Mezinárodní jazzový festival JazzFestBrno zkompletoval hlavní program 21. ročníku. Nově do něj přibyla japonská pianistka Hiromi, která svoji popularitu ještě znásobila loňským vystoupením na zahajovacím ceremoniálu olympiády v Tokiu. Dalšími novými jmény v programu jsou multiinstrumentalista a zpěvák Richard Bona s českým Jazz Dock Orchestra, kapela kytaristy Mikea Sterna a saxofonisty Billa Evanse a duo pianisty Joeyho Calderazza a basisty Johna Patitucciho. Ti doplnili již dříve zveřejněná jména, mezi něž patří kytarista Pat Metheny, baskytarista Marcus Miller, zpěvačky Lizz Wright a Cécile McLorin Salvant, pianista Brad Mehldau s Filharmonií Brno, kapela GoGo Penguin, Delvon Lamarr Organ Trio a basista Christian McBride se svým uskupením Inside Straight, který 3. března festival odstartuje. Lákadlem letošního ročníku je i nedávno zveřejněný dvojkoncert kapely In Common kytaristy Matthewa Stevense a saxofonisty Waltera Smithe III, kterou na pódiu vystřídá bubeník Antonio Sánchez s kapelou Bad Hombre nominovanou na letošní Grammy.
„Samozřejmě ani letos neopomíjíme českou scénu. Po dobré zkušenosti z loňska, kdy jsme 20 let JazzFestu Brno oslavili celodenním festivalem ve festivalu právě s českými kapelami, jsme se rozhodli na tento koncept navázat. Nová akce nazvaná Slavnosti synkop letos představí přibližně desítku kapel na třech pódiích během jediného večera v Divadle Husa na provázku,“ říká umělecký ředitel festivalu Vilém Spilka. Fanoušci domácího jazzu se mohou těšit například na Dana Bártu, Davida Dorůžku, Vertigo, Luboše Soukupa či Tomáše Lišku. Součástí letošního ročníku bude také jam session k Mezinárodnímu dni jazzu, tradiční koncert Katedry jazzu JAMU, workshopy JazzFestBrno dětem či akce JazzFestBrno on the Road se zpěvačkou Samarou Joy.
Vzhledem k přesunutým koncertům z minulých let se dříve tradiční jarní festival s několika podzimními koncerty v rámci série Echoes of JazzFestBrno bude letos konat od března až do prosince. „S výjimkou letních prázdnin nabídneme koncert v každém měsíci. Věříme, že toto intenzivní celoroční setkávání bude pro naše fanoušky náplastí za předchozí dva roky střídavého kulturního půstu,“ říká výkonný ředitel festivalu Vlastimil Trllo a naznačuje, že zatímco jarní program festivalu je finální, pro podzimní část je ještě několik dalších festivalových večerů v jednání. Stejně tak pořadatelé jednají o nových termínech koncertů odložených z dřívějška. „V nejbližších týdnech bychom měli znát nové termíny koncertů Jacoba Colliera a Lionela Louekeho. Nejpozději do pár měsíců snad i náhradní termíny vystoupení Maria Schneider Orchestra, Clayton-Hamilton Jazz Orchestra a Joshua Redman Quartet,“ dodává Spilka.
Japonská pianistka Hiromi se na JazzFestu představila v roce 2019. V roce 2022 již nepřijede sama, ale se smyčcovým kvartetem. Hiromi se loni proslavila ještě výrazněji, když zahrála na zahajovacím ceremoniálu tokijské olympiády. Své debutové album Another Mind vydala v roce 2003 a od té doby přidala dalších třináct desek, ať už pod vlastním jménem, nebo se svými kapelami The Trio Project a Hiromi’s Sonicbloom. Nahrávala i koncertovala také s Chickem Coreou a s triem Stanleyho Clarka získala Grammy. Na svůj nejnovější počin Silver Lining Suite Hiromi, na němž stírá hranice mezi klasickou hudbou a jazzem, přizvala smyčcové kvarteto, které sestavil houslista Tatsuo Nishie, koncertní mistr Nové japonské filharmonie. Živě v Brně vystoupí 28. dubna v Bobycentru.
Africký úkaz Richard Bona balancující mezi jazzem, funkem a world music se po čase opět těší na brněnské fanoušky, místní guláš a tentokrát i české spoluhráče – premiérově se představí v obklopení big bandu Jazz Dock Orchestra, a to 12. června v Sono Centru. Multiinstrumentalista a zpěvák Bona spolupracoval či nadále spolupracuje s jazzmany, jako jsou Pat Metheny, Bobby McFerrin, Mike Stern či Steve Gadd. Zpívá v angličtině, francouzštině i v jazyce douala, a jak ukázal při posledním brněnském vystoupení, nebojí se ani češtiny. Na brněnském JazzFestu v minulosti vystoupil s kapelou Mandekan Cubano, inspirovanou kubánskou hudební tradicí, a také se svou domovskou multižánrovou Richard Bona Group, v níž hraje nejen na baskytaru, ale i balafon, perkuse a kytaru.
Kytarista Mike Stern a saxofonista Bill Evans se potkali již v roce 1981 v kapele Milese Davise, kde společně působili tři roky, než se jejich cesty rozešly. V roce 2013, tedy po dvaatřiceti letech, se Stern a Evans rozhodli vytvořit skupinu hrající hudbu pohybující se mezi jazzrockem a soulem. V ní po jejich boku v současnosti působí baskytarista Gary Grainger a bubeník Dennis Chambers. Mike Stern & Bill Evans Band vystoupí 18. května v Sono Centru.
Pianista Joey Calderazzo a basista John Patitucci již v Brně vystoupili jako sidemani předních festivalových hostů Branforda Marsalise, resp. Waynea Shortera. Vedle toho jsou oba plodnými skladateli a pyšní se celou řadou vlastních nahrávek. Nyní vyrážejí na společné světové turné premiérově v duu, v Brně vystoupí 22. května v Cabaertu des Péchés.
Kytarista Matthew Stevens a saxofonista Walter Smith III v rámci svého společného projektu In Common rozpouštějí hranice mezi jazzem, rockem a ambientní hudbou v hudbě stojící jednou nohou v minulosti a tou druhou v budoucnosti. Smith a Stevens společně nahráli tři alba s totožným názvem In Common, jež jsou odlišena pouze číslovkou. Všechny tři desky mají jedno společné – nabízejí příležitost slyšet hudební rozhovory mezi interprety ze všech koutů jazzové scény, kteří spolu v některých případech hrají zcela poprvé. V koncertním provedení In Common III, které proběhne 23. března v Cabaretu des Péchés, se k ustálené dvojici přidají kontrabasista Harish Raghavan a bubeník Jonathan Barber.
Ve stejný den a na stejném místě na JazzFestu opět vystoupí také bubeník Antonio Sánchez s kapelou Bad Hombre nominovanou na letošní Grammy. Rodilý Mexičan Antonio Sánchez se etabloval po boku Pata Methenyho, Chicka Corey či Michaela Breckera, svůj vlastní hudební vesmír pak začal utvářet v roce 2007 s projektem Migration. „Nechtěl jsem, aby si lidé říkali, že je to album bubeníka. Přemýšlel jsem z hlediska hudby, neřešil jsem, kolik mám sól a zda jsem se dost vyřádil. Chtěl jsem, aby hudba byla velmi melodická, přístupná a se spoustou opravdu dobré souhry,“ prohlásil tehdy o své prvotině, na které mu hostovali Pat Metheny i Chick Corea. V kapele Bad Hombre se Sánchez setká se svými osvědčenými spoluhráči, kterými jsou zpěvačka Thana Alexa, klávesista Bigyuki a baskytarista Lex Sadler.