Tim Van Eyken – zpěv, akordeon, kytara, Nancy Kerr – housle, Oliver Knight – el. kytara, Colin Fletcher – basa, Pete Flood – bicí. Vydáno: 2006. TT: 59:37. 1 CD Topic Records TSCD 565.
Starou hornickou písničku Worcester City prý Tim Van Eyken našel společně s Elizou Carthy a zamrzelo ho, že ji okamžitě zařadila na své přeslavné album Anglicana, aniž by si o ni hodili korunou. Zároveň to ale bral jako vděčnou splátku dluhu: osm let strávených po jejím boku u Waterson:Carthy ho nejen nebývale zviditelnilo, dostalo se mu tu také folkové školy, po které toužil snad každý z jeho generace.
Martin Carthy má na ojedinělé muzikanty čuch a akordeonista Tim Van Eyken, vítěz ceny Radia BBC o nejlepšího mladého folkaře roku 1998, mu stál za to, aby zvedl telefon a přizval ho na turné po Anglii. Rozloučili se až vloni, kdy Tim natočil tohle album a vydal se na vlastní koncertní spanilou jízdu, během níž se dozvěděl, že úvodní skladbu Barleycorn považuje anketa Radio BBC Folk Awards za skladbu roku 2006.
Van Eyken – to zrovna nezní příliš anglicky, máte pravdu. Timovi prarodiče utekli do Sheffieldu po první světové válce z Belgie. Žije tam v hausbótu dodnes; jinde než na vodě by prý neusnul.
Pochází z muzikantské a taneční rodiny. Ta ho nasměrovala ke klasice, ale brzy od ní utekl. Vyučil se u skvělého tradičního akordeonisty Andy Cuttinga a mihnul se dokonce rockovou kapelou („Vyhodili mě z ní po pěti minutách.“ ). Spolupracoval se skupinou Dr. Faustus, Benji Kirpatrickem a s Robem Harbornem se podíval do afrického Mosambiku, kde kdysi děda působil jako misionář a jeho otec tu strávil mládí. Projel také Makedonií a Sýrií, nicméně nečekejte, že by si odsud přivezl cokoli, čím by milovanou anglickou tradici ozvláštnil. Má ji rád takovou, jaká prý je. Nechce nic slyšet ani o nu-folku, natož experimentátorství. Přesto lidovkám nablýskal srst, až přechází zrak.
Všechny písničky našel ve sbírkách a šlo mu především o příběhy. Hudebně žádná divočina, spíš obezřetná bujnost, občas popíchnutá elektrickou kytarou Olivera Knighta, synovce Normy Waterson a dvorního producenta Waterson:Carthy. Nehrne se do žádného vnitřního zkoumatelství hudebních střev, jeho aranžérský přístup jako by vznikal mimo jeho vůli, lehce, samovolně.
Timův skvostný tenor převypravuje staré příběhy optikou dneška, občas si přidá nějaké to nové slovíčko. V ukolébavkách a baladách se miluje s andělským hlasem Nancy Kerr, také houslistky, která před lety s Elizou Cathy zbavila anglické tradicionalisty na čas klidného spaní. Všemu dopomáhá i výběr muzikantů: k Nancy a Knightovi přizval bubeníka od Bellowhead Pete Flooda a vyhledávaného kontrabasistu Colina Fletchera.
A jen tak pro informaci – album se v anketě magazínu fRoost o nejlepší světové album world music umístilo na pátém místě. To také o něčem svědčí.
Body: 6 z 6 – tip Harmonie