím však nevinnost a humor; třetí vyjadřuje rezignaci a smutek, také ale vášnivé obvinění; čtvrtá nabízí pochodový rytmus a gradaci, podpořenou proměnou mollové tóniny v jásavější durovou. Šostakovičova hudba vystihuje rozporuplnost doby i rozpoložení autora, který zažíval jak přízeň, tak nepřízeň režimu. 

Symfonický orchestr se pod záštitou Nadačního fondu Českého rozhlasu zapojí do sbírky Pomáhejte s námi. Koupí vstupenky na Zahajovací koncert s podtitulem Koncert pro severní Moravu mohou posluchači podpořit domovy seniorů, které zasáhly povodně.

PROGRAM: 

Jan Klusák (1934)
Continuo, symfonická báseň č. 4, světová premiéra 

Antonín Dvořák (1841–1904)
Koncert pro housle a orchestr a moll, op. 53   

Dmitrij Šostakovič (1906–1975)
Symfonie č. 5 d moll, op. 47 

Petr Popelka dirigent
Isabelle Faust housle

Dvořákova síň Rudolfina, pondělí 30. září 2024 / 19.30 hodin
Přímý přenos koncertu nabízí ČRo Vltava.
Záznam koncertu je možné slyšet ve středu 2. října 2024 na stanici Českého rozhlasu D dur.

Vstupenky je možné zakoupit ZDE.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější