SPOTLIGHT tentokrát představí cenami ověnčeného, „nejdůležitějšího pianistu dneška“ Vijaye Iyera
Festival Struny podzimu pravidelně prozkoumává hudební scénu a snaží se nalézt nadané hudebníky, kterým prorokuje velkou mezinárodní budoucnost. Takové mimořádné mladé talenty představuje pražskému publiku každoročně pod hlavičkou SPOTLIGHT. Bránou Spotlightu prošel rakouský multiperkusionista Marin Grubinger nebo jazzový varhaník Ondřej Pivec. Letos kritéria Spotlightu dokonale naplňuje newyorský jazzový pianista Vijay Iyer se svým triem. Nutno ovšem dodat, že podle nadšených ohlasů zahraniční kritiky i publika patří tomuto odvážnému pianistovi již současnost. Jeho úspěch dokládají prestižní ocenění; mezi ty nejčerstvější patří titul Hudebník roku 2010 udělený americkou Asociací jazzových novinářů. Vijay Iyer, kterého The New Yorker označil za „nejdůležitějšího pianistu dneška“, vystoupí již nadcházející pondělí 18. října 2010 v pražském Lucerna Music Baru. Součástí večera bude také slavnostní vyhlášení soutěže O2 Extra šance o nejlepší cover verzi písně známé britské zpěvačky a raperky M.I.A. Vítěze soutěže vybere z šesti finalistů právě hlavní hvězda večera – Vijay Iyer.
Současný miláček nejen newyorské jazzové scény má na svém kontě již čtrnáct alb. První s názvem Memorophilia vyšlo v roce 1995 a objevily se na něm skladby jak pro sólové piano, tak pro trio, kvartet i kvintet, což předurčilo bohatost Iyerovy budoucí tvorby. Většinu svých alb, včetně výjimečně úspěšného a cenami ověnčeného loňského počinu Historicity, ale nahrál s triem, se kterým bude k vidění i na Strunách podzimu. „Pokládám triové složení za velice podnětné vzhledem k jeho proměnlivosti a dynamice. Dokáže znít stejně tak mohutně a intenzivně jako jemně a křehce. Hudba má v jeho podání rytmický náboj, je hutná a živá, ať už hrajeme mé vlastní skladby, nebo tlumočíme něco dříve napsaného. Trio je pro mě tedy trvalým zdrojem inspirace. A za všechna ta léta, co spolu hrajeme, se naše hudba dopracovala jisté lehkosti, z níž máme opravdu dobrý pocit,“ vysvětluje Iyer svou náklonnost k tomuto uskupení. Po jeho boku vystoupí v Lucerna Music Baru kontrabasista Stephan Crump a bubeník Marcus Gilmore.
Ani ne dva měsíce čerstvou novinkou je umělcovo sólové album s příznačným názvem Solo. Již dlouho před jeho srpnovým vydáním ho provázela velká očekávání, která podle prvních kritik rozhodně dokázalo uspokojit. „Magická od začátku do konce,“ píše o desce uznávaný hudební server All About Jazz. „Není pochyb o tom, že tento skladatel a pianista je nejodvážnějším jazzovým umělcem v generaci muzikantů do 40 let,“ vychvalují Iyera pro změnu Chicago Times.
Kromě Vijay Iyer Tria bude osmnáctý říjnový večer patřit i vítězi O2 Extra šance, který bude na akci slavnostně vyhlášen. Soutěž inspiroval právě Iyer svou cover verzí písně Galang od britské raperky M.I.A., jež vyšla na loňském albu Historicity. České kapely, DJ’s, orchestry a sbory měly za úkol vytvořit vlastní originální cover verzi stejné písně. O vítězi rozhodovalo tříkolové klání, na jehož začátku stála odborná porota, která vybrala skladby, jež se následně utkaly o přízeň veřejnosti. O nejlepší ze skladeb s největším množství posluchačských hlasů rozhodne sám autor původní cover verze Vijay Iyer. Vítěz obdrží finanční odměnu ve výši 20.000 Kč.
Pianista Brad Mehldau a operní pěvkyně Anne Sofie von Otter vydávají své Love Songs; Struny podzimu hostí jejich první koncertní provedení
Jako první živé evropské provedení nového dvojalba Love Songs, jež právě nyní vychází na prestižním labelu Naive, pojmou očekávaný koncert na festivalu Struny podzimu jazzový pianista Brad Mehldau a švédská operní pěvkyně Anne Sofie von Otter. Oba navíc vnesou 26. října do Smetanovy síně Obecního domu v Praze něco z atmosféry Carnegie Hall – právě na objednávku této věhlasné síně došlo k první spolupráci obou věhlasných interpretů. „Pro Struny podzimu je fakt, že se nám daří uvádět v Praze zbrusu nové projekty bezprostředně po jejich světových premiérách, velkou poctou. V letošním roce to platilo o Janu Garbarkovi a Officium Novum. Stejně tak Love Songs od Mehldaua a von Otter uslyší české publikum vůbec jako první ze světových kulturních metropolí, kde bude tento projekt později uveden,” říká umělecký ředitel Strun podzimu Marek Vrabec.
Tuzemští diváci, kteří se s Mehldauem poprvé seznámili na Strunách podzimu před čtyřmi lety, budou mít nyní možnost vychutnat si od něj nejen jazzové tóny, ale i klasiku. První část programu je totiž věnována interpretacím klasických písní pro zpěv a sólový klavír. „Brad je velmi znalý klasického repertoáru klavírní hudby, vždyť od malička hrával Brahmse, Bacha nebo Schumanna a dělá to dodnes,“ dodává pěvkyně Anne Sofie von Otter.
Sedm hloubavých duetů švédské pěvkyně Anne Sofie von Otter s hudbou Brada Mehldaua a texty inspirovanými básněmi Sary Teasdalové, britského poválečného básníka Philipa Larkina a amerického lyrika a malíře E. E. Cummingse, tvoří první část nahrávky Love Songs, kterou vydává francouzské vydavatelství klasické a jazzové hudby Naive. Druhý disk je věnovaný třinácti písním různých autorů populární hudby, například Léa Ferrého, Joni Mitchellové, Michela Legranda či Johna Lennona a Paula McCartneyho. Tato část alba svým charakterem volně navazuje na pianistovu spolupráci se sopranistkou Rennée Flemingovou, se kterou před čtyřmi lety vydali desku Love Sublime.
Program pražského koncertu načne klasická část programu Love Songs, během které ještě nedávno pěvkyni von Otter doprovázel švédský pianista Bengt Forsberg. Mehldau tehdy na pódium přicházel až poté, se svými autorskými písněmi. Nyní už se ale sám od začátku ujímá klavírního doprovodu, a tak budou návštěvníci Obecního domu svědky jeho interpretace skladeb jen zřídka uváděného norského skladatele Edvarda Griega následovaných kompozicemi švédských autorů Wilhelma Stenhammara a Larse-Erika Larssona a dalších klasiků – Jeana Sibelia, Johannese Brahmse či Richarda Strausse.
Po přestávce zazní pět skladeb Brada Mehlauda, které na zmíněném albu tvoří jádro první autorské části. České publikum si vychutná písně Child, child, Twilight, Because, Dreams a Did you Never Know. Anne Sofie von Otter v nich zpívá o lásce odevzdané, ztracené, zoufalé i věčné. Posluchačům tak nabídne lyrický a silně emocionální zážitek. Program uzavřou písně, jež umělci zvolí podle své chuti, momentální inspirace a nálady v sále. Vyberou některé z kompozic z pera populárních umělců, posluchači se patrně mohou těšit i na hudbu zmíněné dvojice Lennon & McCartney.
Základ Mehldauovy hudební kariéry tvoří autorská tvorba pro jazzové trio, jehož je součástí i sólové vystupování. Vydal doposud osmnáct alb (některá s triem, jiná sólově), naposledy letošní Highway Rider, se kterým po pražském vystoupení vyrazí na americké turné. Hostoval na albech mnoha převážně jazzových umělců a mimo jiné je i autorem filmové hudby.
Struny podzimu i letos zaútočí na chuťové pohárky posluchačů – prodej čokolády pomůže mladým umělcům
Kakaová chuť s tóny tabáku k jazzovému Vijay Iyer Trio či Dianne Reeves, kardamon se sopečnou havajskou solí k world music produkci Alash či Kalhor & Brooklyn Rider, křehkost chutě jasmínu nebo chrpy jako doplněk vystoupení houslistky Julie Fischer anebo Dowland Project. Po loňském úspěchu benefičních čokoládových CD přicházejí pořadatelé i letos s nabídkou speciálně připravené edice čokolád. A protože se Struny podzimu v metropoli konají popatnácté, publikum může během deseti večerů od 19. září do 21. listopadu zakusit doslova jubilejní chutě nové edice CHOCO MUSIC připravené čokoládovými designéry z ateliéru XOCO CLUB. „Choco music ztělesňuje naše festivalové motto ´Zážitek z objevování´. Jedná se o výjimečné chutě, jejichž originalitu naši posluchači určitě ocení, navíc v zájmu podpory mladých hudebních talentů,“ vysvětluje Dana Syrová, výkonná ředitelka Strun podzimu.
Pro zájemce je připravena originální krabička CHOCO MUSIC s pěti různými druhy čokolád, celkem deset minitabulek odstíněných i dle emocí, jež chutě vzbuzují. Podle mistrů chocolatierů tak mohou posluchači hudební prožitky z koncertů ještě umocnit jemnou a zároveň výraznou čokoládou plnou energie, extravagance, ale i pocitu uklidnění a kontemplace. A jak je v případě Strun podzimu již tradicí, výtěžek 50 Kč z každého balení poputuje na podporu hudebního vzdělávání – letos festival a jeho návštěvníci pomohou vybraným mladým umělcům, studentům českých hudebních škol, kteří stojí na prahu své kariéry a získali zahraniční stipendium. Již nyní částkou 50 000 Kč přispěl umělcům generální partner Strun podzimu společnost Telefónica O2 prostřednictvím své Nadace O2.
Základ všech tabulek tvoří tři jednodruhové (tj. čokoláda vyrobená z bobů sklizených v jedné oblasti) čokolády z Mexika 66 %, Ekvádoru 55 % a Tanzanie 75 %. Mexická čokoláda je s robustní kakaovou chutí, zjemnělá díky tónům tabáku. Čokoláda z Tanzanie nabízí voňavý ohňostroj chutí spojující tóny červeného ovoce a dřeva. Odrůda Arriba Nacion z Ekvádoru se od ostatních odlišuje svou výraznou nasládlostí bobů. Chuťoví designéři z Xoco Clubu čokolády doladili květem jasmínu, chrpou, růží, ale i růžovým pepřem, kardamonem či sopečnou havajskou solí. To vše, včetně jednoho požitkového překvapení, najdou návštěvníci Strun podzimu v luxusním balení navrženém studiem TOUCH BRANDING, vyrobeném na skvostném papíru METALLIC od společnosti EUROPAPIER – BOHEMIA sítotiskařem Františkem Jírovcem.
Studenty na základě doporučení odborných garantů vybere festivalová rada. Odborné studium v zahraničí představuje odrazový můstek pro úspěšnou uměleckou dráhu. Stipendium často hradí především školné a umělci se poté potýkají s úhradou cestovních a běžných životních nákladů. Právě s těmito náklady chtějí Struny podzimu pomoci. Výtěžek bude určen 1–2 studentům, jejichž profesní dráhu budou pořadateké nadále pečlivě sledovat.
Festival Struny podzimu podporuje hudební vzdělávání – prostřednictvím svým doprovodných akcí – již několik let. Premiérovým benefičním projektem se v roce 2007 stala aukce unikátní edice signovaných fotografií nejprestižnějších festivalových osobností z dílny festivalové fotografky Petry Hajské. Díky osobnímu zapojení partnerů festivalu se fotografie podařilo vydražit za 325 000 Kč. Benefičním projektem roku 2008 byl prodej osobitých festivalových bloků zpestřených volnou tvorbou progresivních českých grafiků na téma „zážitek z objevování“, výtěžek 10 000 Kč byl podstatně skromnější, avšak podílelo se na něm zásadně festivalové publikum. Průlomový byl rok 2009, kdy se díky publiku vychutnávajícímu si první edice choco music podařilo vybrat přes 92 000 Kč a Nadace O2 tuto částku navýšila o 50 000 korun. Všechny dosavadní benefiční projekty podpořily Konzervatoř Jana Deyla.
Koncept a tvorba čokolády: XOCO CLUB. Hlavním cílem XOCO CLUBU je dělat radost čokoládou a pomoci českým chocoholikům k cestě za novými zážitky a objevy. Xoco club provozuje první český čokoládový portál www.xococlub.cz, je správcem stejnojmenné skupiny na FCB a vytváří vlastní čokoládové edice.
odkazy