Instrumentální finesy, tradice, fúze, experiment i vrcholné vokální umění – jubilejní desátý ročník JAZZFESTBRNO představí během jednoho týdne jazz v mnoha jeho formách a podobách a přiveze do moravské metropole mistry improvizace a hudební vizionáře z Evropy i zámoří. Od 13. do 21. dubna se do Brna sjede plejáda výjimečných zahraničních hostů i špičky domácí scény a nabídnou příznivcům jazzu a moderní improvizované hudby neopakovatelné (nejen) hudební zážitky.
JAZZFESTBRNO si zachovává tradiční a osvědčený formát dvojkoncertů ve vybrané dny, doplněných o noční jamsession. Hlavní festivalové hvězdy – jak už je na brněnském festivalu zvykem – reprezentují kolébku jazzu, USA. 13. dubna v Semilassu vystoupí s vlastním projektem jazzový matador s českými předky, basista Michael Formanek. Ve Formankově kapele hraje jeden ze zásadních improvizujících klavíristů dneška – Craig Taborn, podle slov dramaturga kreativní element a bezedná nádoba inspirací. Kvarteto doplní bubeník Gerald Cleaver, zdejším fanouškům známý především ze spolupráce s basistou Miroslavem Vitoušem, a saxofonista Tim Berne.
O pokračování série ruského linie jazzu se v rámci projektu Ruská kultura v ČR postará talentovaný ruský saxofonista Dmitrij Baevsky v doprovodu americké legendy bebopové kytary Joe Cohna. Následně uvolní 14. dubna jeviště Městského divadla Brno afroamerické zpěvačce Carle Cook, jež se chlubí úžasnou barvou hlasu a neméně zajímavou kapelou v čele s basistou Lonnie Plaxicem. Další vrchol festivalu posluchače čeká ve čtvrtek 17. dubna v sále kulturního centra Semilasso. Milovníci groove se mohou těšit na trio kytaristy Willa Bernarda, zastánci fusion pak na Mike Stern Band s guru fusion bicích Davem Wecklem a saxofonistou Bobem Malachem. Přehlídku amerických hvězd doplňují trio vynikajícího bubeníka Dana Weisse a kapelu ve Spojených státech naturalizovaného Portorikánce Davida Sáncheze, stěžejního saxofonisty současnosti a držitele ceny Grammy.
Slavnostní úvod desátého ročníku ovšem s dvoutýdenním předstihem v rámci festivalového preview obstará hudební fenomén jménem Bobby McFerrin. Ten své vokální umění předvede zdejšímu publiku hned dvakrát – 29. a 30. března v hale Vodova. “Obrovský zájem, který již od začátku provází zdejší vystoupení Bobbyho, nás nesmírně těší a doufáme, že si všichni návštěvníci tento symbolický dárek k desátému výročí společně s námi jaksepatří užijí. I s ohledem na to, že na jeho dvojvystoupení míří lidé z celé republiky i zahraničí, doufáme, že stejně pestré bude auditorium také po celý JAZZFESTBRNO,“ říká dramaturg Vilém Spilka z pořadatelské agentury 24-7Promotions, která na McFerrinovy březnové koncerty prodala doposud přes 5 000 vstupenek.
Podrobné informace o programu a vstupenkách jsou k dispozici na www.jazzfestbrno.cz. Informace k festivalovému preview a ke koncertům Bobbyho McFerrina na www.bobbymcferrin.cz.
Kromě vystoupení zahraničních hvězd nabídne festival tradiční klubové koncerty. Kluby budou hostit jak zástupce české hudební scény, tak reprezentanty progresivního evropského jazzu. Po loňské komplikaci se sopečným prachem Brňané konečně uslyší švédské The Stoner, Francii reprezentuje trio Paradox, Slovensko pak kvinteto Štefana Bartuše. Letošní festivalovou novinkou je vícedenní workshop tria Dana Weisse na půdě Janáčkovy akademie múzických umění, organizované jamsessions jsou naopak od počátku festivalové historie součástí nedílnou. Jejich neopakovatelnou atmosféru okusí kluby Starý Pivovar a [mju:z].
Desátý ročník zastihuje JAZZFESTBRNO ve vynikající kondici. „Letošním ročníkem si posouváme laťku zase o stupínek výš a doufáme, že v nastávající druhé festivalové dekádě se nám podaří pokračovat v nastaveném trendu každoročního zvyšování kvality a divácké atraktivity,“ dodává pořadatel festivalu Vlastimil Trllo z agentury 24-7Promotions.
Basista Michael Formanek nejen skvostně pečuje o nejhlubší část zvukového spektra v kapele, ale nechybí mu ani kapelnická koncepce a schopnost napsat sdělné téma. Jeho současné oceňované album The Rub and Spare Change na labelu ECM je nejaktuálnější reflexí jeho vnitřního světa, jejž mu pomáhají objevovat klavírista Craig Taborn, bubeník Gerald Cleaver a saxofonista Tim Berne. Perličkou je, že Formankovi předkové pocházejí z Brna a emigrovali do USA na konci 19. století. Basista se tak festivalovým prostřednictvím vrací ke kořenům nejen hudebním.
Čtvrté pokračování série ruského jazzu v rámci projektu Ruská kultura v ČR ozdobí původem petrohradský, dnes v New York City žijící alt saxofonista Dmitrij Baevsky. Zpoza Atlantského oceánu si sebou přiváží legendárního kytaristu a bopera Joe Cohna, syna legendárního saxofonisty Al Cohna. Baevsky tak navazuje na nejlepší ruské jazzmany z minulých ročníků, Igora Butmana, Alexe Sipiagina a Borise Kozlova. Baevsky nasál jazzovou tradici a s typicky ruskou precizností a virtuozitou ji posouvá dál.
Zpěvačka Carla Cook se honosí nejen sonorním hlasem, ale i širokým žánrovým záběrem. Neomezuje se jen na mainstream, ale s chutí zabrousí do soulu či funku. S tvárnou a univerzální kapelou za zády si to totiž může dovolit. Vždyť ji doprovázejí Lonnie Plaxico, kontrabasista známý především ze scény M-Base a dlouhodobé spolupráce s Cassandrou Wilson, klavírista Bruce Barth, jenž je jako sideman právem na roztrhání a na svoji desku Brooklyn Moods jej pozval třeba Karel Růžička jr., a bubeník Bruce Cox, oblíbenec jazzmanů Sonnyho Rollinse či Stanleyho Turrentina a zároveň funkera Freda Wesleyho, v jehož kapele strávil třináct let.
Improvizovaná hudba, již přiváží kytarista Will Bernard, nabízí trochu jiný groove. Mezi znalci velmi respektovaný, širší veřejnosti nepříliš známý hudebník byl za svoje nedávné album Party Hats nominován na cenu Grammy. Se svými spoluhráči objevuje neprobádané taje varhanového tria nebo se naopak nese na vlně nakažlivého groove. Jeho hudba umí kousnout s intenzitou rockera a zároveň nabídne dostatek duševní potravy jazzmanovi.
Kytarista Mike Stern je českému publiku dobře znám, ale v Brně se před lety jen mihnul, navíc se zcela odlišnou sestavou, než přijede nyní. Jeho nejnovější kapela s bubeníkem Davem Wecklem je bez přehánění all-star band, jenž dále rozdmýchává Sternovu nehasnoucí touhu dělat hudbu. Saxofon v kapele obsluhuje fenomenální Bob Malach a baskytaru Wecklův oblíbený souputník Tom Kennedy.
Na festivalovém koncertě kapely Bazaar Reze Abbasiho v roce 2009 si mnozí všimli energického bubeníka Dana Weisse spřádajícího rytmickou pavučinu inspirovanou rytmy středního východu, heavy metalu i jazzu. Weiss je mimořádný talent a svoje hluboké znalosti rytmu využívá i ve svém vlastním triu s pianistou Jacobem Sacksem a basistou Thomasem Morganem. Dan Weiss Trio se kromě očekávaného koncertu na Flédě vydá i na vzdělávací misi na Janáčkovu akademii múzických umění v Brně, kde nabídnou své znalosti studentům nově otevřené katedry jazzu.
Festival vyvrcholí koncertem saxofonisty a držitele ceny Grammy Davida Sancheze, jenž umně balancuje na hraně latin jazzu a post bopu. Jeho hra má záviděníhodnou schopnost přesvědčit posluchače o tom, že je to nejsnadnější činnost na světě. V technice hry na nástroj má jen málo konkurentů a zároveň mu nechybí kompoziční talent. Už dvě desetiletí s úspěchem pracuje na vlastním zvuku, jak kapelovém, tak instrumentálním. Pokud zůstane jazz v rukou umělců Sanchezova kalibru, není se čeho obávat.
odkazy